Śmierć George’a Floyda


Na mapach: 44°56′03,5″N 93°15′44,6″W/44,934300 -93,262400

Śmierć George’a Floyda w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Miejsce śmierci, 27 maja 2020

Śmierć George’a Floyda – wydarzenie, do którego doszło 25 maja 2020 w Minneapolis w amerykańskim stanie Minnesota.

Spis treści

Zdarzenie | edytuj kod

Derek Chauvin, policjant wezwany na miejsce rzekomego przestępstwa, skuł kajdankami 46–letniego George’a Floyda, a następnie przez kilka minut przyciskał jego kark kolanem do ziemi, ignorując błagania mężczyzny, który nie mógł oddychać, co doprowadziło do jego śmierci. Ucisk kolanem na kark jest dopuszczoną w policji Minneapolis techniką obezwładniania[1]. Policjant stosował ją przez 8 minut i 46 sekund, z czego przez 2 minuty i 53 sekundy Floyd był już nieprzytomny. W zatrzymaniu brało udział jeszcze trzech innych policjantów – J. Alexander Kueng trzymał Floyda za plecy, Thomas K. Lane za nogi, a zajściu przyglądał się Tou Thao[2][3][4][5][6].

Zajście zostało nagrane smartfonami przez przechodniów i opublikowane w mediach społecznościowych[7]. Policja wydała oświadczenie, że podejrzany odmówił opuszczenia samochodu na wyraźne polecenie policjanta. Według policyjnego raportu, sporządzonego na podstawie nagrania z kamery w radiowozie Keunga i Lane’a, Floyd „nie opuścił dobrowolnie pojazdu i szamotał się z funkcjonariuszami, umyślnie padając na ziemię, mówiąc, że nie wejdzie do samochodu i odmawiając stania”[8][9][10][11]. Nagrania z monitoringu pobliskiej restauracji wskazują na sprzeczny przebieg wydarzeń – według nich, Floyd podczas eskortowania do radiowozu dwukrotnie upadł[12][13]. Nagrania świadków, w których George wielokrotnie powtarzał słowa: „Błagam”, „Nie mogę oddychać” i „Nie zabijaj mnie” szybko rozprzestrzeniły się w mediach społecznościowych i informacyjnych[7]. Wszyscy czterej funkcjonariusze biorący udział w zajściu następnego dnia zostali zwolnieni z pracy[14].

W przeszłości George Floyd miał kilkakrotnie problemy z prawem: w 2002 spędził 30 dni w areszcie za kradzież, w 2005 spędził 10 miesięcy za posiadanie kokainy, a w 2009 został skazany na 5 lat więzienia za dokonany w 2007 rozbój kwalifikowany[15][16].

Śledztwo | edytuj kod

Rodzina George’a Floyda w miejscu jego śmierci

Na prośbę Departamentu Policji Minneapolis, Federalne Biuro Śledcze (FBI) wszczęło postępowanie ws. naruszenia federalnych praw obywatelskich. Własne śledztwo prowadzi również stanowe Bureau of Criminal Apprehension (BCA) w związku z możliwością naruszenia praw stanu Minnesota[17]. 29 maja Derek Chauvin został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Prokurator okręgowy hrabstwa Hennepin wyraził nadzieję, że zarzuty postawione zostaną również trzem pozostałym funkcjonariuszom biorącym udział w interwencji[18][19]. 3 czerwca wydano nakaz aresztowania pozostałych trzech policjantów pod zarzutem udzielenia pomocy w morderstwie i nakłaniania do niego[20].

Wstępne wyniki z oficjalnej autopsji nie wykazały, jakoby 46 latek zmarł w wyniku uduszenia, a w wyniku połączenia kilku czynników – skrępowania, które pogłębiło występujące u niego schorzenia związane z sercem, w tym chorobę wieńcową, jak również możliwą obecność w organizmie substancji odurzających, jak fentanyl, norfentanyl, amfetamina, metamfetamina, morfina, konopie indyjskie. wykazano również u niego pozytywny wynik testu na COVID-19. Lewa tętnica wieńcowa była uszkodzona w 75%, prawa tętnica wieńcowa w 90%, nie stwierdzono uszkodzeń karku ani krtani[21][22][23]. Na zlecenie prawników rodziny Floyda przeprowadzona została niezależna autopsja, w której stwierdzono, że jedyną przyczyną śmierci było uduszenie wywołane przez „stały nacisk”[24][25]. Derek Chauvin w przeszłości był wielokrotnie skarżony przez obywateli z powodu nadużywania władzy[26]. Dwie ze skarg zostały uznane za zasadne. Dotyczyły stosowania poniżającego tonu i uwłaczającego języka w stosunku do zatrzymanych[27].

Protesty i zamieszki | edytuj kod

Pokojowe protesty Pokojowy protest w Minneapolis (26 maja 2020) Ostatnie słowa George’a Floyda na tablicy podczas protestów (28 maja 2020) Konfrontacja protestujących z szeryfami w Minneapolis (28 maja 2020) Protesty w Vancouver (31 maja 2020) Demonstracja pod Ambasadą USA w Berlinie (30 maja 2020) Protesty w Columbus (28 maja 2020) Marsz przeciwko rasizmowi w Baltimore (30 maja 2020) Protesty w Toronto (30 maja 2020) Protesty w Amsterdamie (1 czerwca 2020) Żołnierz Gwardii Narodowej rozmawiający z protestującymi (2 czerwca 2020) Policjanci biorący udział w demonstracjach w Raleigh (2 czerwca 2020) Zamieszki Zamieszki w Minneapolis (29 maja 2020) Jeden z wielu samochodów podpalonych w trakcie zamieszek w Minneapolis, na murze grafiiti z napisem Fuck 12 (jebać policję) (29 maja 2020) Płonący samochód policyjny w Miami (30 maja 2020) Płonący samochód policyjny podczas protestów w Pittsburghu (30 maja 2020) Gwardia Narodowa z Minnesoty podczas protestów w Saint Paul SWAT na ulicach podczas protestów w Hrabstwie Charleston Konfrontacja protestujących z policją wojskową w Waszyngtonie Gwardia Narodowa na uliach Atlanty Zniszczony radiowóz w Saint Paul Gwardia Narodowa i policjanci podczas protestów w Austin Spalony samochód policyjny na Manhattanie Pogrzeb George’a Floyda Karawan pogrzebowy z trumną George’a Floyda Szef policji z Houston podczas pogrzebu Policjanci podczas pogrzebu Demonstracja podczas pogrzebu Kolumna pojazdów podążająca za procesją pogrzebową

26 maja w aglomeracji Minneapolis-Saint Paul, z której pochodził Floyd, rozpoczęły się protesty w związku z jego śmiercią, która wpisywała się w serię zabójstw na nieuzbrojonych Afroamerykanach w trakcie interwencji policji. Początkowo miały one pokojowy przebieg, później część z osób protestujących zaczęła wywoływać zamieszki, podczas których wybito okna posterunku i podpalono dwa sklepy, a wiele innych zostało okradzionych lub zniszczonych. Podczas niektórych zajść z policją użyto gazu łzawiącego i gumowych kul[28][29]. W Minneapolis, w trakcie zamieszek tłum zajął i podpalił posterunek policji, splądrował sklepy, niszczył i podpalał samochody. Od wtorku 26 maja wyszło nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Z raportu straży pożarnej wynika, że tylko w środę (27 maja) doszło do spalenia około 16 budynków[26]. Jednym ze spalonych budynków była siedziba firmy 7-Sigma, działającej od 1987, której właściciel, Kris Wyrobek, zdecydował się w konsekwencji opuścić Minneapolis[30].

W następnych dniach zamieszki i protesty zaczęto organizować w kolejnych miastach Stanów Zjednoczonych.

Dotychczas podczas protestów zginęło ponad 17 osób oraz aresztowano około 11 tysięcy protestujących[31][32]. Doszło również do ataków policjantów na przedstawicieli mediów i prasy. W miejscach publicznych pojawiły się na budynkach i pomnikach hasła demonstrantów w formie graffiti, jednym z zamalowanych obiektów był pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie[33].

31 maja 2020 Donald Trump zapowiedział uznanie Antify za organizację terrorystyczną. Nie zostały jednak wówczas przez niego podane żadne szczegóły takiej decyzji. We wcześniejszych wpisach na Twitterze, Donald Trump sugerował, że „radykalnie lewicowi anarchiści” pod przewodnictwem Antify są odpowiedzialni za zamieszki[34][35]. Niemniej, Federalne Biuro Śledcze w oficjalnych dokumentach, chociaż nie zaprzeczyło udziale osób powiązanych z ruchem, nie potwierdziło uczestnictwach większych zorganizowanych grup Antify w zamieszkach. Tak samo, wśród kilkudziesięciu dokumentów osób oskarżonych na podstawie przepisów federalnych, żadna nie była powiązana z ruchem antyfaszystowskim[36][37]. Wśród oskarżonych znalazły się natomiast osoby związane ze skrajnie prawicowym ruchem Boogaloo[38][39]. FBI ostrzegło również przed prawicowymi ekstremistami, którzy poprzez media społecznościowe namawiali do prowokacji poprzez strzelanie do agentów federalnych oraz protestujących[36].

7 czerwca przewodnicząca rady miasta Minneapolis Lisa Bender zapowiedziała rozwiązanie policji w mieście[40].

Pogrzeb George’a Floyda miał miejsce 9 czerwca 2020 r. w jego rodzinnym mieście Houston. Uroczystość w protestanckim kościele Fountain of Praise zgromadziła ponad 500 osób, w tym polityków (kongresmen Al Green, burmistrz Houston Sylvester Turner) i celebrytów[41]. Podczas pogrzebu, w ramach wideokonferencji połączono się z kandydatem na urząd prezydenta USA Joe Bidenem[42]. Po ceremonii trumnę z ciałem Floyda przewieziono na cmentarz w Pearland, procesji towarzyszyło ponad 100 pojazdów, mieszkańcy Houston oraz przyjezdni[43].

Dezinformacja | edytuj kod

Po wybuchu protestów oraz zamieszek, w internecie zaczęło pojawiać się wiele fake newsów, a także teorii spiskowych powielanych na portalach społecznościowych. Według badania przeprowadzonego przez Zignal Labs wykazano, że trzema najczęstszymi tematami dezinformacji oraz teorii spiskowych powstałymi wokół protestów są[44]:

 • Bezpodstawne twierdzenia o odpowiedzialności Antify za zamieszki oraz grabieże. Spośród 873 000 przeanalizowanych fałszywych informacji dotyczących protestów, w aż 575 800 wzmiankowano o Antifie[44].
 • Twierdzenie, że śmierć Floyda została sfałszowana. Według tej teorii, Derek Chauvin – policjant odpowiedzialny za śmierć Floyda, miał być w rzeczywistości aktorem, a całe zdarzenie zostało sfingowane przez deep state[44].
 • Teoria o zaangażowaniu George’a Sorosa w finansowanie antypolicyjnych wystąpień[44].

Na serwisie społecznościowym Twitter duże kontrowersje wzbudził profil @ANTIFA_US, który w treści wysyłanych tweetów nawoływał do używania przemocy m.in. wobec białych zamożnych ludzi. Jeden z zamieszczonych tweetów był szeroko komentowany w mediach społecznościowych i służył jako argument o szerokim zaangażowaniu Antify w protesty. Niedługo po tym okazało się jednak, że konto było w rzeczywistości prowadzone przez rasistowsko-nacjonalistyczną grupę Identity Evropa. Administracja Twittera wydała oświadczenie, w którym powiadomiła o zawieszeniu konta, a także poinformowała, że już wcześniej zawieszała konta prowadzone przez tę grupę, m.in. z powodu szerzenia nienawiści ze względu na rasę, religię czy orientację seksualną[45][46].

Reakcje międzynarodowe | edytuj kod

Organizacje międzynarodowe
 •  ONZMichelle Bachelet wezwała rząd amerykański do podjęcia działań w celu zaprzestania ataków policjantów na przedstawicieli mniejszości[71]
 •  Unia EuropejskaJosep Borrell skrytykował użycie siły wobec protestujących oraz poinformował o tym, że przedstawiciele UE są „zszokowani” śmiercią George’a Floyda[72]
 • Unia AfrykańskaMoussa Faki nazwał śmierć Floyda „morderstwem” oraz skrytykował dyskryminację czarnoskórych mieszkańców w USA[73]
 • Amnesty International – przedstawiciele organizacji skrytykowali „zmilitaryzowane” działania amerykańskich policjantów w trakcie tłumienia protestów oraz ataki na przedstawicieli mediów[74]
 • Human Rights Watch – organizacja skrytykowała działania policjantów oraz wyraziła przerażenie z powodu „brutalnej i niepotrzebnej śmierci” Floyda i wezwała do walki z dyskryminacją[75]

Odniesienia w kulturze | edytuj kod

Zainspirowany śmiercią George’a Floyda oraz wywołanymi zamieszkami muzyk Robb Flynn napisał słowa piosenki, które dołączył do wcześniej nagranej kompozycji pt. „Stop Bleeding” swojego zespołu Machine Head, po czym w utworze gościnnie wystąpił także wokalista Jesse Leach z grupy Killswitch Engage, zaś do całości został nakręcony wideoklip[78]. Piosenkę o śmierci G. Floyda, zatytułowaną „American Reckoning”, nagrała także grupa Bon Jovi[79]. Sprawa George’a Floyda została także wzmiankowana w piosence pt. „Manifest2020”, dotyczącej sprawy śmierci Breonny Taylor[80].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. George Floyd death: Experts say knee-to-neck restraint is dangerous, but Minneapolis allows it, USA TODAY [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 2. Esme Murphy: ‘I Can’t Breathe!': Video Of Fatal Arrest Shows Minneapolis Officer Kneeling On George Floyd’s Neck For Several Minutes (ang.). 26 maja, 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (26 maja, 2020)]. Cytat: While lying facedown on the road, Floyd repeatedly groans and says he can’t breathe.
 3. Death of George Floyd draws quick condemnation from Tampa Bay’s top cops (ang.). 28 maja, 2020. Cytat: The video, recorded by a bystander, shows 46-year-old Floyd, who is black, face-down on the ground as a white officer kneeled on his neck.
 4. George Floyd and the city that killed him (ang.). 28 maja, 2020. [dostęp 29 maja, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 maja, 2020)]. Cytat: Down the road, people were marching and mourning Floyd, whose irreplaceable life ended after an arrest face-down on the asphalt of E. 38th Street.
 5. Floyd was „non-responsive” for nearly 3 minutes before officer took knee off his neck, complaint says (ang.). 29 maja, 2020. [dostęp 29 maja, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 maja, 2020)]. Cytat: Chauvin had his knee on Floyd’s neck for 8 minutes and 46 seconds in total, and 2 minutes and 53 seconds after Floyd was unresponsive, the complaint said.
 6. Derek Chauvin Had Knee on George Floyd’s Neck for Almost 3 Minutes AFTER Floyd Was Unresponsive: Officials (ang.). 29 maja, 2020. Cytat: The defendant had his knee on Mr. Floyd’s neck for 8 minutes and 46 seconds in total. Two minutes and 53 seconds of this was after Mr. Floyd was non-responsive, concludes the complaint.
 7. a b F.B.I. to Investigate Arrest of Black Man Who Died After Being Pinned by Officer (ang.). 26 maja, 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (26 maja, 2020)].
 8. George Floyd Worked With Officer Charged in His Death (ang.). 29 maja, 2020. [dostęp 30 maja, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 maja, 2020)].
 9. Video shows Minneapolis cop with knee on neck of motionless, moaning man who later died (ang.). 26 maja, 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (26 maja, 2020)].
 10. 'Being Black in America Should Not Be A Death Sentence’: Officials Respond To George Floyd’s Death (ang.). 26 maja, 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (27 maja, 2020)].
 11. 8 notable details in the criminal complaint against ex-Minneapolis Police Officer Derek Chauvin (ang.). CNN, 29 maja, 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (29 maja, 2020)]. Cytat: „Officers Thomas Lane and J.A. Kueng arrived with their body worn cameras (BWCs) activated and running.... ...The officers made several attempts to get Mr. Floyd in the backseat of squad 320 from the driver’s side. Mr. Floyd did not voluntarily get in the car and struggled with the officers by intentionally falling down, saying he was not going in the car, and refusing to stand still.”
 12. George Floyd death: Newly emerged surveillance footage shows no evidence of resistance (ang.). [dostęp 30 maja, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 maja, 2020)].
 13. Surveillance video does not support police claims that George Floyd resisted arrest (ang.). [dostęp 28 maja, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 maja, 2020)]. Cytat: Surveillance video from outside a Minneapolis restaurant appears to contradict police claims that George Floyd resisted arrest before an officer knelt on his neck.
 14. 4 Minneapolis police officers terminated for involvement of George Floyd death (ang.). 26 maja, 2020.
 15. George Floyd left Texas prison to start new life in Minneapolis | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 16. George Floyd, the man whose death sparked US unrest - BBC News, www.bbc.com [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 17. 'This is the right call’: Officers involved in fatal Minneapolis incident fired, mayor says (ang.). 27 maja, 2020. [dostęp 27 maja, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 maja, 2020)].
 18. Former MPD Officer Derek Chauvin In Custody, Charged With Murder In George Floyd’s Death (ang.). WCCO News 4 Minnesota, 29 maja, 2020. [dostęp 29 maja, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 maja, 2020)].
 19. Fired Minneapolis police officer Derek Chauvin, who knelt on George Floyd’s neck, arrested (ang.). Boston.com, 29 maja, 2020. [dostęp 29 maja, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 maja, 2020)].
 20. FabianF. Szukaj FabianF., George Floyd nie żyje. USA: aresztowano trzech kolejnych policjantów - Wiadomości, wiadomosci.radiozet.pl, 1591 [dostęp 2020-06-03]  (pol.).
 21. Samuel Chamberlain: George Floyd family enlists Dr. Michael Baden to perform second autopsy (ang.). 29 maja, 2020. [dostęp 30 maja, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 maja, 2020)].
 22. Hollie Silverman: Floyd was „non-responsive” for nearly 3 minutes before officer took knee off his neck, complaint says (ang.). 29 maja, 2020. [dostęp 29 maja, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 maja, 2020)].
 23. https://www.hennepin.us/-/media/hennepinus/residents/public-safety/documents/Autopsy_2020-3700_Floyd.pdf
 24. Independent autopsy requested for George Floyd (ang.). ABC News.
 25. USA: Niezależna autopsja George’a Floyda. Przyczyną zgonu uduszenie, Onet Wiadomości, 1 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-01]  (pol.).
 26. a b Ameryka płonie, Trump grozi. „Tam, gdzie plądrowanie, tam i strzelanie” (pol.). TVP Info, 2020-05-29. [dostęp 2020-06-03].
 27. Scottie AndrewS.A. CNN Scottie AndrewS.A., Derek Chauvin: What we know about the former officer charged in George Floyd’s death, CNN [dostęp 2020-06-04] .
 28. As heated protests over George Floyd’s death continue, Minnesota governor warns of ‘extremely dangerous situation’ (ang.). 28 maja, 2020. [dostęp 28 maja, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 maja, 2020)].
 29. Deadly shooting near George Floyd protest as looting, arson grip Minneapolis (ang.). 28 maja, 2020. [dostęp 28 maja, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 maja, 2020)]. Cytat: Some protesters skirmished with officers, who fired rubber bullets and tear gas in a repeat of Tuesday night’s confrontation.
 30. Manufacturer that burned during Mpls. riots plans to move out of city - StarTribune.com, www.startribune.com [dostęp 2020-07-09] .
 31. Protesty w USA. Sondaż: Większość Amerykanów popiera manifestacje i krytykuje Donalda Trumpa, gazetapl [dostęp 2020-06-03]  (pol.).
 32. Nearly a dozen deaths tied to continuing unrest in US, www.aljazeera.com [dostęp 2020-06-04] .
 33. Zamieszki w USA. Waszyngton: Pomnik Tadeusza Kościuszki zdewastowany przez demonstrantów. Ambasador RP: Jestem zdegustowany i zbulwersowany | Polska Times, polskatimes.pl [dostęp 2020-07-09]  (pol.).
 34. Trump zapowiada uznanie Antify za organizację terrorystyczną, InfoSecurity24 [dostęp 2020-06-02] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12]  (pol.).
 35. MikeM. Moffitt MikeM., White House deletes bogus brick video accusing Antifa of planning for riots, SFGate, 4 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-13] .
 36. a b The Atlanta Journal-Constitution ArLutherT.A.J.C.A. Lee The Atlanta Journal-Constitution ArLutherT.A.J.C.A., FBI finds no evidence of Antifa’s involvement in national unrest, ajc [dostęp 2020-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12]  (ang.).
 37. PawełP. Jadczak PawełP., Antifa. Organizacja-widmo, której nienawidzi Trump. Czy można ją zdelegalizować?, Wojsko-News – informacje strefy mundurowej [dostęp 2020-06-12] .
 38. TessT. Owen TessT., Far-Right Extremists Are Hoping to Turn the George Floyd Protests Into a New Civil War, Vice, 29 maja 2020 [dostęp 2020-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12]  (ang.).
 39. No Sign Of Antifa So Far In Justice Department Cases Brought Over Unrest, NPR.org [dostęp 2020-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-11]  (ang.).
 40. Policja w Minneapolis zostanie rozwiązana - Przestępczość - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2020-07-09]  (pol.).
 41. Calls for racial justice at George Floyd's funeral, „BBC News”, 10 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-13]  (ang.).
 42. Tłumy na pogrzebie George'a Floyda w Houston. "Sprawił, że pozostali z nas będą mogli teraz oddychać", gazetapl [dostęp 2020-06-13]  (pol.).
 43. Amerykanie pożegnali George'a Floyda. "Biorąc swój ostatni oddech sprawił, że pozostali z nas będą mogli oddychać", TVN24 [dostęp 2020-06-13] .
 44. a b c d DaveyD. Alba DaveyD., Misinformation About George Floyd Protests Surges on Social Media, „The New York Times”, 1 czerwca 2020, ISSN 0362-4331 [dostęp 2020-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12]  (ang.).
 45. Twitter suspends fake antifa account run by white supremacists, Deutsche Welle [dostęp 2020-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12]  (ang.).
 46. JoshJ. Margolin JoshJ., CatherineC. Thorbecke CatherineC., Twitter removes account of white nationalist group posing as antifa online, ABC News [dostęp 2020-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12]  (ang.).
 47. China urges U.S. to eliminate racial discrimination, protect minorities, news.cgtn.com [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 48. China accuses US of double standards over Hong Kong protests, South China Morning Post, 1 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 49. Hong Kong leader Carrie Lam accuses US of ‘double standards’ over protests, CNA [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 50. Violence against protesters, press unacceptable, says France’s Le Drian, „Reuters”, 8 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-10]  (ang.).
 51. Nana Akufo-Addo on Twitter, Twitter [dostęp 2020-06-04] .
 52. The Latest: Oregon police chief pleas for peaceful protests, spectrumlocalnews.com [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 53. AilishA. Lalor AilishA., Rutte: death of George Floyd „unacceptable”, discrimination a „systemic problem” in the Netherlands, DutchReview, 4 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-06]  (ang.).
 54. PM Narendra Modi conveys to Donald Trump his concern over 'civil disturbances' in US, Deccan Herald, 3 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-13]  (ang.).
 55. Iran berates U.S. over police killing, slams racism, „Reuters”, 31 maja 2020 [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 56. Over 9,000 arrested as Floyd protests continue: Live Updates, aljazeera.com [dostęp 2020-06-04] .
 57. MaggieM. Doyle MaggieM., 'Absence of moral leadership’ after Floyd killing in US, 4 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-10]  (ang.).
 58. LeylandL. Cecco LeylandL., Trudeau: Canadians watching US unrest and police violence in ‘shock and horror’, „The Guardian”, 29 maja 2020, ISSN 0261-3077 [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 59. US adversaries highlight unrest to undercut criticism, AP NEWS, 1 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04] .
 60. DeutscheD. Welle DeutscheD., Germany’s top diplomat: George Floyd protests 'legitimate,' urges press freedom | DW | 02.06.2020, dw.com [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 61. Ardern says George Floyd situation in US ‘horrifying’ | RNZ News, web.archive.org, 3 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-03] .
 62. Martín Vizcarra sobre George Floyd: “Es una muestra de racismo que rechazamos enérgicamente”, El Comercio .
 63. 'Solidarity with Floyd is useless if there's no justice for Khosa': Mzansi reacts to ANC's US police brutality statement, TimesLIVE [dostęp 2020-06-13]  (ang.).
 64. Events in Minnesota expose human rights problems in US – Russian foreign ministry, TASS [dostęp 2020-06-04] .
 65. Chechen leader accused of mass torture and murder tells Trump to ‘end the mayhem’, The Independent, 2 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-06]  (ang.).
 66. Minneapolis vows to ‘dismantle’ police force: Live updates | News | A…, archive.is, 8 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-10] .
 67. IsaacI. Scher IsaacI., Scotland votes to end export of tear gas, rubber bullets, and riot gear to the United States, Insider [dostęp 2020-07-10] .
 68. a b JenniferJ. Hassan JenniferJ., Jennifer HassanSocial media editor for the foreign deskEmailEmailBioBioFollowFollowSiobhán O’Grady closeSiobhán O’GradyStaffJ.H.t. O.’G.O.’G. Writer Jennifer HassanSocial media editor for the foreign deskEmailEmailBioBioFollowFollowSiobhán O’Grady closeSiobhán O’GradyStaffJ.H.t. O.’G.O.’G., Foreign deskEmailEmailBioBioFollowFollow, Anger over George Floyd’s killing ripples far beyond the United States, Washington Post [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 69. Pope urges U.S reconciliation, condemns racism and street violence, „Reuters”, 3 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 70. Of course black lives matter, says British PM Johnson, „Reuters”, 3 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 71. DeutscheD. Welle DeutscheD., UN condemns US police killing of George Floyd | DW | 29.05.2020, DW.COM [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 72. EU ‘appalled’ by Floyd’s death, warns against excess force, „Reuters”, 2 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 73. In Rare Move, U.S. Embassies in Africa Condemn George Floyd Murder, Time [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 74. RebeccaR. Falconer RebeccaR., Amnesty International: U.S. police must end militarized response to protests, Axios [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 75. George Floyd’s Killing and the Black Lives Lost, Human Rights Watch, 1 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04]  (ang.).
 76. AnaghaA. Srikanth AnaghaA., Dalai Lama condemns George Floyd's death, TheHill, 29 maja 2020 [dostęp 2020-06-13]  (ang.).
 77. NyN. Syosset NyN., Holy Synod Issues Statement on Recent Tragic Events, www.oca.org [dostęp 2020-06-13] .
 78. Machine Head Taps Killswitch Engage Frontman Jesse Leach For New Song 'Stop The Bleeding'; 'Civil Unrest' Single Out Now (ang.). blabbermouth.net, 2020-06-17. [dostęp 2020-06-18].
 79. Bon Jovi Sings About George Floyda, Protests On New Single 'American Reckoning' (ang.). blabbermouth.net, 2020-07-10. [dostęp 2020-07-11].
 80. STATIC-X, SOULFLY, Ex-MADBALL, D.R.I. Members Cover SEPULTURA's 'Manifest' (Video) (ang.). blabbermouth.net, 2020-10-21. [dostęp 2020-10-21].
Na podstawie artykułu: "Śmierć George’a Floyda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy