Śmierć i pogrzeb Kim Dzong Ila


Śmierć i pogrzeb Kim Dzong Ila w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 11 mar 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kim Dzong Il w sierpniu 2011

Śmierć i pogrzeb Kim Dzong Ila17 grudnia 2011 zmarł przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il. Oficjalnie podaną przyczyną było „fizyczne i psychiczne wyczerpanie organizmu”. Według informacji śmierć nastąpiła dwa dni przed oficjalnym ogłoszeniem jego zgonu, w czasie podróży pociągiem. Podczas niej przywódca Korei Północnej miał doznać rozległego zawału serca.

Jak głosił specjalny komunikat podany przez północnokoreańskie media[1]:

"Komitet Centralny i Centralna Komisja Wojskowa Partii Pracy Korei, Narodowa Komisja Obrony Narodowej KRLD, Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego i Rząd KRLD zawiadamiają z najgłębszym żalem wszystkich członków Partii, urzędników i obywateli KRLD, że Kim Dzong Il, Sekretarz Generalny Partii Pracy Korei, przewodniczący Narodowej Komisji Obrony Narodowej KRLD i najwyższy dowódca Koreańskiej Armii Ludowej, zmarł z powodu nagłej choroby dnia 17 grudnia 100 roku Dżucze (2011) o 8:30 w trakcie podróży służbowej na inspekcję w terenie”

Z kolei przedstawiciele wywiadu Korei Południowej twierdzili, że Kim Dzong Il nie zmarł w pociągu, a prawdopodobnie w domu, a nawet sugerowali, że został on zamordowany[2]. Wywiad południowokoreański został skrytykowany w związku z brakiem wystarczających informacji o śmierci północnokoreańskiego lidera przed wydaniem oficjalnego „specjalnego komunikatu” przez KRLD, co nastąpiło dwa dni po fakcie[2].

Pogrzeb Kim Dzong Ila odbył się w dniach 28-29 grudnia 2011 roku, w Pjongjangu[3].

Spis treści

Żałoba w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej | edytuj kod

W Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej ogłoszono żałobę narodową, która trwała do 29 grudnia 2011. Flagi na budynkach zostały opuszczone na znak żałoby na wszystkich północnokoreańskich budynkach, również poza granicami kraju, m.in. przed gmachem ambasady KRLD w Warszawie[4]. Termin pogrzebu Kim Dzong Ila został zapowiedziany na 28 grudnia 2011[5]. Wśród obywateli tego kraju zapanowała histeria. Mieszkańcy stolicy, Pjongjangu, wyszli na ulice, by opłakiwać śmierć „drogiego przywódcy”, który przez ponad 17 lat sprawował niepodzielną władzę w kraju. W relacjach zaprezentowanych przez rządową agencję Koreańską Centralną Agencję Prasową było widać setki zapłakanych osób, stojących przed portretami Kim Dzong Ila oraz pomnikami jego ojca Kim Ir Sena. Część z nich padała na kolana i biła rękami w ziemię. Inni rytmicznie się kłaniali[6][7][8]. Swoistym „miejscem kultu” stały się ruchome schody w supermarkecie w Pjongjangu, na których po raz ostatni zrobiono Kim Dzong Ilowi zdjęcie (14 grudnia 2011)[9].

19 grudnia 2011 poinformowano też, że Korea Północna przeprowadziła próbę z pociskiem rakietowym krótkiego zasięgu na swym wschodnim wybrzeżu. Niewymieniony z nazwiska przedstawiciel władz Korei Południowej stwierdził, że ta próba rakietowa raczej nie miała związku ze śmiercią Kima[10].

20 grudnia 2011 ciało Kim Dzong Ila zostało wystawione w pałacu Kŭmsusan w Pjongjangu, gdzie spoczywa także jego ojciec, zmarły w 1994 roku założyciel komunistycznej Korei Północnej Kim Ir Sen. Jako jeden z pierwszych hołd złożył mu jego syn Kim Dzong Un ogłoszony dzień wcześniej „Wielkim następcą” zmarłego ojca[11].

21 grudnia 2011 władze Korei Północnej poinformowały, że „do tej pory 5 milionów obywateli KRLD złożyło w Pjongjangu hołd zmarłemu przywódcy Kim Dzong Ilowi – w mauzoleum lub przed pomnikami i portretami zmarłego wodza”[12].

26 grudnia 2011 ogłoszono w Pjongjangu, że Kim Dzong Un został „Szefem Komitetu Centralnego Partii”, czyli faktycznym przywódcą państwa. Tego też dnia ponownie odwiedził mauzoleum i oddał hołd ciału ojca. W mauzoleum pojawiła się też delegacja z Korei Południowej z Lee Hui-ho, wdowa po byłym prezydencie Korei Południowej Kim Dae-jungu[13]. Północnokoreańskie media podały też, że Kim Dzong Un „troszczy się o zdrowie pogrążonych w żałobie i rozpaczy obywateli KRLD (...) W tym celu m.in. żałobnikom stojącym przez wiele godzin na mrozie dostarczane jest gorące mleko”[14].

Reakcje międzynarodowe | edytuj kod

Uroczystości pogrzebowe | edytuj kod

Pomnik Kim Ir Sena (z lewej) na wzgórzu Mansudae w Pjongjangu, w 2012 odrestaurowany i uzupełniony o pomnik Kim Dzong Ila (z prawej)

Pogrzeb Kim Dzong Ila odbył się w Pjongjangu zgodnie z planem 28 grudnia 2011. Kondukt pogrzebowy otwierała czarna limuzyna z ogromnym portretem Kima, która przejeżdżała przez zaśnieżone ulice miasta między szeregami żołnierzy w zielonych mundurach. Za tym autem jechało następne – z wielkim bukietem białych kwiatów – oraz trzeci pojazd z przykrytą czerwoną draperią trumną z ciałem „Umiłowanego Przywódcy”, obok którego szli: syn zmarłego przywódcy – Kim Dzong Un, jego wuj Jang Sŏng T’aek, oraz szef sztabu sił zbrojnych Ri Yŏng Ho, a także inni dygnitarze partyjni i wojskowi. Pochód otaczały setki żołnierzy. Przejazd konduktu odbywał się przy akompaniamencie muzyki żałobnej. Na ulicach zgromadziły się dziesiątki tysięcy zrozpaczonych obywateli, którzy w gęsto padającym śniegu opłakiwali zmarłego Kim Dzong Ila. Pogrzeb trwał około trzech godzin, po czym kawalkada pojazdów z trumną powróciła do mauzoleum Kŭmsusan[93][94].

29 grudnia 2011 na placu im. Kim Ir Sena w Pjongjangu odbyła się dalsza część uroczystości żałobnych pod przewodnictwem Kim Dzong Una, który pojawił się na trybunie honorowej. Pamięć Kim Dzong Ila została uczczona minutą ciszy[95]. Kim Yŏng Nam, przewodniczący północnokoreańskiego parlamentu ogłosił Kim Dzong Una „Najwyższym przywódcą partii, armii i narodu”[96].

Upamiętnienie | edytuj kod

Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego KRLD ogłosiło dekret o amnestii skazańców „dla uczczenia przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Kim Ir Sena i 70. urodzin Kim Dzong Ila”[30]. Prawdopodobnie inicjatorem amnestii był Jang Sŏng T’aek[97]. Po egzekucji Janga w grudniu 2013 amnestię wycofano[97].

Biuro polityczne Partii Pracy Korei 12 stycznia 2012 podjęło decyzję o złożeniu ciała Kim Dzong Ila w mauzoleum Kŭmsusan w Pjongjangu (obok ojca – Kim Ir Sena, zbudowaniu pomnika Kim Dzong Ila oraz ustawieniu portretów i „wież nieśmiertelności” w całym kraju; oraz o ustanowieniu oficjalnej rocznicy jego urodzin – 16 lutego – „Dniem Błyszczącej Gwiazdy”[30]. 15 lutego 2012 w Pjongjangu został odsłonięty pomnik przedstawiający Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila siedzących na koniach, zaś Kim Dzong Il otrzymał pośmiertnie tytuł „generalissimusa”[30].

Uwagi | edytuj kod

 1. Life Founds for North Korean Refuges

Przypisy | edytuj kod

 1. Komunikat specjalny http://www.kcna.co.jp/index-e.htm December 19. 2011 Juche 100 Notice to All Party Members, Servicepersons and People<
 2. a b Kim Dzong Il został zamordowany? Reżim kłamie – Konflikty – WP.PL
 3. rmf: W Phenianie drugi dzień uroczystości pogrzebowych dyktatora. 2011-12-29. [dostęp 2011-12-29].
 4. Kim Dzong Il nie żyje. Opuszczona flaga KRLD na ambasadzie w Warszawie. Chłodna reakcja MSZ [ZDJĘCIA]
 5. http://tvp.info/informacje/swiat/pogrzeb-kim-dzong-ila-28-grudnia/5961354 TVP Info:Pogrzeb Kim Dzong Ila – 28 grudnia
 6. „People Cried and Wailed”, Lee Seok Young, Daily NK, 2011-12-19 23:26
 7. Masowa histeria i lament w Korei po śmierci Kim Dzong Ila – Onet Wiadomości
 8. Korea płacze po przywódcy: To tylko broń propagandowa Korei Płn. Ludzie nienawidzą Kima
 9. Ostatnie zdjęcie żyjącego Kima. Ruchome schody miejscem kultu – Raport – portal TVN24.pl – 20.12.2011
 10. Korea Płn. wystrzeliła testową rakietę krótkiego zasięgu
 11. Kim Dzong Un oddał hołd zmarłemu ojcu – Fakty w INTERIA.PL
 12. Pięć milionów ludzi złożyło hołd zmarłemu wodzowi – Konflikty – WP.PL
 13. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,10872628,Nieoficjalna_delegacja_Korei_Pld__spotkala_sie_z_Kim.html Nieoficjalna delegacja Korei Płd. spotkała się z Kim Dzong Unem
 14. Korea Północna, krld.pl – oficjalna strona Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w Polsce
 15. Kim Dzong Il nie żyje. Seul wysłał kondolencje
 16. Kim Dzong Il nie żyje – rośnie napięcie w regionie – Wiadomości – WP.PL
 17. News From Korean Central News Agency Of Dprk
 18. Kościół ufa, że jego śmierć nie doprowadzi do wzrostu napięcia – ekai.pl
 19. Biskupi Korei Południowej o śmierci Kim Dzong Ila
 20. Korea Północna: Kim Dzong Un oddał hołd zmarłemu ojcu
 21. Żałoba w Korei Północnej, a oni świętują – Onet Wiadomości
 22. Life Funds for North Korean Refugees, an NGO
 23. Korean defectors have mixed feelings about the death of Kim Jong-Il
 24. Armenian President condoles with the deceased – newspaper | Armenia News – NEWS.am
 25. a b World reacts to Kim Jong Il's death – CNN.com
 26. Azerbaijan’s President offers condolences over death of Kim Jong-il. Azerbaijan Press Agency, 2011-12-21. [dostęp 2011-12-21].
 27. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Condolatory Messages from King of Bahrain (27.12.2011)
 28. Bangladesh mourns loss of „dear friend” in Kim Jong Il – Monsters and Critics
 29. Alexander Lukashenko issues condolences over death of Kim Jong-il. » News | President » Belteleradiocompany
 30. a b c d Korean Central News Agency
 31. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Message of Condolences from China (KCNA 19.12.2011)
 32. Kim Dzong Il nie żyje. Chiny 'w szoku', składają kondolencje
 33. Ma urges calm in wake of Kim’s death – Taipei Times
 34. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Condolences to Kim Jong Un from President of Eritrea (23.12.2011)
 35. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Ethiopian President Expresses Sympathy over Demise of Kim Jong Il (KCNA 21.12.2011)
 36. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/juppe-nie-podzielam-smutku-na-temat-smierci-kim-dz,1,4976319,wiadomosc.html Juppe: nie podzielam smutku na temat śmierci Kim Dzong Ila.
 37. a b c d e Death of Kim Jong Il: World continues to send condolence messages :: Weekly Blitz
 38. http://www.kcna.kp/goHome.do?lang=eng http://www.kcna.kp/goHome.do?lang=eng
 39. What Kim Jong Il’s Death Means for India – India Real Time – WSJ
 40. Indonesia Sampaikan Belasungkawa untuk Korut
 41. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Former Indonesian President Mourns Kim Jong Il's Demise (20.12.2011)
 42. http://news.yahoo.com/iran-parliament-sends-condolences-over-kim-jong-il-190717927.html
 43. Israel: No Rosy Future despite Kim Jong’s Death – Global Agenda – News – Israel National News
 44. Przegląd wiadomości – Stooq
 45. Cambodia expresses condolences for Kim's death – People's Daily Online
 46. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm 21.12.2011
 47. http://news.sympatico.ctv.ca/home/canada_among_world_voices_urging_north_korea_to_change/79997029
 48. Tamim ibn Hamad as-Sani
 49. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Condolatory Messages from Congolese President (KCNA 27.12.2011)
 50. http://news-usa.in/?p=33107
 51. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Raúl Castro Ruz Visits DPRK Embassy to Mourn Demise of Kim Jong Il (KCNA 23.12.2011)
 52. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Condolences to Kim Jong Un from Emir of Kuwait (KCNA 23.12.2011)
 53. Condolences over death of Kim Jong Il. Lao News Agency.
 54. BBC News – Kim Jong-il death: World reaction in quotes
 55. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Message of Condolences to Kim Jong Un from President of Myanmar (23.12.2011)
 56. http://www.infomongolia.com/ct/ci/2776 Condolence Letter Has Been Sent On The Passing of Kim
 57. url=http://www.ipotnews.com/index.php?jdl=Mozambique_s_ruling_party__saddened__by_death_of_Kim_Jong_Il&level2=newsandopinion&level3=industries&level4=trade&news_id=561772&group_news=ALLNEWS&taging_subtype=ADVERTISINGDANPRINTINGDANMEDIA&popular=&search=y&q= Mozambique's ruling party 'saddened' by death of Kim Jong-Il
 58. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Condolences to Kim Jong Un from Namibian President (KCNA 23.12.2011)
 59. =http://www.gorkhapatra.org.np/detail.php?article_id=61216&cat_id=4 President, PM express sorrow
 60. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Condolatory Messages from Nigerian President (KCNA 26.12.2011)
 61. USA-Headlines » Kim Jong Il
 62. Nicaragua und Kuba trauern um Kim Jong Il – Politik – Nachrichten – HNA Online
 63. Szefowie dyplomacji reagują na śmierć dyktatora – Onet Wiadomości
 64. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Condolences to Kim Jong Un from Pakistan PM (KCNA 23.12.2011)
 65. Oświadczenie po śmierci Kim Jong Ila
 66. a b MSZ składa kondolencje, Prezydent zaleca ostrożność – Wiadomości – polskieradio.pl
 67. Prezydent porozmawia z prezydentem Chin o sytuacji w Korei Północnej / Wizyty zagraniczne / Aktualności / Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 68. Polsko-chińskie partnerstwo strategiczne / Wizyty zagraniczne / Aktualności / Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 69. „Jestem gotów pomóc Korei” – TVP.INFO
 70. a b Kontrowersyjny gest Polski? USA tego nie zrobiły – Konflikty – WP.PL
 71. a b 10 minut u Kima. Treść kondolencji tajemnicą – Najważniejsze informacje – Informacje – portal TVN24.pl – 28.12.2011
 72. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Message of Condolences to Kim Jong Un from Russian President (KCNA 19.12.2011)
 73. a b Świat uważnie przygląda się Korei Płn. po śmierci jej przywódcy | Dziennik Polski
 74. Rosja o śmierci Kim Dzong Ila
 75. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm South African President Mourns Demise of Kim Jong Il (23.12.2011)
 76. Serwis tymczasowo niedostępny
 77. USA: kondolencje po śmierci Kim Dzong Ila 'niestosowne'
 78. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Condolences to Kim Jong Un from Former U.S. President (KCNA 21.12.2011)
 79. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Condolences to Kim Jong Un from Syrian Party Leader (KCNA 23.12.2011)
 80. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm (KCNA 27.12.2011)
 81. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Thai Cabinet Meets on Demise of Kim Jong Il, Decides to Hoist Flags at Half-Mast (KCNA 23.12.2011)
 82. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Tanzanian President Expresses Condolences over Demise of Kim Jong Il (KCNA 23.12.2011)
 83. Welcome to Charter.net
 84. http://www.kcna.kp/goHome.do?lang=eng Diplomatic Envoys and Personages of Countries and Int′l Bodies Mourn Demise of Kim Jong Il, KCNA 28.12.2011
 85. Reakcja Wielkiej Brytanii na śmierć Kim Dzong Ila – Onet Wiadomości
 86. http://www.kormany.hu/hu/kulugyminiszterium/hirek/a-kulugyminiszterium-kozlemenye-kim-jong-il-eszak-koreai-vezeto-halalaval-kapcsolatban A Külügyminisztérium közleménye Kim Jong-il észak-koreai vezető halálával kapcsolatban
 87. Vietnam expresses „deepest condolences” on death of DPRK's top leader – Xinhua | English.news.cn
 88. Kim Jong Il dead: Zimbabweans celebrate | GlobalPost
 89. Buzek: Po śmierci Kim Dzong Ila Korei Płn. potrzeba nowego początku – Wiadomości z kraju i ze świata – Gazeta Prawna – Partner pracodawcy, narzędzie specjalisty
 90. EU 'monitoring' events after Kim Jong-Il death — EUbusiness – legal, business and economic news from Europe and the EU
 91. United Nations Secretary-General Ban Ki-moon's Statements
 92. Chwila ciszy dla Kim Dzong Ila w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ – Onet Wiadomości
 93. http://konflikty.wp.pl/gid,14117491,title,Wstrzasajace-sceny-na-pogrzebie-Kim-Dzong-Ila-zdjecia,gpage,13,img,14118009,galeria.html Pogrzeb Kim Dzong Ila
 94. Galeria: Tak Korea Północna żegna Kim Dzong Ila. Wielki pogrzeb – (3/7) – Sfora
 95. http://www.kcna.co.jp/index-e.htm Solemn National Memorial Service for Kim Jong Il Held (KCNA 29.12.2011)
 96. http://web.archive.org/web/20130529071903/http://www.gadu-gadu.pl/w-korei-polnocnej-zostaje-bez-zmian W Korei Północnej zostaje bez zmian
 97. a b North Korea: What Jang’s Execution Means for the Future | 38 North: Informed Analysis of North Korea, 38north.org [dostęp 2016-04-27] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Śmierć i pogrzeb Kim Dzong Ila" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy