Śnieg


Śnieg w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Drzewa pokryte śniegiem Śnieg tworzy pokrywę śnieżną Dach pokryty śniegiem Śnieżny puch na cienkiej gałązce Śnieg leżący na plaży

Śniegopad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, łączących się w płatki śniegu. Po opadnięciu na ziemię tworzy porowatą pokrywę śnieżną, także nazywaną śniegiem.

Śnieg powstaje, gdy w chmurach para wodna krystalizuje (resublimuje), tworząc kryształy lodu.

Zbliżenie wykonane mikroskopem elektronowym

Płatek śniegu to struktura kryształów śniegu, mogąca mieć do kilku centymetrów. Czasem określa się tak samo również pojedyncze kryształki.

Spis treści

Proces powstawania śniegu | edytuj kod

Większość kryształków śniegu jest płaska i ma po sześć, w przybliżeniu identycznych, ramion. W zależności od temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza, powstają jednak również inne formy, takie jak kolumny, igły, płytki i grudki. Struktura ich wynika z procesu powstawania, który zaczyna się od kondensacji lodu na cząstce pyłu. Początkowo powstaje sześciokątny płaski kryształ o wielkości ułamka milimetra. W temperaturach między –1 a –5 °C oraz między –10 a –20 °C warunki bardziej sprzyjają osadzaniu się lodu na krawędziach i na krysztale wyrasta sześć ramion. W temperaturach między –5 a –10 °C oraz poniżej –20 °C bardziej sprzyjają osadzaniu się lodu na powierzchniach, a wtedy kryształ rośnie w pionie i przyjmuje kształt igły. W przypadkowych miejscach igły rozpoczyna się krystalizacja nowej igły, tworzącej z wyjściową kąt 60°. Pozostałe kształty powstają, gdy w czasie wzrostu kryształu warunki zmienią się w którąś stronę.

Kryształki śniegu są prawie idealnie symetryczne, choć większość ma łatwe do zauważenia nieregularności. Na zdjęciach częściej przedstawia się te najbardziej symetryczne, ze względu na ich urodę. Przyczyna, dla których sześć niezależnie rosnących ramion kryształu przyjmuje identyczny kształt, a jednocześnie żadne dwa kryształki nie są identyczne, nie jest jeszcze w pełni zrozumiana. Badania pokazują, że proces rośnięcia jest bardzo wrażliwy na niewielkie zmiany temperatury i wilgotności. Każdy kryształek poruszając się wewnątrz chmury przechodzi przez unikalne zmiany tych czynników, dlatego kształt każdego jest inny. Jednocześnie sześć ramion kryształu podróżuje razem, więc natrafia na identyczne warunki i rośnie identycznie.

Istnieje przekonanie, że nie istnieją dwa identyczne płatki śniegu. Faktycznie w przypadku każdego makroskopowego obiektu jest niesłychanie mało prawdopodobne żeby istniały we Wszechświecie jego dwie kopie identyczne na poziomie molekularnym. W praktyce łatwość zauważania nawet niewielkich różnic w symetrycznej strukturze kryształków śniegu sprawia, że jest mało prawdopodobne znalezienie dwóch kryształków, dla których różnice nie byłyby widoczne gołym okiem.

Rodzaje pokrywy śnieżnej z punktu widzenia turysty i narciarza | edytuj kod

Cechy fizyczne naturalnego śniegu mogą być bardzo różne. Np. wilgotność śniegu padającego w Górach Skalistych Stanów Zjednoczonych może spadać do poziomu 3-5%, podczas gdy wilgotność śniegu w Alpach wynosi przeważnie ponad 15%. Śnieg sztuczny ma wilgotność ponad 35%.

Rodzaje opadów śnieżnych | edytuj kod

 • śnieżyca – obfite opady śniegu;
 • zawieja – śnieżyca połączona z silnym wiatrem;
 • zamieć śnieżna – zawieja porywająca śnieg leżący już na ziemi, ograniczająca poważnie widoczność;
 • śnieg ziarnisty – opad w postaci bardzo małych, nieprzezroczystych ziarenek lodu o średnicy poniżej 1 mm;
 • krupy śnieżne – śnieg w postaci kulistych bryłek o średnicy od 1 do 15 mm;
 • grad – bryłki lodu o średnicy powyżej 15 mm, często mogące zlepiać się ze sobą.

Śnieg poza Ziemią | edytuj kod

Poza Ziemią opady śniegu zostały zaobserwowane na Marsie przez sondę Phoenix. Śnieg padał z chmur przepływających 4 kilometry ponad lądownikiem i sublimował, zanim dotarł do powierzchni[4]. Opad ten miał zatem charakter virgi.

Symbole związane ze śniegiem | edytuj kod

W standardzie Unikodu zakodowanych jest kilka symboli związanych ze śniegiem[5]. Są to:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Władysław Lenkiewicz, Adam Marasek: Zimowa turystyka piesza w górach. T. 4. Kraków: Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, 2008, s. 23-25, seria: Biblioteka górska. ISBN 978-83-89819-69-7.
 2. Rodzaje śniegu na SkiForum.pl (dostęp 29 kwietnia 2010 r.).
 3. Dyskusja warunków terenowych na portalu narty.wp.pl (dostęp 29 kwietnia 2010 r.).
 4. NASA Mars Lander Sees Falling Snow, Soil Data Suggest Liquid Past (ang.). NASA, 2008-09-29. [dostęp 2012-12-06].
 5. unicode.org: Dingbats. [dostęp 2014-06-23].
Lód Kontrola autorytatywna (opad atmosferyczny):
Na podstawie artykułu: "Śnieg" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy