Śpiąca Cyganka


Śpiąca Cyganka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Śpiąca Cyganka (fr. La Bohémienne endormie) – obraz olejny namalowany w 1897 przez francuskiego malarza naiwnego Henriego Rousseau. Fantastyczne przedstawienie lwa rozmyślającego nad kobietą śpiącą w księżycową noc jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki czasów współczesnych.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Rousseau wystawił obraz po raz pierwszy na 13. wystawie Salonu Niezależnych próbując bez powodzenia sprzedać go burmistrzowi rodzinnego Laval. Obraz znalazł się ostatecznie w prywatnej kolekcji paryskiego handlarza węglem, w którego posiadaniu był do 1924, kiedy odkrył go krytyk Louis Vauxcelles. W tym samym roku obraz nabył paryski marszand Daniel-Henry Kahnweiler, jakkolwiek powstał spór, czy dzieło nie jest falsyfikatem. Później historyk sztuki Alfred H. Barr Jr. zakupił obraz dla nowojorskiego Museum of Modern Art[1][2].

Inspiracja obrazem | edytuj kod

Obraz stanowił inspirację w poezji i muzyce i był zmieniany i parodiowany przez różnych artystów, zastępujących często lwa psem lub innym zwierzęciem. W odcinku "Mom and Pop Art" serialu animowanego Simpsonowie Homer marzy o obudzeniu się w dziele sztuki z lwem oblizującym jego głowę. Odbitka obrazu pojawia się w filmie Garsoniera ponad pogrążoną w śpiączce Fran Kubelik.

Przypisy | edytuj kod

  1. Sybil Gordon Kantor: Alfred H. Barr, Jr. and the Intellectual Origins of the Museum of Modern Art. Massachusetts Institute of Technology, 2003, s. 66. ISBN 0-262-61196-1. (ang.)
  2. Dora Vallier: Henri Rousseau. New York: Crown Publishers, 1979, s. 61. ISBN 0517536798. (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Śpiąca Cyganka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy