Śródmieście-Wschód


Śródmieście-Wschód w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dworzec Łódź Fabryczna Siedziba rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego Kościół św. Teresy Sobór św. Aleksandra

Śródmieście-Wschódosiedle (jednostka pomocnicza gminy) w centrum Łodzi, na terenie dawnej dzielnicy Śródmieście.

Śródmieście-Wschód zamieszkuje 20 031 osób[1].; osiedle zajmuje obszar ok. 3 km.²

Spis treści

Zabudowa | edytuj kod

Osiedle to znajduje się w starej części Łodzi, stąd zdecydowaną większość zabudowy stanowią kamienice, zbudowane w XIX wieku oraz początku wieku XX. Znajduje się tutaj też wiele obiektów pofabrycznych, obecnie wykorzystywanych w innych funkcjach, m.in. jako szkoły. Niewielką część stanowią budynki z okresu późniejszego, głównie lat 50., m.in. część osiedla akademickiego. Część obszaru zajmuje również Nowe Centrum Łodzi, nie będące jeszcze odrębną jednostką administracyjną.

Infrastruktura | edytuj kod

Na terenie osiedla znajduje się wiele ważnych miejsc i instytucji, m.in. teatry (Teatr Wielki, Teatr Muzyczny), szkoły różnych szczebli, w tym wiele wyższych uczelni, m.in. duża część budynków Uniwersytetu Łódzkiego, wraz z siedzibą rektoratu, oraz budynki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Ponadto na obszarze osiedla zlokalizowanych jest kilka szpitali oraz największy dworzec multimodalny w Polsce - Łódź Fabryczna. Na obszarze osiedla znajdują się także kościoły, m.in. św. Teresy oraz obie łódzkie cerkwie (św. Aleksandra Newskiego i św. Olgi).

Ponadto na terenie osiedla znajduje się wiele sklepów i punktów usługowych, placówek bankowych, aptek; znajdują się tutaj siedziby licznych firm itd.

Przez teren osiedla, z racji jego centralnego położenia, przebiegają trasy wielu linii tramwajowych i autobusowych.
Przez całą długość osiedla przebiega odcinek najdłuższej łódzkiej ulicy – Pomorskiej.

Siedziba Rady Osiedla | edytuj kod

Adres rady osiedla:

90-252 Łódź, ul. Jaracza 42 tel.: 0 42 632 16 11

Przypisy | edytuj kod

  1. Tabela nr 13 do Uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16 stycznia 2014 r.
Na podstawie artykułu: "Śródmieście-Wschód" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy