Środkowy palec (gest)


Środkowy palec (gest) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Środkowy palec

Środkowy palec – gest powszechnie uznawany za obraźliwy w krajach zachodnich. Wykonanie gestu polega na wskazaniu drugiej osobie palca środkowego dłoni, wyprostowanego w pozycji pionowej, przy równoczesnym zwinięciu pozostałych palców w pięść.

Spis treści

Opis | edytuj kod

Jest jednym z najbardziej znanych sposobów na wyrażenie zniewagi i chęci ubliżenia drugiej osobie[1]. Pod nazwą digitus impudicus (palec bezwstydny, bezczelny) znany był już w starożytnym Rzymie, a odniesienia do jego użycia można odnaleźć nawet w starożytnych tekstach. Jednym z najbardziej popularnych źródeł są Chmury Arystofanesa, w których znajduje się zarówno opis, jak i znaczenie gestu[a].

Jednym z przypadków publicznego użycia gestu środkowego palca była, zarejestrowana przez kamery, próba sprzętu poprzedzająca wywiad z prezydentem Stanów Zjednoczonych George’em W. Bushem juniorem[2].

W Polsce gest środkowego palca pokazał podczas 23. posiedzenia Sejmu VIII kadencji poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Pyzik. Został on za to upomniany przez Komisję Etyki Poselskiej, która uznała to za naruszenie zasady dbałości o dobre imię Sejmu[3]. Podobny gest miała wykonać posłanka z tego samego ugrupowania Joanna Lichocka na 5. posiedzeniu Sejmu IX kadencji[4]. Twierdziła ona jednak, iż opublikowane w mediach zdjęcia z tego zdarzenia są manipulacją, przedstawiającą pojedyncze klatki z dłuższego nagrania na którym przecierała oko, a ułożenie ręki w danej sekundzie było przypadkowe[5].

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Nie jest to co prawda do końca jasne. Przypuszczalnie chodzi o wersy 650–655, jednak przynajmniej część tłumaczeń omija określenie gestu, zamiast tego proponując inne sprośne porównanie (np. palca z penisem). Możliwe, że taki gest został wprowadzony do tekstu komedii przez jednego z jej angielskich tłumaczy i stamtąd mylnie odebrany jako arystofanesowski.

Przypisy | edytuj kod

  1. Historia środkowego palca. Time4Men, 2012-02-15. [dostęp 2012-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)].
  2. Bush Giving the Finger w serwisie YouTube
  3. Uchwała Nr 10/ VIII Komisji Etyki Poselskiej z dnia 21 września 2016 r.. sejm.gov.pl. [dostęp 2017-07-22].
  4. Lichocka zdemaskowana. Jest film z głosowania, w którym przepadły 2 mld zł na onkologię, naTemat.pl [dostęp 2020-02-13]  (pol.).
  5. https://www.wprost.pl/polityka/10298381/joanna-lichocka-pokazala-srodkowy-palec-nagrano-jak-tlumaczyla-sie-kaczynskiemu.html
Kontrola autorytatywna (obscene gesture):
Na podstawie artykułu: "Środkowy palec (gest)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy