Świąteczna Zbiórka Żywności


Świąteczna Zbiórka Żywności w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Świąteczna Zbiórka Żywności – ogólnopolska zbiórka żywności organizowana rokrocznie od 1997 roku przez Federację Polskich Banków Żywności na przełomie listopada i grudnia na terenie sklepów. Jej celem jest zebranie żywności, która zostaje następnie przekazana w okresie przedświątecznym osobom najuboższym przez organizacje współpracujące z polskimi bankami żywności, a także zwrócenie uwagi na problemy biedy i niedożywienia w Polsce. Do 2012 roku zebrano łącznie ponad 6400 ton żywności[1].

Jednocześnie od 2002 roku Świąteczna Zbiórka Żywności przeprowadzana jest również w sklepach internetowych[1].

Przebieg zbiórki | edytuj kod

Świąteczna Zbiórka Żywności trwa trzy dni i odbywa się na terenie sklepów, galerii i centrów handlowych oraz super- i hipermarketów. W tym czasie do koszy ustawionych w pobliżu kas lub wyjść ze sklepu zbierana jest żywność[1]. Główny nacisk stawiany jest na produkty z długim terminem przydatności do spożycia, jak np. słodycze, cukier, makaron, dżem, konserwy i olej[2][3]. Zbiórka przeprowadzana jest również na rynkach hurtowych, gdzie pozyskuje się głównie świeże owoce i warzywa[4].

Za organizację zbiórki na terenie każdego ze sklepów odpowiadają wolontariusze, którzy informują klientów o najbardziej potrzebnych produktach, oraz obierają od nich żywność przy koszach. Są to najczęściej uczniowie szkół, studenci, harcerze, a także pracownicy przedsiębiorstw w ramach wolontariatu pracowniczego[5][6]. W 2012 roku do organizacji zbiórki włączyło się blisko 50 000 wolontariuszy[7]. Wolontariuszami podczas zbiórki są również, m.in. aktorzy, piosenkarze i dziennikarze[1][8].

Zebrana żywność trafia po zbiórce do magazynów lokalnych banków żywności, z których zostaje przekazana współpracującym organizacjom, m.in. domom samotnej matki, świetlicom środowiskowym, organizacjom zajmującym się pomaganiem ofiarom przemocy i bezdomnym[9].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Świąteczna Zbiórka Żywności: informacje ogólne (pol.). Federacja Polskich Banków Żywności. [dostęp 2013-10-31].
  2. Już wkrótce Świąteczna Zbiórka Żywności (pol.). Federacja Polskich Banków Żywności. [dostęp 2013-11-20].
  3. Świąteczna Zbiórka Żywności (pol.). Bank Żywności SOS w Warszawie. [dostęp 2013-11-20].
  4. Świąteczna zbiórka żywności (pol.). PPR.pl. [dostęp 2013-11-20].
  5. Przedsiębiorcy też mogą zaangażować się w Świąteczną Zbiórkę Żywności! (pol.). Federacja Polskich Banków Żywności. [dostęp 2013-11-20].
  6. Świąteczna Zbiórka Żywności – potrzeba wolontariuszy (pol.). LoveKraków.pl. [dostęp 2013-11-20].
  7. Świąteczna Zbiórka Żywności 2012 (pol.). Federacja Polskich Banków Żywności. [dostęp 2013-10-31].
  8. Gwiazdy pomagają ubogim Świąteczna Zbiórka Żywności (pol.). Super Express. [dostęp 2013-11-20].
  9. Świąteczna Zbiórka Żywności (pol.). Wprost. [dostęp 2013-11-20].
Na podstawie artykułu: "Świąteczna Zbiórka Żywności" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy