Święta Fabiola


Święta Fabiola w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Święta Fabiola z Rzymu (zm. grudzień 399) - rzymska matrona, wdowa, uznawana za świętą Kościoła katolickiego.

Jej przewodnikiem duchowym oraz późniejszym biografem i panegirystą był św. Hieronim ze Strydonu.

Fabiola pochodziła z arystokratycznego rodu patrycjuszy Fabii (Fabiusze)[1]. Wychodziła za mąż dwukrotnie. Pierwszego męża, który okazał się człowiekiem złym i rozpustnym, porzuciła i zawarła nowy związek, co wśród chrześcijan wywołało zgorszenie.

Wkrótce obaj mężczyźni zmarli, a Fabiola poddała się dobrowolnej pokucie i pojednała z Kościołem, czytając Biblię oraz poświęcając się chrześcijańskiemu miłosierdziu. Sprzedała swój dobytek i wspierała ubogich, chorych oraz trędowatych. Wspomagała również klasztory i inicjatywy pobożne. W 395 roku udała się wraz z kapłanem Oceanusem (z gr. Okeanus) do świętego miasta Jerozolimy i Betlejem w Palestynie, gdzie poznała św. Hieronima i przez jakiś czas gościła w jego klasztorze dla kobiet. Tu pod jego kierownictwem Fabiola zgłębiała znajomość Biblii. Możliwy najazd Hunów na kraj przyczynił się do jej powrotu do Rzymu. Założyła wówczas w Ostii, wraz z senatorem św. Pammachiuszem, hospicjum dla chorych i ubogich pielgrzymów, gdzie osobiście zajmowała się potrzebującymi. Jej zaangażowanie w pomoc i opiekę nie przeszkodziło w kontynuacji studiowania Biblii, w zrozumieniu której pomagał jej listownie św. Hieronim. Otrzymała od niego dwa obszerne listy zawierające egzegezę Pisma Świętego.

Fabiola z Rzymu zmarła w opinii świętości "podziwiana przez pogan i opłakiwana przez biednych". Hieronim z Syndronu ułożył wówczas mowę, na prośbę Oceanusa, w której nakreślił biografię Świętej tłumacząc jej początkowe błędy.

Dzień obchodów

Fabiola jest umieszczona w Martyrologium Rzymskim pod dniem 27 grudnia (punkt 2: "Wspomnienie św. Fabioli, wdowy rzymskiej, która - jak zaświadcza św. Hieronim - przemieniła i udoskonaliła swoją pokutę na dobroczynność względem biednych".). Wyznawcy prawosławia wspominają świętą także 27 grudnia/9 stycznia[2], tj. 9 stycznia według kalendarza gregoriańskiego.

Ikonografia

W ikonografii przedstawiana jest w pozycji typowej dla penitenta i modlącej.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Fabiusze, Fabii w Encyklopedii Internautica
  2. podwójne datowanie

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Święta Fabiola" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy