Święta Klara i święty Franciszek


Święta Klara i święty Franciszek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Święta Klara i Święty Franciszek (Chiara e Francesco) – włoski film religijny w reżyserii Fabrizio Costy, będący biografią św. Franciszka z Asyżu i św. Klary Ofreducci.

Film znany jest też w Polsce pod alternatywnymi tytułami: Św. Klara i Św. Franciszek oraz Klara i Franciszek.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Film opowiada o życiu mistyków średniowiecznych i reformatorów religijnych św. Franciszka z Asyżu i św. Klary Ofreducci. Obraz jest serią cyklu prezentującego biografie świętych.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1198, kiedy mieszkańcy Asyżu, wywołując rozruchy w grodzie, chcąc obalić dominację szlachty. Ta ostatnia stawała się stopniowo coraz biedniejsza, tracąc przy tym wpływy na podejmowane przez władze miasta decyzje. W tym momencie syn kupca handlującego suknem Pietra Bernardone poznaje szlachetnie urodzoną Klarę. Po powrocie do miasta przedstawicieli szlacheckich rodów, którzy szukali schronienia w pobliskiej Peruggi, Franciszek przeżywa kryzys. Był rycerzem dobrze zaopatrzonym przez swego ojca, na prośbę głosu z Krzyża św. Damiana, chce być najbiedniejszym ze wszystkich. Cała społeczność weryfikuje prawdziwość jego wyboru i posłuszeństwa Bogu.

Szybko również Klara pójdzie w ślady Biedaczyny z Asyżu. Franciszek w pewien sposób uniemożliwi jej zostanie franciszkaninem, członkiem założonej przez siebie wspólnoty. Dziewczyna zamieszka w klasztorze, chcąc w ten sposób ochronić się przez przygotowanym przez rodzinę zamążpójściem. Członkowie rodu pragnęli w ten sposób zapewnić rodzinie jeszcze większe i lepsze koligacje. Klara czuje, że co innego planuje wobec niej Bóg.

Tymczasem Franciszek wypełnia swe powołanie. Zakon Braci Mniejszych jest coraz liczniejszy. Podejmowane są na szeroką skalę działania misyjne, również poza granicami Italii. Zakonodawca wyrusza do Ziemi Świętej, gdzie muzułmanie prześladują chrześcijan. Z przesłaniem pokoju, pośród dogorywającej V krucjaty, ma miejsce spotkanie Biedaczyny z sułtanem Melek el-Kamelem pod Damiettą.

Po powrocie do Asyżu Franciszek zostaje zmuszony do napisania reguły, czego oczekują od niego współbracia. Pieczęcią potwierdzającą wybór i życie Franciszka stają się otrzymane podczas mistycznego uniesienia stygmaty. Franciszek umiera w nocy z 3 na 4 października 1226[1].

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Chiara e Francesco (wł.). it.wikipedia.org. [dostęp 2010-12-23].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Święta Klara i święty Franciszek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy