Święta Martyna


Martyna z Rzymu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Święta Martyna) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Święta Martyna z Rzymu (zm. ok. 226 lub 230[1] w Rzymie) – męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Według legendy była bogatą sierotą. Opiekowała się biednymi i ubogimi. Podczas panowania Aleksandra Sewera została zatrzymana. Ponieważ nie zgodziła się oddać czci pogańskim bóstwom, poddano ją torturom, a następnie ścięto.

Jedynym źródłem mówiącym o Martynie jest późna legenda, która powstała na podstawie passiones św. Tacjany i św. Pryski - (łac.) Passiones Tatianae et Priscae. W XII wieku legenda obrosła w nowe elementy i tak Święta Martyna miała być żoną Hadriana, a wraz z nią śmiercią męczeńską zginęli Konkordiusz i Epifaniusz.

W 1634 roku dokonano inwencji relikwii Martyny w krypcie kościoła w św. Łukasza i św. Martyny na Forum Romanum ((wł.) SS. Luca e Martina). Jej czaszkę otrzymał klasztor przy Via Alessandrina, a papież Urban VIII ułożył hymny ku czci Świętej Martyny i ogłosił ją patronką Rzymu.

Martyna z Rzymu jest również patronką matek karmiących piersią[1].

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 30 stycznia.

Wyznawcy prawosławia wspominają męczennicę 30 stycznia/12 lutego[2], tj. 12 lutego według kalendarza gregoriańskiego[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Martina - Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)
  2. podwójne datowanie

Bibliografia | edytuj kod

  • Fros H., Sowa F., Księga imion i świętych, t. 4, Kraków 2000, szpalta 207-208

Źródła internetowe:

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Święta Martyna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy