Święta Nunilo


Święta Nunilo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Święta Nunilo, również: Nunila, Nunita (zm. 21 lub 22 października 851 w Kordobie)[1] – rodzona siostra św. Alodii, męczennica chrześcijańska i święta Kościoła katolickiego.

Nunilo i Alodia były córkami muzułmanina i chrześcijanki. Pochodziły z Huesca lub z La Rioja. Według panującego prawa powinny zostać muzułmankami. Za nawrócenie z islamu na chrześcijaństwo zostały aresztowane podczas prześladowania chrześcijan w czasach panowania władcy Kordoby Abd ar-Rahmana II. Ponieważ nie wyrzekły się Chrystusa, zostały skazane na śmierć i ścięte. Ich męczeństwo opisał św. Eulogiusz z Kordoby[1].

Pochowano je w klasztorze w Leyre w Nawarze (hiszp. Monasterio de San Salvador de Leyre) w dzisiejszej Hiszpanii. W 1836 relikwie obu sióstr przeniesiono do Sangüesy.

Ich wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzono 21, 22 lub 27 października, w polskim Kościele katolickim, 22 października.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Czytelnia 22 października (Ponadto dziś także w Martyrologium:). Internetowa Liturgia Godzin, brewiarz.pl. [dostęp 2014-01-17].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Święta Nunilo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy