Święta Rodzina ze św. Elżbietą i małym św. Janem (obraz Rafaela)


Święta Rodzina ze św. Elżbietą i małym św. Janem (obraz Rafaela) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Święta Rodzina ze św. Elżbietą i małym św. Janem (wł. Sacra Famiglia con sant'Anna e san Giovannino), także La Perla − obraz włoskiego malarza epoki renesansu Rafaela Santi, przedstawiający Świętą Rodzinę ze św. Elżbietą i małym św. Janem Chrzcicielem.

Obraz, wielkości 144 na 115 cm, znajduje się w zbiorach muzeum Prado w Madrycie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Dzieło może być zidentyfikowane z obrazem, który Giorgio Vasari wiąże z rodem Canossa, sprzedanym kard. Ludovico d'Este. Purpurat ofiarował je hrabinie Santafiora Caterinie Nobili Sforza. Szlachcianka przekazała obraz księciu Mantui i Monferrato Wincentemu I Gonzadze w zamian za tytuł markizy, wyceniony na pięćdziesiąt tysięcy skudów. Według innej hipotezy Gonzaga miał go otrzymać od rodu Canossa w zamian za dobra feudalne w Cagliano w Monferrato. Świętą Rodzinę otrzymał w 1627 król Karol I Stuart. Po jego ścięciu Oliver Cromwell kazał sprzedać ją na aukcji. Została zakupiona przez Filipa IV Habsburga. Ze względu na piękno dzieła, Filip uważał obraz za perłę swojej kolekcji, stąd druga nazwa obrazu La Perla. W latach 1813-1815 Święta Rodzina znajdowała się we Francji, gdzie przywiózł ją Józef Bonaparte. W Galleria Estense w Modenie znajduje się fragment wersji dzieła, nazywany Perłą z Modeny (wł. Perla di Modena)[1].

Opis | edytuj kod

Na pierwszym planie Rafael przedstawił grupę czterech osób: Maryję, św. Elżbietę, Dzieciątko i małego Jana Chrzciciela. Mały Jezus stąpa po żłobie wypełnionym jaśniejącymi prześcieradłami i poduszkami, podobnie jak na obrazie Święta Rodzina pod dębem, również znajdującym się w kolekcji Prado. Tłem sceny jest ciemny las. Po lewej stronie ledwie zauważalny św. Józef, znajdujący się w namiocie[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b The Holy Family or The Pearl (ang.). www.museodelprado.es. [dostęp 2014-11-28].

Bibliografia | edytuj kod

  • Pierluigi De Vecchi: Raffaello. Mediolan: Rizzoli, 1975. (wł.)
  • Paolo Franzese: Raffaello. Mediolan: Mondadori Arte, 2008. ISBN 978-88-370-6437-2. (wł.)
Na podstawie artykułu: "Święta Rodzina ze św. Elżbietą i małym św. Janem (obraz Rafaela)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy