Święta Scholastyka


Święta Scholastyka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Święta Scholastyka z Nursji, wł. Scolastica da Norcia, cs. Prepodobnaja Schołastika Nursijskaja, ihumenija (ur. ok. 480 w Nursji, zm. 10 lutego 542[1] lub 543[2] na Monte Cassino) – benedyktynka (OSB), ksieni, dziewica i święta Kościoła katolickiego, anglikańskiego i prawosławnego[3].

Scholastyka urodziła się jako siostra bliźniaczka św. Benedykta we Włoszech. Na miejscu ich urodzenia stoi skromny kościół pw. św. Benedykta. W podziemiach kościoła zachowana jest część muru, który stanowił dom rodzinny św. Scholastyki i św. Benedykta.

Scholastyka od początku towarzyszyła bratu w podróżach i naśladowała jego tryb życia, poświęcony Panu Bogu. Kiedy św. Benedykt założył pierwszy klasztor w Subiaco, święta założyła podobny dla niewiast – klasztor benedyktynek. Do dnia dzisiejszego istnieją tam dwa klasztory na wzgórzach w pobliżu Subiaco: w Plombariola – żeński klasztor św. Scholastyki i męski klasztor św. Benedykta.

Podobnie działo się na Monte Cassino, gdzie Scholastyka zmarła w wieku ok. 62 lat.

Według relacji św. Grzegorza Wielkiego, zapisanej w jego II Księdze „Dialogów”, trzeciego dnia po śmierci siostry, św. Benedykt ujrzał jej duszę w postaci białej gołąbki, unoszącej się do nieba. Posłał natychmiast braci po jej ciało i złożył je w grobie, który w kościele swego klasztoru dla siebie przygotował. Benedykt zmarł w kilka lat po śmierci siostry[4].

Kult | edytuj kod

Po najeździe Longobardów na klasztor na Monte Cassino relikwie św. Scholastyki przeniesione zostały do opactwa Fleury. Obecnie znajdują się w Le Mans. Część ich otrzymało Monte Cassino.

Scholastyka uważana jest za matkę duchową rodzin wszystkich benedyktynek. Czczona jest jako patronka Le Mans i Subiaco. W ikonografii przedstawiana jest z gołębiem, w sztuce religijnej w habicie benedyktyńskim z atrybutami: krzyżem, księgą lub pastorałem ksieni. Według tradycji święta chroni przed burzami, piorunami oraz wichrami.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim i anglikańskim obchodzone jest 10 lutego; w polskim Kościele ma rangę wspomnienia obowiązkowego[5].

Kościół prawosławny wspomina świętą mniszkę (prepodobnaja) 10/23 lutego[c], tj. 23 lutego według kalendarza gregoriańskiego.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. liturgia katolicka i anglikańska
  2. liturgia prawosławna
  3. podwójne datowanie

Przypisy | edytuj kod

  1. Święta Scholastyka, dziewica. W: Internetowa Liturgia Godzin [on-line]. Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum, 31.01.2013. [dostęp 2013-02-10].
  2. St. Scholastica (ang.). Catholic Online. [dostęp 2013-02-10].
  3. ScholastikaÖkumenisches Heiligenlexikon (niem.)
  4. Święty Benedykt z Nursji, opat, patron Europy. na brewiarz.katolik.pl [2010-06-28]
  5. Komisja ds. Kultu Bożego (Kalendarz liturgiczny diecezji polskich na luty) na stronie KEP

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Święta Scholastyka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy