Święte Miejsce (województwo mazowieckie)


Na mapach: 53°03′12″N 20°57′59″E/53,053333 20,966389

Święte Miejsce (Grabowo) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Święte Miejsce (województwo mazowieckie)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Święte Miejsce (dawniej: Bartny Borek) – część wsi Grabowo w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Przasnysz[2][3].

Wchodzi w skład sołectwa Grabowo[4].

W latach 1975–1998 Święte Miejsce należało administracyjnie do województwa ostrołęckiego.

Murowana kapliczka-rotunda Cmentarz parafialny

Miejscowość jest siedzibą parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w diecezji płockiej, w dekanacie przasnyskim. Kościół pw. Narodzenia NMP, drewniany, z przełomu XIX i XX w.,w wewnątrz łaskami słynący obraz Matki Boskiej Bartnickiej. Kapliczka-rotunda murowana, z XVIII w., wzniesiona według tradycji na miejscu objawień Matki Bożej'

Wokół kościoła, na polanie murowane z kamienia polnego stacje drogi krzyżowej. Pomniki: papieża Jana Pawła II i kard. Aleksandra Kakowskiego. Ze Świętym Miejscem związany był przez okres dzieciństwa i młodości, pisarz i prozaik Edward Kupiszewski (był synem organisty).

Według legendy krążącej po okolicznych miejscowościach w 1700 r. w koronie lipy we wsi Bartny Borek trzem dziewczynkom-pastuszkom objawiła się Matka Boska. W pobliżu lipy znajdowała się studnia, której woda miała cudowną moc i używano jej do celów leczniczych. Natomiast w miejscu objawienia zbudowano kapliczkę. Do miejsca tego licznie przybywali pielgrzymi. Po kilkudziesięciu latach woda straciła cudowną moc, kiedy to pewna kobieta utopiła w studni swoje dziecko. Na początku XX w. (12 września 1908 r.) w Bartnym Borku erygowano parafię i zbudowano drewniany kościół.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. GUS. Rejestr TERYT
  4. BIP gminy, sołectwa

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Święte Miejsce (województwo mazowieckie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy