Święto Duchów


Święto Duchów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Palenie papierowych pieniędzy na chińskim cmentarzu

Święto Duchów (chin. upr. 中元节, chin. trad. 中元節, pinyin zhōngyuánjié) – tradycyjne chińskie święto zmarłych. Według chińskiego kalendarza przypada na piętnasty dzień siódmego miesiąca[1]. Zgodnie z podaniami ludowymi Święto Duchów zostało ustanowione przez taoistycznego mnicha Bukonga, żyjącego w VIII wieku[1].

Według chińskiej tradycji siódmy miesiąc to Miesiąc Duchów, w którym duchy na 29 lub 30 dni przybywają z zaświatów i odwiedzają żyjących[1].

Obchody Święta Duchów urządzane są na cmentarzach, a także w prywatnych domach. Powszechne jest puszczanie na wodę małych trzcinowych łódek z lampionami, które mają wyznaczać kierunek zagubionym duchom[1].

Do tradycyjnych rytuałów związanych ze Świętem Duchów należy palenie przed tabliczkami przodków papierowych imitacji pieniędzy, odzieży i innych przedmiotów codziennego użytku[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Wiesław Olszewski: Chiny. Zarys kultury. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2003, s. 127. ISBN 83-232-1272-4.
Na podstawie artykułu: "Święto Duchów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy