Święty Wulstan


Święty Wulstan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wulstan, Wulfstan (ur. ok. 1012 w Long Itchington (Warwickshire), zm. 19 stycznia 1095 w Worcesterze) – święty Kościoła katolickiego, anglosaski biskup.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pochodził z zamożnej rodziny. Wykształcenie zdobył w szkołach przyklasztornych w Evesham i Peterborough. Wstąpił do zakonu benedyktynów i przez następne 25 lat prowadził działalność w klasztorze w Worcester. Pełnił tam obowiązki nauczyciela, a następnie obrany został przeorem. Jego ascetyczny tryb życia i pokora zjednała mu szacunek i w 1062 roku powołany został na urząd biskupa, na którym jako jedyny Anglosas pozostał po przejęciu władzy przez Wilhelma Zdobywcę.

Wulstan w swojej działalności miał szczególny wkład w odnowienie życia kościelnego i zakonnego, a zasłynął także z miłosierdzia wobec ubogich. Dzięki wspólnym zabiegom z arcybiskupem Lanfrankiem z Canterbury doprowadził do likwidacji handlu niewolnikami[1]. Przypisuje mu się inicjatywę wizyt duszpasterskich na terenie Brytanii[1].

14 maja 1203 papież Innocenty III kanonizował Wulstana[2]. Jego wspomnienie obchodzono 19 stycznia, a współcześnie wspomnienie liturgiczne przypada na 20 stycznia.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Hugo o. Hoever SOCist: Żywoty Świętych Pańskich. Olsztyn: Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1983, ss. 27-28.
  2. „BISHOPS OF WORCESTER” (ang.)

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Święty Wulstan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy