Święty gaj Osogbo


Na mapach: 7°45′25,2″N 4°33′08,9″E/7,757000 4,552472

Święty gaj Osogbo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Święty gaj Oszun-Osogbo lub Oszun-Osogboświęty gaj poświęcony bogini Oszun, położony wzdłuż brzegów rzeki Osun, zaraz za granicą miasta Oshogbo w stanie Osun, w Nigerii.

W 2005 roku gaj został wpisany listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Opis | edytuj kod

W tradycji ludu Joruba każde miasto miało święty gaj – współcześnie większość z nich jest opuszczona lub obszar przez nie zajmowany uległ okrojeniu[1]. Święty gaj miasta Oshogbo w stanie Osun jest największym zachowanym gajem, gdzie nadal praktykowane są zwyczaje religijne[1]. Gaj uznawany jest za siedzibę bogini płodności Oszun, jednej z dwustu oriszy Jorubów[1][2]. Według mitologii Jorubów, Oszun, żona boga burzy Szango, po kłótniach z jego inną żoną, została zamieniona w rzekę – Osun, stąd cała rzeka uznawana jest za świętą[2].

Według legendy, gaj został odkryty przez szanowanego łowcę słoni Olutimehina, który opowiedział o odkryciu przyjacielowi Larujowi, poszukującego miejsca obfitującego w wodę, by osiedlić się ze swoim ludem i uciec przez suszą[2]. Lud Laruja zawarł pakt z boginią Oszun – w zamian za opiekę nad lasem i budowę sanktuarium, bogini miała zapewnić im ochronę i płodność[2].

Gaj jest zarazem jeden z ostatnich pozostałych połaci pierwotnego lasu tropikalnego w południowej Nigerii[1]. Na terenie gaju znajdują się sanktuaria, rzeźby oraz inne dzieła sztuki ku czi bogini Oszun i innych bóstw[1]. Wiele z artefaktów to dzieła sztuki powstałe w XX w.[1]. Gaj uznawany jest za symbol tożsamości Jorubów, w kraju i za granicą[1]. W gaju odprawiane są regularnie ceremonie religijne a raz do roku latem przez dwanaście dni odbywa się święto, by połączać Jorubów mistyczną więzią z boginią[1].

W 2005 roku gaj został wpisany listę światowego dziedzictwa UNESCO[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i UNESCO: Osun-Osogbo Sacred Grove (ang.). [dostęp 2017-05-24].
  2. a b c d UNESCO: Osun-Osogbo Sacred Grove (ang.). [dostęp 2017-05-24].
Na podstawie artykułu: "Święty gaj Osogbo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy