Świadek mimo woli (powieść)


Świadek mimo woli (powieść) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Bari – centralne miejsce akcji powieści Plaża w Monopoli – tutaj popełniono morderstwo

Świadek mimo woli (wł. Testimone Inconsapevole) – powieść (kryminał sądowy) włoskiego pisarza Gianrica Carofiglia – pierwsza część cyklu z mecenasem Guidem Guerrierim, która przyniosła pisarzowi międzynarodową popularność. Książka została wydana w 2002, a polskie tłumaczenie ukazało się w 2008 (przełożyła Joanna Ugniewska).

Spis treści

Treść | edytuj kod

Akcja powieści rozgrywa się w rodzinnym mieście autora – Bari i jego okolicach (np. w Monopoli). Osnuta jest wokół tajemniczego morderstwa dziewięcioletniego chłopca – Francesco Rubino (Ciccio). Lokalna policja posądza o mord senegalskiego pokątnego handlarza podróbkami – Abdou Thiama. Proces jest poszlakowy i opiera się na zeznaniach nieprzychylnie usposobionych świadków. Oskarżonemu grozi dożywotnie więzienie. Guido Guerrieri podejmuje się praktycznie beznadziejnej obrony czarnoskórego nauczyciela z Senegalu. Metodycznie podważając kolejne, naginane argumenty oskarżenia, doprowadza do uniewinnienia oskarżonego.

Kontekst | edytuj kod

W powieści poruszony jest kontekst społeczny południa Włoch – handel narkotykami i podróbkami znanych marek, starcie ras i cywilizacji (EuropaAfryka), wykorzystywanie czarnoskórych imigrantów do nielegalnego handlu, nieprawidłowości w aparacie ścigania i wymiarze sprawiedliwości. Autor – długoletni uczestnik spraw sądowych przeciw zorganizowanej przestępczości – dobrze zna włoski system prawny i jego luki.

Inne powieści z Guidem Guerrierim | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  1. Posłowie do: Gianrico Carofiglio Świadek mimo woli, Wydawnictwo WAB, Warszawa, 2008, ​ISBN 978-83-7414-638-8
Na podstawie artykułu: "Świadek mimo woli (powieść)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy