Światowa Rada Rękodzieła


Światowa Rada Rękodzieła w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Światowa Rada Rękodzieła (ang. World Crafts Council, WCC) – międzynarodowa organizacja non-profit, zajmująca się wspieraniem i popularyzacją rękodzieła, niesieniem pomocy jego twórcom i wykonawcom, organizowaniem wystaw i wymiany dzieł rękodzielniczych[1]. Utrzymuje się ze składek organizacji członkowskich, darowizn i dotacji[1]. Jest afiliowana przy UNESCO[1].

Organizacja została założona w Nowym Jorku w 1964 z inicjatywy Aileen Osborn Webb[2]. Walne zgromadzenie członków odbywa się co dwa lata[3]. Na siódmym walnym zgromadzeniu w Oaxtepec w 1976 w uchwalono utworzenie oddziałów regionalnych WCC, obejmujących odpowiednio Afrykę, Azję wraz z Australią i Oceanią, Europę, Amerykę Północną oraz Amerykę Łacińską[2].

Zarząd organizacji składa się z przewodniczącego, pięciu przewodniczących i pięciu wiceprzewodniczących oddziałów regionalnych, skarbnika, nominowanego i zatwierdzanego przez zarząd, oraz sekretarza, który jako sekretarz generalny organizacji kieruje jej bieżącymi pracami[3].

Członkowie WCC zaliczają się do pięciu kategorii podmiotów[4]:

  • National Entity – organizacja narodowa lub ciało urzędowe reprezentujące sprawy krajowego rękodzieła. Jedyny rodzaj członków dysponujący prawem głosu w ramach WCC. Dane państwo może posiadać maksymalnie dwóch reprezentantów z tej kategorii[4].
  • National Associate Member – organizacja reprezentująca krajowe rękodzieło, bez prawa głosu w ramach WCC[4],
  • International and Regional NGO Member – międzynarodowa lub regionalna organizacja pozarządowa związana z kwestiami rękodzieła[4],
  • Individual Member – praktykujący wytwórca rękodzieła lub osoba wspierająca rozwój rękodzieła[4],
  • Honorary Member – członek honorowy, przyjmowany z nominacji danej organizacji narodowej typu National Entity przez walne zgromadzenie członków[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Tadeusz Więckowski: Ginące piękno. Artystyczne rękodzieło ludowe w Polsce. Warszawa: Wydawnictwo Spółdzielcze, 1987, s. 170-171. ISBN 83-209-0374-2.
  2. a b History (ang.). World Crafts Council Europe. [dostęp 2019-06-11].
  3. a b WCC International (ang.). World Crafts Council Europe. [dostęp 2019-06-11].
  4. a b c d e f Membership (ang.). World Crafts Council. [dostęp 2019-06-11].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Światowa Rada Rękodzieła" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy