Škoda 1Tr


Škoda 1Tr w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Škoda 1Tr – pierwszy trolejbus wyprodukowany w czechosłowackich zakładach Škoda. Był to jeden z trzech pojazdów, które skonstruowano dla nowo powstałej sieci trolejbusowej w Pradze.

Spis treści

Konstrukcja | edytuj kod

Konstrukcja podwozia trolejbusu 1Tr wywodziła się z samochodu Škoda 553; podwozie dostosowano do montażu silnika trakcyjnego oraz wyposażenia elektrycznego. Karoserię wyprodukowano w zakładach Škody w Mladej Boleslavi, wyposażenie elektryczne dostarczył oddział z Pilzna. Nadwozie było wykonane z drewna, wzmocnione metalowymi elementami i obłożone blaszanym poszyciem.

Škoda 1Tr to trójosiowy trolejbus z dwiema osiami tocznymi (pierwsza i druga) oraz jedną napędową. Pojazd wyposażono w trzy rodzaje hamulców: rekuperacyjny, pneumatyczny i postojowy. Przystosowany był do ruchu lewostronnego: po lewej stronie nadwozia umieszczono dwoje dwuskrzydłowych drzwi harmonijkowych. Do kabiny kierowcy prowadziły dodatkowe, mniejsze drzwi zlokalizowane z prawej strony trolejbusu. Po powstaniu Protektoratu Czech i Moraw trolejbus przystosowano do ruchu prawostronnego.

Prototyp | edytuj kod

Prototyp powstał w 1936 r. Razem z prototypami trolejbusów Praga TOT i Tatra T 86 był przeznaczony dla pierwszego czechosłowackiego „nowoczesnego” transportu trolejbusowego w Pradze. Trolejbus 1Tr otrzymał numer 301 i eksploatowany był do 1955 r. Rok później skreślono go ze stanu praskiej sieci trolejbusowej i sprzedano do Narodowego Muzeum Techniki w Pradze. W 1961 r. trolejbus został zezłomowany.

Dostawy | edytuj kod

W 1936 r. wyprodukowano 1 prototypowy trolejbus.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Škoda 1Tr" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy