Źródło termalne


Źródło termalne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Przykładowe źródło termalne z parku Yellowstone Gorące źródła w Pamukkale, w Turcji

Źródło termalne, źródło ciepłe, źródło gorące, cieplicaźródło, z którego wypływa woda termalna o temperaturze wyższej o co najmniej 5°C[1] od średniej rocznej temperatury powietrza na danym obszarze (według klasyfikacji hydrogeologicznej) lub wyższej niż 20°C (według klasyfikacji balneologicznej).

Powstawanie źródeł termalnych związane jest z obszarami współczesnej lub przeszłej aktywności wulkanicznejNowa Zelandia, Japonia, Islandia, USA (Park Narodowy Yellowstone), Rosja (Kamczatka) i inne – lub z głęboką infiltracją wód opadowych, ogrzewanych ciepłem Ziemi i wydostających się na powierzchnię pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego – Rosja (Kaukaz), Polska (Jaszczurówka koło Zakopanego – średnia temperatura wody 18°C przy średniej rocznej temperaturze powietrza 4,8°C; w niektórych uzdrowiskach: Cieplice Śląskie-Zdrój, Lądek-Zdrój i Ciechocinek) i inne.

Szczególnym rodzajem cieplic są gejzery; sztuczne ujęcie (odwiert) wód termalnych określa się jako termę.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa: Słownik hydrogeologiczny. Warszawa: 1997, s. 212. ISBN 83-85660-52-6.
Kontrola autorytatywna (źródło):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Źródło termalne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy