Żółta i czerwona kartka


Żółta i czerwona kartka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 21 maj 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Żółta i czerwona kartka

Żółta kartka i czerwona kartka – w niektórych sportach – sposób odpowiednio upomnienia lub ukarania zawodnika (niekiedy innych osób) za poważne naruszenie zasad gry. System ten został zaproponowany przez angielskiego sędziego piłkarskiego Kena Astona i zastosowany po raz pierwszy podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w roku 1970 w Meksyku[1].

Spis treści

Piłka nożna | edytuj kod

Żółta kartka | edytuj kod

Żółta kartka w meczu piłki nożnej

W piłce nożnej żółta kartka pokazywana jest, w zależności od sytuacji, jeżeli ma niesportowy charakter, np. przerwanie korzystnej akcji, za zagranie piłki ręką, dyskusje z arbitrem, grę na czas, niesportowe zachowanie lub ściągnięcie koszulki w czasie trwania meczu. Żółtą i czerwoną kartkę pokazuje sędzia główny spotkania.

W ligach krajowych, a także podczas turniejów piłkarskich obowiązuje zasada polegająca na tym, że gdy zawodnik zdobędzie określoną liczbę żółtych kartek, jest automatycznie odsuwany od następnego (czasem następnych) spotkania. Decyzję sędziego o pokazaniu żółtej i czerwonej kartki można zakwestionować i są znane przypadki anulowania żółtej bądź czerwonej kartki już po meczu. Mundialowy rekord w żółtych kartkach (16) pobił rosyjski arbiter Walentin Iwanow w meczu Portugalii z Holandią na mistrzostwach świata w roku 2006.

Czerwona kartka | edytuj kod

Czerwona kartka skutkuje przymusowym opuszczeniem pola gry bez możliwości wprowadzenia nań rezerwowego zawodnika.

Czerwona kartka zazwyczaj jest pokazywana:

  • za brutalny faul;
  • za niesportowe zachowanie (np. wulgarne dyskusje z arbitrem);
  • za atak bez piłki;
  • za zatrzymanie piłki ręką w dogodnej sytuacji bramkowej bądź faul na zawodniku wychodzącym sam na sam z bramkarzem;
  • za obraźliwe gesty i podburzanie trybun;
  • za uderzenie przeciwnika (lub samą próbę);
  • bramkarz może zostać ukarany czerwoną kartką za faul lub zagranie ręką poza swoim polem karnym.

Ponadto czerwoną kartkę sędzia zawsze pokazuje zawodnikowi, któremu pokazał po raz drugi w trakcie meczu żółtą kartkę.

Po otrzymaniu czerwonej kartki zawodnik pauzuje również w następnych 1 lub 2 spotkaniach (decyzja jest podejmowana przez komisje arbitrażowe ds. wykroczeń). Pauza może być dłuższa, jeśli zawodnik otrzymał czerwoną kartkę za np. bójkę na boisku, celowy atak na rywala bez piłki bądź inne nieodpowiednie dla piłkarza zachowania. Otrzymanie czerwonej kartki (w zależności od ligi) oznacza, że na zawodnika, który ją dostał, nałożona jest kara finansowa. Taka kara nie obowiązuje juniorów i młodszych roczników.

Czerwona kartka może być pokazana wyłącznie zawodnikowi. Jednakże trener drużyny, masażysta, lekarz, itd. mogą zostać odesłani na trybuny za wszelkiego rodzaju przeszkadzanie w grze, np. wtargnięcie na boisko i dyskusję z arbitrem lub za inne niewłaściwe zachowania poza polem gry, np. wulgarną dyskusję lub szarpaninę z zawodnikiem.

Szczegółowe przypadki | edytuj kod

W Polsce zawodnik po otrzymaniu trzech lub czterech żółtych kartek musi zapłacić PZPN-owi grzywnę, dopiero potem jest zawieszony. W Grecji zawodnik pauzuje po 5 otrzymanych żółtych kartkach oraz może wybrać mecz w jakim będzie pauzował, jedynym warunkiem jest to, że wybierze spośród najbliższych pięciu spotkań.

Pierwszą w historii czerwoną kartkę otrzymał w 1970 roku w Meksyku niemiecki masażysta. Mundialowy rekord w pokazywaniu czerwonych kartek (4), pobił dnia 25 czerwca 2006 rosyjski arbiter Walentin Iwanow. Piłkarz FC Dundee, Andy McLaren, w grudniu 2006 dostał trzy czerwone kartki w jednym meczu drugiej ligi szkockiej z Clyde. Pierwszą dostał w 87. minucie meczu za uderzenie w twarz Eddiego Malone'a. Schodząc z boiska, uderzył kolejnego piłkarza, za co został wezwany do szatni sędziego, gdzie dostał drugą czerwoną kartkę. Wychodząc z szatni, kopniakiem zrobił dziurę w drzwiach, za co dostał trzecią czerwoną kartkę.

Piłka ręczna | edytuj kod

Czerwona kartka w meczu piłki ręcznej

W piłce ręcznej żółtą kartkę zawodnik otrzymuje za ciężki faul na przeciwniku. W jednym meczu zawodnik nie zobaczy więcej niż jednego żółtego kartonika. Upomnienie może również otrzymać osoba spoza boiska (trener, zawodnik rezerwowy). Czerwoną kartkę otrzymuje zawodnik przy przyznaniu po raz trzeci kary dwuminutowej, za brutalne, niesportowe zachowanie wobec przeciwnika, sędziego lub innych osób, wulgarne dyskusje z arbitrem.

Po otrzymaniu czerwonej kartki zawodnik nie może już więcej w tym spotkaniu wejść na boisko, jednak po upływie dwóch minut w zastępstwo może wejść zawodnik rezerwowy. Wykluczenie może otrzymać również trener lub rezerwowy. Musi wtedy udać się na trybuny lub do szatni (decyduje o tym w pierwszej kolejności sędzia, jeżeli nie podejmie on decyzji, ukarany może wybrać, gdzie się udać). W wyjątkowych przypadkach sędzia może wydać specjalne oświadczenie dyskwalifikujące zawodnika

Siatkówka | edytuj kod

Żółta kartka | edytuj kod

To kolejna kara po reprymendzie słownej. Jeśli dany zawodnik lub trener został upomniany jeden raz przez sędziego, to drugie ostrzeżenie daje się właśnie w formie żółtej kartki. Od 2013 roku nie niesie ona ze sobą żadnych konkretnych negatywnych skutków. To jedynie wpisanie nazwiska do protokołu meczowego. Przed 2013 rokiem żółta kartka oznaczała stratę jednego punktu drużyny[2].

Czerwona kartka | edytuj kod

Jeśli drużyna została już wcześniej ukarana żółtą kartką, a jej zawodnik/zawodnicy lub trener nadal zachowują się nieodpowiednio, sędzia ma prawo pokazać czerwony kartonik. Oznacza to stratę jednego punktu drużyny[2].

Wykluczenie za kartki | edytuj kod

Sędzia ma możliwość pokazania jednemu zawodnikowi zarówno żółtej i czerwonej kartki w tym samym momencie. Dzieje się tak w przypadku wyjątkowo złego zachowania. To oznacza, że dany zawodnik musi opuścić boisko do czasu skończenia seta. Musi wtedy przebywać w specjalnym polu kar. Takie same zasady dotyczą również trenerów[2].

Dyskwalifikacja za kartki | edytuj kod

Jeśli zawodnik otrzymał najpierw żółtą, a później czerwoną kartkę, jest dyskwalifikowany. Nie może wtedy grać do końca meczu. Ten przepis również tyczy się trenerów[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Ken Aston – the inventor of yellow and red cards. FIFA, 2002-01-15. [dostęp 2016-06-23].
  2. a b c d Ostrzeżenie słowne, żółta i czerwona kartka - poznaj kary w siatkówce, „Siatkarsko.pl”, 4 marca 2018 [dostęp 2018-10-05]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Żółta i czerwona kartka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy