Żółw egipski


Żółw egipski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Żółw egipski (Testudo kleinmanni) – najmniejszy żółw lądowy, znajdujący się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN jako gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem[2]. Występuje u wybrzeży Morza Śródziemnego od zachodniej Libii do Izraela.

Spis treści

Wygląd | edytuj kod

Rozmiary | edytuj kod

Osiągają do 14 cm długości (pancerz). Waga do 400 g.

Opis | edytuj kod

Posiada owalny karapaks, który jest mocno wysklepiony i głęboko wcięty nad karkiem. Ma jednolite ubarwienie – żółtobrązowe do oliwkowego. Czasem na płytkach grzbietowych ciemniejsze obrzeżenie. Ich plastron jest jasny, pokryty ciemnymi plamkami. Ma małą głowę z ciemnobrązowymi, błyszczącymi oczyma.

Środowisko | edytuj kod

Zamieszkują obszary z niezbyt bujną roślinnością w strefie gorącego klimatu gdzie drzewa praktycznie nie występują. W cieplejsze dni ukrywają się pod kępami roślin lub kamieniami. Na obszarze jego występowania panuje wilgotność powietrza 60%, a średnie dzienne wahania temperatury dochodzą do 10 °C.

Pokarm | edytuj kod

Żółwie egipskie żywią się kwiatami i liśćmi roślin jednorocznych (np. hibiskusa, opuncji). W diecie powinno się uwzględniać niską zawartość białka i węglowodanów oraz wysoki poziom błonnika. Pod żadnym pozorem nie wolno go karmić mięsem, nabiałem, warzywami czy owocami! Jest to niebezpieczne dla zdrowia żółwia i może się przyczynić do jego śmierci.

Terrarium | edytuj kod

Terrarium powinno być jak największych rozmiarów, ponieważ żółwie egipskie, podobnie do innych żółwi, uwielbiają duże przestrzenie. Najlepszym podłożem do terrarium dla tego gatunku żółwia jest ilasto-gliniasty piasek, który symuluje podłoże ich naturalnego środowiska. Podstawowym elementem wyposażenia powinno być również oświetlenie: świetlówka emitująca promieniowanie UV-B (8-10%) oraz tzw. lustrzanka (40-60W). Pomimo tego, że testudo kleinmanni pochodzi z bardzo suchych obszarów to w wyposażeniu jego terrarium musi również znaleźć się zbiornik z wodą – na tyle duży by cały żółw się w nim zmieścił i na tyle płytki by poziom wody był poniżej jego głowy. Zbiornik ten powinien być z materiału, którego żółw nie wywróci przy wchodzeniu do niego – najlepiej ceramika (i najlepiej unikać plastikowych pojemników).

Przypisy | edytuj kod

  1. Testudo kleinmanni, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
  2. a b Testudo kleinmanni, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Żółw egipski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy