Żółw zielony


Żółw zielony w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Żółw zielony, żółw jadalny (Chelonia mydas) – gatunek żółwia z rodziny żółwi morskich. Nazwa żółw zielony pochodzi od koloru ich tkanki tłuszczowej. Często spotyka się go na pełnym morzu w stadach.

Dawniej w Polsce używana była też nazwa Szylkret olbrzymi[4].

Opis
Karapaks jest silnie spłaszczony zwężający się w tylnej części. Głowa wąska mocno spłaszczona z boków pokryta regularnie ułożonymi tarczkami. Koniec pyska jest tępo ścięty i nie ma kształtu ptasiego dzioba. Kończyny przekształcone w płaskie i szerokie wiosła a na przedniej parze znacznie dłuższej od tylnej jest po 1 pazurze. Karapaks jest oliwkowo-zielony lub brunatny w żółte plamki lub smugi a plastron jednolicie jasnożółty lub biały. Żółw zielony (Chelonia mydas) i jego całkowite wewnętrzne odbicie Głowa żółwia zielonego – albinosa
Rozmiary
Karapaks do 140 cm długości.
Masa ciała do 500 kg.
Pokarm
Głównie roślinny: trawa morska i glony.[potrzebny przypis]
Rozmnażanie
Samce i samice dojrzewają płciowo pomiędzy 10 a 24 rokiem życia. Kopulacja może przebiegać pod wodą lub na jej powierzchni zwykle około kilometra od brzegu. Samce są w tym okresie bardzo podniecone i gryzą te, które akurat spółkują z samicami. Bywa, że samica ma dość spermy aby składać jaja kilka razy w roku. Ciąża trwa od 40 do 72 dni zależnie od rejonu. Np. żółwie zielone z Pacyfiku składają mniej jaj od żółwi zielonych z Atlantyku. Samice wychodzą na ląd w miejscu swego urodzenia tylko żeby złożyć od 100 do 200 jaj o średnicy ok. 5 cm w wykopanych przez siebie dołkach o głębokości ok. 20 cm za pomocą tylnych kończyn. Następnie przysypuje jaja piaskiem, który ochroni je od przegrzania w promieniach słońca i ukryje przed drapieżnikami. Może powtarzać tę czynność kilkakrotnie w jednym cyklu lęgowym, który przypada raz na 2 lub 3 lata.
Występowanie[5]
Wszystkie ciepłe morza i oceany strefy równikowej. Osobliwym odkryciem było odnalezienie tych żółwi zimujących w stanie odrętwienia na dnie Zatoki Kalifornijskiej na głębokości 10 – 15 metrów przez kilka miesięcy[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. Chelonia mydas, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Chelonia mydas (LINNAEUS, 1758) (ang.). The Reptile Database. [dostęp 6 września 2010].
  3. Chelonia mydas. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  4. Witold Doroszewski: Szylkret (pol.). sjp.pwn.pl. [dostęp 2018-06-27].
  5. UNEP-WCMC - Species+ (ang.).
  6. Schmidt-Nielsen K., Fizjologia zwierząt – adaptacja do środowiska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997.
Kontrola autorytatywna (takson):
Na podstawie artykułu: "Żółw zielony" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy