Żeglarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1932 - Snowbird


Żeglarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1932 – Snowbird w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Żeglarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1932 - Snowbird) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania  Główny artykuł: Żeglarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1932.

Zawody w żeglarskiej klasie Snowbird podczas X Letnich Igrzysk Olimpijskich odbyły się w dniach 5–12 sierpnia 1932 roku na wodach Port of Los Angeles.

Spis treści

Informacje ogólne | edytuj kod

Jako monotyp olimpijski zostały wybrane jednostki klasy Snowbird używane w Kalifornii. Z uwagi na siłę pasatów wiejących w Port of Los Angeles postanowiono rozgrywać regaty w godzinach porannych, gdy wiatry są słabsze. Okazało się jednak, iż niektóre z poranków były bezwietrzne, co spowodowało przesunięcie części wyścigów na godziny popołudniowe. Mimo silniejszych wiatrów zmiana ta wyrównała warunki regat, pozwalając na zaprezentowanie się żeglarzom w różnych warunkach pogodowych[1].

Do zawodów zgłosiło się jedenaście załóg reprezentujących tyleż krajów[2].

Regaty składały się z jedenastu wyścigów. Jeden punkt był przyznawany za ukończenie wyścigu, kolejne zaś za miejsca zajęte na mecie – liczba punktów równa była liczbie pokonanych załóg, łącznie z tymi, które nie wystartowały lub nie ukończyły danego wyścigu. Na wynik końcowy składała się suma wszystkich punktów, przy czym wyższą lokatę zajmował jacht o większej liczbie punktów. Przy równej punktacji załóg przeprowadzana była między nimi dogrywka[3][4].

W regatach triumfował Francuz Jacques Lebrun o dwa punkty wyprzedzając Holendra Adriaana Maasa, brąz zaś zdobył Hiszpan Santiago Amat, dla którego były to już trzecie igrzyska[4][5].

Wyniki | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Official Report..., s. 585
  2. Official Report..., s. 586, 588–589
  3. Official Report..., s. 587
  4. a b Sailing at the 1932 Los Angeles Summer Games: Mixed One Person Dinghy (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2014-03-04].
  5. Official Report..., s. 589

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Żeglarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1932 - Snowbird" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy