Żleb Marcinowskich


Na mapach: 49°14′33″N 19°57′50″E/49,242500 19,963889

Żleb Marcinowskich w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Żleb Marcinowskich widoczny powyżej lasu

Żleb Marcinowskichżleb opadający z Kondratowego Wierchu w polskich Tatrach Zachodnich. Jego górna część znajduje się na północno-wschodnich stokach tego grzbietu, ok. 100 m poniżej załamania jego grani i jest głęboko wcięta i trawiasta. Miejscami darń jest wydarta przez lawiny. W środkowej części żleb jest mało stromy i porośnięty murawą z płatami kosodrzewiny. Tą częścią żlebu przebiega nartostrada z Kasprowego Wierchu do Doliny Kondratowej. Najniższa część żlebu jest zarośnięta lasem, a koryto żlebu jest w nim wąskie i płytkie. Słabo zauważalny wylot żlebu znajduje się na Niżniej Goryczkowej Równi[1].

Całkowita deniwelacja żlebu wynosi ok. 400 m. Czasami żlebem tym schodzą lawiny[1]. 2 marca 1956 r. zeszła lawina ze Żlebu Marcinowskich, która zniszczyła znajdujące się na Niżniej Goryczkowej Równi Schronisko w Dolinie Goryczkowej. Zginęło pięć osób: gospodarze schroniska (Zofia i Władysław Gąsienicowie-Marcinowscy) oraz trzech żołnierzy WOP[2]. Obecnie jednak wskutek znacznego zarośnięcia stoków lasem lawiny schodzą rzadko. Jak podaje Władysław Cywiński, górną częścią żlebu schodzą rzadko, a dolną raz na kilkadziesiąt lat. Mimo to nartostrada przecinająca ten żleb jest często zamykana[1]. Dawniej, gdy stoki Kondratowego Wierchu były wypasane i były bardziej trawiaste, bezkosówkowe i bezleśne, lawiny schodziły częściej. Jak podaje Wielka encyklopedia tatrzańska, dawniej lawiny wielokrotnie niszczyły szałasy stojące na Niżniej Goryczkowej Równi[3].

Nartostrada | edytuj kod

– jednokierunkowa nartostrada z Kasprowego Wierchu przez Dolinę Goryczkową pod Zakosy do schroniska PTTK na Hali Kondratowej (odcinek przez stoki Kondratowego Wierchu jest zamykany przy 4. i 5. stopniu zagrożenia lawinowego)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Władysław Cywiński: Tatry. Przewodnik szczegółowy. Tom 13. Kasprowy Wierch. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2008. ISBN 83-7104-011-3.
  2. Józef Nyka: Tatry polskie. Przewodnik. Wyd. XIII. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2003. ISBN 83-915859-1-3.
  3. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.


Na podstawie artykułu: "Żleb Marcinowskich" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy