Życie i czasy Sknerusa McKwacza


Życie i czasy Sknerusa McKwacza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Życie i czasy Sknerusa McKwacza (ang. The Life and Times of Scrooge McDuck) – seria komiksów autorstwa Dona Rosy, amerykańskiego rysownika. Składa się z dwunastu głównych (wydanych w latach 1992-1994) i pięciu dodatkowych rozdziałów (wydanych później). Opowiada przygody Sknerusa McKwacza zdobywającego fortunę. W 1995 roku Don Rosa otrzymał Nagrodę Eisnera za stworzenie tego komiksu.

W Polsce 12 głównych rozdziałów wydano w tomie Kaczor Donald – Wydanie Specjalne 1/2000 – $kneru$. Dalsze rozdziały publikowano w pierwszym tomie Komiksów z Kaczogrodu, także zatytułowanym $kneru$, oraz w czasopiśmie Kaczor Donald. Powtórne opublikowanie serii wraz z rozdziałami dodatkowymi nastąpiło we wrześniu i w grudniu 2010 roku, na łamach serii Komiksy z Kaczogrodu. W 2017 roku wydano kolejny tom na 70. rocznice powstania postaci Sknerusa McKwacza, zawierający wszystkie rozdziały główne i dodatkowe poza Pierwszą dziesięciocentówką.

11 kwietnia 2014 roku ukazał się album muzyczny Music Inspired by the Life and Times of Scrooge napisany i wyprodukowany przez Tuomasa Holopainena, zainspirowany przez komiks i będący według autora jego ścieżką dźwiękową. Okładkę albumu, wydanego przez Nuclear Blast, narysował Don Rosa[1].

Spis treści

Spis rozdziałów | edytuj kod

Rozdziały główne:

Rozdziały dodatkowe:

Komiksy związane z serią | edytuj kod

Pierwsza dziesięciocentówka (Of Ducks and Dimes and Destinies) – komiks błędnie (według autora) zaliczany do tej serii, opowiada szerszy obraz okoliczności zarobienia pierwszej dziesięciocentówki przez Sknerusa. W Polsce został wydany w 1995 roku w Kaczorze Donaldzie (nr 22/95). Później opublikowano go w KzK tom I – $kneru$.

Ostatnia podróż do Dawson (oryg. The Last Sled to Dawson) – zawiera retrospekcję, której akcja dzieje się pomiędzy rozdziałami VIIIc, a IX.

Czy to jawa, czy sen? (The Dream of Lifetime) – Bracia Be za pomocą specjalnej maszyny włamują się do snów Sknerusa, które nawiązują do jego przeszłości.

List z domu (A Letter from Home) – Sknerus przybywszy do Szkocji celem znalezienia skarbu templariuszy o latach spotyka się ze swoją siostrą Matyldą. W Polsce został wydany w 2005 roku w Kaczor Donald - Wydanie specjalne. Dzielni Rycerze.

Pierwsza dziesięciocentówka (jako Rozdział 0), Ostatnia podróż do Dawson (jako Bonus 1) i Czy to jawa, czy sen? (jako Bonus 2) zostały wydane w Polsce wraz z rozdziałami dodatkowymi w 2010 r. w drugim tomie Komiksów z Kaczogrodu.

Przypisy | edytuj kod

  1. Nuclear Blast: TUOMAS HOLOPAINEN – The Life and Times of Scrooge (OFFICIAL TRAILER) (ang.). YouTube, 2014-02-14. [dostęp 2014-02-17].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Życie i czasy Sknerusa McKwacza" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy