Życie pozaziemskie


Życie pozaziemskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Życie pozaziemskieżycie istniejące poza Ziemią i niepochodzące z niej.

Nie znaleziono jakichkolwiek jednoznacznych i potwierdzonych dowodów na istnienie życia poza Ziemią. Prace badawcze związane z poszukiwaniem choćby najprostszych form organicznych ograniczają się jedynie do meteorytów oraz próbek zebranych w misjach kosmicznych.

Astrobiologia rozpatruje możliwości istnienia życia pozaziemskiego opartego zarówno na białkach, innych związkach organicznych, a także innych niż węgiel pierwiastkach (np. krzem, fluor), powstającego w różnych płynnych środowiskach (głównie w wodzie, ale również w występujących w stanie płynnym w określonych temperaturach: wodorze, metanie, amoniaku czy siarce)[1].

Ponieważ hipotetyczne życie pozaziemskie nie musi mieć znanej z Ziemi postaci białkowej, do definiowania go nie jest używana biologiczna definicja życia, lecz trafniejsze jest odwołanie się do definicji cybernetycznej, bądź termodynamicznej.

Do miejsc w Układzie Słonecznym, gdzie według niektórych naukowców mogłoby istnieć życie, należą:

  • Mars (możliwe życie na powierzchni planety, w regolicie lub w głębszych skałach),
  • księżyc Jowisza – Europa lub Saturna – Enceladus (życie w oceanie pod skorupą satelity),
  • księżyc Saturna – Tytan (życie na powierzchni satelity, lecz wykorzystujące inny niż woda rozpuszczalnik),
  • górna warstwa atmosfery Wenus.

Poza Układem Słonecznym odkryto planety ziemiopodobne np. Kepler-10b, która krąży wokół gwiazdy Kepler-10.

W praktyce poszukiwanie form życia pozaziemskiego ogranicza się do hipotetycznego typowania planet pozasłonecznych znajdujących się w ekosferze gwiazd, często przy wykorzystaniu matematycznego modelu równań pochodnych równaniu Drake'a, na przykład opracowanego niedawno statystycznego równania Drake'a autorstwa Claudio Maccone[2]. Proces ten mógłby w znaczący sposób wpłynąć na dokładność badań widma planet pozasłonecznych; natomiast naprawdę szczegółowe badania takich planet mógłby umożliwić dopiero teleskop o wiele potężniejszy od współcześnie istniejących. W tym celu planowane są takie projekty jak Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT), ATLAST czy kosmiczne misje interferometryczne jak Darwin.

Ewentualne istnienie życia pozaziemskiego nie oznacza koniecznie powstania na danej planecie innych istot rozumnych (kosmitów), tym bardziej wysoko rozwiniętej pozaziemskiej cywilizacji technicznej[3].

Zakłada się również, że ewentualne spotkanie cywilizacji na innym poziomie rozwoju może skończyć się np. unicestwieniem lub podbojem cywilizacji słabszej[4].

Naukową próbą odnalezienia dowodów na istnienie cywilizacji pozaziemskich jest np. program SETI, w ramach którego poszukuje się sygnałów radiowych. Przez dziesiątki lat nie udało się jednak odnaleźć w zasadzie żadnych sygnałów z wyjątkiem kilku przypadków, m.in. tzw. Sygnał Wow!. W związku z tym, że ziemska cywilizacja zmienia model komunikacji z radiowej na inne formy, pojawiają się pomysły, żeby poszukiwać śladów świateł miejskich. Technologia pod koniec 2011 na to nie pozwala[5].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. W wodzie, w amoniaku, w siarce.... W: Andrzej Trepka: Biokosmos. Warszawa: KAW, 1984, s. 310. ISBN 83-03-00497-2.
  2. Claudio Maccone. The Statistical Drake Equation. „Acta Astronautica”. 67, s. 1366-1383, 2010. DOI: doi:10.1016/j.actaastro.2010.05.003
  3. Cywilizacje pozaziemskie. W: Eugeniusz Rybka: Astronomia ogólna. Warszawa: PWN, 1970.
  4. Dalej niż przyszłość. W: Michio Kaku: Hiperprzestrzeń. Warszawa: Prószyński i S-ka, 1995. ISBN 83-86669-52-7.
  5. (ew): Astrobiolodzy poszukają kosmicznych miast. 2011-11-10. [dostęp 2011-11-10].
Kontrola autorytatywna (obiekt hipotetyczny):
Na podstawie artykułu: "Życie pozaziemskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy