(5) Astraea


(5) Astraea w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

(5) Astraea – piąta w kolejności odkrycia planetoida z pasa planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.

Spis treści

Odkrycie i nazwa | edytuj kod

Planetoida została odkryta przez pruskiego astronoma amatora Karla Ludwiga Henckego w dniu 8 grudnia 1845 roku w Drezdenku. Była to pierwsza odkryta po 38 latach przerwy planetoida. Później nastąpił prawdziwy „wysyp” odkryć kolejnych podobnych obiektów. Król pruski – w uznaniu zasług – nagrodził odkrywcę Astraei roczną pensją w wysokości 1200 marek[1].

Nazwa planetoidy pochodzi od imienia Astrai (Astraei), córki Zeusa i bogini sprawiedliwości Temidy.

Orbita | edytuj kod

Orbita planetoidy (5) Astraea nachylona jest pod kątem 5,37° do ekliptyki, a jej mimośród wynosi 0,19. Ciało to krąży w średniej odległości 2,58 j.a wokół Słońca, na co potrzebuje 4 lat i 49 dni.

Właściwości fizyczne | edytuj kod

Jest to ciało, którego wielkość wynosi 167×123×82 km, jest więc to obiekt o nieregularnym kształcie, odbijający stosunkowo dużo światła słonecznego – albedo(5) Astraei wynosi 0,23, jej absolutna wielkość gwiazdowa sięga natomiast 6,85m. Na podstawie badań przeprowadzonych przez satelitę IRAS okres obrotu tego ciała określono na 16 godzin i 48 minut, oś obrotu nachylona jest do płaszczyzny orbity planetoidy pod kątem 33°. Astraea składa się w dużej części z kompozytów żelazowo-niklowych z domieszkami magnezu i krzemu.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Astronomical Sport with Bigger and Better Telescopes (ang.). W: Strona misji Dawn [on-line]. Jet Propulsion Laboratory. [dostęp 2016-10-18].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "(5) Astraea" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy