102 dalmatyńczyki


102 dalmatyńczyki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Samochód Cruelli

102 dalmatyńczyki (ang. 102 Dalmatians, 2000) – amerykański film familijny/komediowy wyprodukowany przez The Walt Disney Company. Sequel filmu z 1996 roku – 101 dalmatyńczyków. Scenariusz oparto na powieści Dodie Smith The One Hundred and One Dalmatians.

Film otrzymał w większości negatywne recenzje; serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 31%[1].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Cruella de Mon (Glenn Close) zostaje zwolniona z więzienia za dobre sprawowanie. Jej sługa, Alonzo (Tim McInnerny) kupuje jej chińskiego grzywacza o imieniu Puszek. Cruella nic sobie z tego nie robi - dawniej kazałaby go poćwiartować. Puszek jednak nie okazuje do niej sympatii. Tymczasem właściciel schroniska dla zwierząt, Kevin Shepperd (Ioan Gruffudd) ma przymusowo wyrzucić wszystkie psy, jednak się nie zgadza, a papuga Gaduła stawia opór. Psy zjadają swoją karmę, jakby się nic nie stało. Przychodzą na świat wnuki Ponga i Perdi - Albi, która nie ma plamek, Czubuś i Domino. Opiekuje się nimi Chloe Simon (Alice Evans). Prosi ją o pracę Cruella. Nagle szczeniaki wychodzą przez okno, a kiedy Chloe je ratuje, bije big ben, a badania wskazały, że zmienia charakter. Cruella więc znów pragnie mieć nakrapiane futro...

Od tego czasu coraz częściej giną dalmatyńczyki. Pewnego dnia także Czubuś, Albi oraz Domino. Kevin i Chloe ruszają na ratunek. Okazuje się, że psiaki mają być zawiezione do Paryża za namową Jean Pierre la Pelta (Gérard Depardieu), gdzie ma być zrobione z nich futro. Gaduła podlatuje na pociąg uwalnia z pudła tylko znane dobrze rodzeństwo. Kiedy już są w Paryżu, Albi wraz z Gadułą wchodzą do bryczki Cruelli. Wraz z la Pelta jedzie ona do miejsca, gdzie wyrabia się futra. Papuga uwalnia dalmatyńczyki i spotyka Kevina, Chloe i psy ze schroniska - Grzebyka, Dziabka oraz Śliniaka. Psy uciekają do ciastkarni, Cruella podąża za nimi, a Alonzo pokonuje w bitwie la Peltę, który na koniec zostaje ugryziony przez Dziabka. Tymczasem Cruella próbuje złapać Albi w piekarni ale pieski okazują się sprytniejsze i wrzucają de Mon na linie produkcyjną, gdzie Cruella zostaje pokonana i upokorzona będąc ogromnym tortem. Policja bezpiecznie wyprowadza wszystkie psy na zewnątrz a samą Cruella wynosi jako tort i umieszcza w wozie policyjnym wraz z la Pelta. Wszystkie psy zdołano uratować, jedynie Albi gdzieś nie było. Po chwili odnajduje się i zaczynają przybywać jej plamki.

Obsada | edytuj kod

i inni

Wersja polska | edytuj kod

Opracowanie wersji polskiej: Start International Polska
Reżyseria: Joanna Wizmur
Dialogi polskie: Elżbieta Łopatniukowa
Opieka artystyczna: Michał Wojnarowski
Kierownictwo produkcji: Elżbieta Araszkiewicz
Koordynator produkcji: Magdalena Sołtyńska
Reżyser dźwięku: Janusz Tokarzewski
Kierownictwo muzyczne: Marek Klimczuk
Teksty piosenek: Antoni Marianowicz i Marek Klimczuk
Wystąpili: Obsada wersji polskiej:

w pozostałych rolach:

Piosenki zaśpiewali:

Filmy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. ://web.archive.org/web/20160316225012/http://www.rottentomatoes.com/m/102_dalmatians/?search=102%20dalmat

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "102 dalmatyńczyki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy