115 Batalion Schutzmannschaft


115 Batalion Schutzmannschaft w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

115 Batalion Schutzmannschaft (niem. Schutzmannschaftsbataillon 115) – kolaboracyjna jednostka zmilitaryzowanej policji podległa dowództwu niemieckiemu.

115 batalion został utworzony pod koniec 1941 z członków Kurenia Bukowińskiego (część jego członków wcielono również do batalionów 109 i 118) oraz z byłych żołnierzy sowieckich, werbowanych w obozach jenieckich i kryminalistów. Część zwerbowanych do batalionu brała udział w zbrodniach w Babim Jarze. Ochotnikom wstępującym do jednostki obiecywano służbę na Ukrainie w rejonie Kijowa[1].

W 1942 roku batalion został przeniesiony na Białoruś, gdzie uczestniczył w niemieckich akcjach przeciwpartyzanckich Hermann, Regenschauer i Frühlingsfest[1].

W 1943 roku prawie 50 policjantów 115. batalionu zdezerterowało i wstąpiło do UPA na Wołyniu.

W 1944 roku Niemcy wycofali batalion do Prus Wschodnich, gdzie połączyli go ze 118. batalionem. tworząc 63. Batalion Schutzmannschaft. Następnie policjantów z tego oddziału wcielono do 30. Dywizji Grenadierów SS i przerzucono na front zachodni. We Francji kilkuset żołnierzy tej jednostki zdezerterowało i przyłączyło się do francuskiego ruchu oporu (niektóre źródła mówią o dwóch ukraińskich batalionach partyzanckich – im. Iwana Bohuna i im. Tarasa Szewczenki[2]).

Po wyzwoleniu części terytorium Francji żołnierzy tych wcielono do 13 Półbrygady Legii Cudzoziemskiej, w której składzie walczyły do końca wojny.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Per A. Rudling, TERROR AND LOCAL COLLABORATION IN OCCUPIED BELARUS: THE CASE OF THE SCHUTZMANNSCHAFT BATTALION 118. I. BACKGROUND, HISTORICAL YEARBOOK, VOLUME VIII, 2011, Romanian Academy, "Nicolae Iorga" History Institute, Bukareszt
  2. Українське військо у ХХ-ХХІ сторіччі, vijsko.milua.org [dostęp 2017-11-21] .
Na podstawie artykułu: "115 Batalion Schutzmannschaft" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy