13 Posterunek


13 posterunek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z 13 Posterunek) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

13 posterunekpolski serial komediowy w reżyserii Macieja Ślesickiego emitowany od 24 grudnia 1997 do 1 grudnia 1998 w Canal+, a następnie od 1 września 1998 do 21 stycznia 2000 na antenie telewizji Polsat.

Pierwsza seria serialu powstawała w latach 1997–1998, druga w latach 1999-2000, lecz emitowana jako 13 posterunek 2. Pierwsza seria została wyprodukowana przez Canal+ przy współpracy z Telewizją Polsat, a drugą Canal+ wyprodukował we własnym zakresie. Serial ten był premierowo emitowany w Canal+, następnie na otwartych kanałach pierwszą serię nadawał Polsat, drugą – TVN.

W 1999 serial był nominowany do Telekamer w kategorii serial, zajmując drugie miejsce.

Budynek w czołówce to nieznacznie przerobiony fragment Muzeum Pożarnictwa w Warszawie. Wnętrza nie zostały wykorzystane przez filmowców[1].

W 2007 odcinki pierwszej serii zostały wydane przez firmę Mayfly jako pakiet 5 DVD.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Akcja serialu toczy się na posterunku nr 13, umiejscowionym na peryferiach Warszawy[2], niedaleko fikcyjnych ulic Kawalerowicza, Lubaszenki, Hoffmana i Zanussiego.

Na komisariacie pracują: starsza sierżant Zofia Zoficka, starszy aspirant Stępień oraz starsi posterunkowi Kasia, „Arnie” i „Luksus”, których szefem jest komendant Władysław Słoik[2]. Pewnego dnia zostaje do nich przysłany posterunkowy Cezary Cezary, którego pozostali policjanci omyłkowo biorą za nowego komendanta[2]. Kasia zakochuje się w Cezarym[2], jednak bez wzajemności, ponieważ ten zakochany jest w prostytutce Joli[2]. Pracy policjantów przyglądają się inspektor Pierzchała i nadinspektor Kot, agenci z Wydziału Kontroli Wewnętrznej[3]. Z czasem starsza sierżant Zofia zostaje przeniesiona do wydziału kontroli, a jej miejsce zajmuje „druga Zofia”[4].

Czarek zostaje zastępcą komendanta[5], jednak szybko traci stanowisko na rzecz Rysia, byłego sapera z żelazną ręką i aparatem słuchowym[6]. Miejsce „drugiej Zofii” zajmuje za to posterunkowa Andżelika.

Obsada | edytuj kod

Galeria postaci Cezary Pazura jako post. Cezary Cezary Aleksandra Woźniak jako st. post. Kasia Marek Perepeczko jako Komendant nadkom. Władysław Słoik Piotr Zelt jako st. post. Arnie Paweł Burczyk jako st. post. Luksus Joanna Sienkiewicz jako Zofia

Role główne | edytuj kod

 • Cezary Cezary (Cezary Pazura) – posterunkowy, który dołącza do załogi posterunku nr 13. Często przypadkowo popada w coraz większe kłopoty, zwłaszcza wtedy, gdy próbuje im zapobiec. Po śmierci rodziców sprawuje prawną opiekę nad swoją młodszą siostrą, Agnieszką. Był narzeczonym prostytutki Joli, później związał się z policjantką Kasią, o którą bywa zazdrosny[7][8]. Gdy przeżywa kryzys w związku z Kasią, romansuje z posterunkową Andżeliką[6][9], która wcześniej brała udział w wyborach Miss Policji[10]. Ostatecznie godzi się z Kasią[9] i bierze z nią ślub.
 • Kasia (Aleksandra Woźniak) – starsza posterunkowa. Zakochuje się w Czarku od pierwszego wejrzenia[2], jednak bez wzajemności, dlatego stara się zdobyć jego miłość na różne sposoby[11][12]. Gdy zostają parą, często wzbudza zazdrość w ukochanym. Z czasem obejmuje stanowisko komendanta posterunku pod Radomiem, jednak ostatecznie wraca do Warszawy[5]. Gdy przeżywa kryzys w związku z Cezarym, spotyka się z Markiem Bączkiem[13]. Ostatecznie wraca do Cezarego i ostatecznie wychodzi za niego, będąc z nim w zaawansowanej ciąży.
 • Władysław Słoik (Marek Perepeczko) – nadkomisarz i komendant posterunku nr 13. Czuje silną niechęć do posterunkowego Cezarego. Fanatyk swojego psa, Pershinga[14]. Wielbiciel cygar[14]. Wdowiec i komunista. Romansował z sierżantkami Zofiami oraz z Andżelą.
 • Arnold (Piotr Zelt) – starszy posterunkowy, którego idolem jest Arnold Schwarzenegger[14]. Uwielbia rozwiązania siłowe, horrory i filmy akcji oraz broń. Wykazuje się wielką siłą i niskim poziomiem inteligencji. Pochodzi z Poznania[15]. Podkochuje się w Kasi, spotykał się z Judytą[16].
 • Luksus (Paweł Burczyk) – starszy posterunkowy. Erotoman. Bardzo dobrze dogaduje się z Czarkiem.
 • Stępień (Marek Walczewski) – starszy aspirant[a], zastępca komendanta. Wcześniej pracował w komórce kryminalnej. Ma problemy z drugą żoną (Ewa Taraszkiewicz-Dejmek), z którą ciągle się rozwodzi[2]. Jest alkoholikiem. Jest ślepy[17] (ma wadę wzroku -40 dioptrii), ponadto jest daltonistą[17]. Z czasem przechodzi operację wzroku w Stanach Zjednoczonych[5]. Po przejściu na emeryturę często wpada na posterunek w odwiedziny.
 • Zofia (Joanna Sienkiewicz) – starsza sierżant, która trafiła na posterunek, by zając miejsce poprzedniej sierżantki, Zofii Zofickiej. Darzy nieodwzajemnionym uczuciem komendanta, który traktuje ją jako swoją kochankę.
 • Rysio (Arkadiusz Jakubik) – były saper, wybrany na stanowisko nowego zastępcy komendanta. Posługuje się żelazną ręką i aparatem słuchowym[6]
 • Andżelika (Joanna Jędrejek) – posterunkowa. Trafia na posterunek, by zająć miejsce „drugiej Zofii”, szybko staje się nową kochanką komendanta.

Role drugoplanowe | edytuj kod

Galeria postaci Agnieszka Włodarczyk jako Agnieszka Cezary Dorota Chotecka jako Jola Dariusz Gnatowski jako Alfons Biernacki Andrzej Niemirski jako inspektor Kot Zbigniew Buczkowski jako bezdomny Janek Ewa Szykulska jako st. sierż (później mł. asp.) Zofia Zoficka Sławomir Orzechowski jako ksiądz proboszcz Maciej Kozłowski jako dowódca antyterrorystów Joanna Kurowska jako Mirella Ciapara
 • Agnieszka Cezary (Agnieszka Włodarczyk) – młodsza siostra Czarka[2]. Przyprowadza na posterunek swoich kolejnych chłopaków[18], których Czarek nie akceptuje. Często pojawia się na komendzie, by uzyskać od brata usprawiedliwienia do szkoły[17].
 • Jola (Dorota Chotecka) – prostytutka. Była narzeczona Czarka, którego czasem odwiedza na posterunku[19]. Początkowo wzbudza zazdrość w Kasi, jednak z czasem zaprzyjaźnia się z nią. Po rozstaniu z Czarkiem wiąże się z Rysiem[9].
 • Alfons Biernacki (Dariusz Gnatowski) – alfons Joli. Wyzyskuje swoje dziewczyny, zabierając im połowę dochodu.
 • Pierzchała i Jan Kot (Barbara Burska i Andrzej Niemirski) – inspektorzy z wydziału kontroli wewnętrznej. Starają się o wyrzucenie Czarka z pracy na różne sposoby. Darzą się wzajemnym uczuciem, jednak nie okazują go publicznie. Z czasem zaręczają się.
 • Janek (Zbigniew Buczkowski) – lokalny bezdomny, któremu policjanci pozwalają nocować w celi[3]. Ma dom w Konstancinie, z którego uciekł, bo biła go żona (Dorota Piasecka).
 • Zofia Zoficka (Ewa Szykulska) – starsza sierżant)[20] Została przeniesiona do wydziału kontroli wewnętrznej, a co jakiś czas powraca na inspekcję na posterunek[21].
 • ksiądz proboszcz (Sławomir Orzechowski) – duchowny, który często przychodzi na posterunek wnosić skargę na prostytutki stojące zbyt blisko kościoła[22].
 • dowódca antyterrorystów (Maciej Kozłowski) – nadkomisarz, który (podobnie jak Arnie) lubi rozwiązania siłowe. Nie ma w zwyczaju negocjowania z terrorystami. Posługuje się gwarą śląską.
 • Rosolak (Aleksander Gawroński) – drobny złodziej. Co jakiś czas jest aresztowany przez policjantów.
 • Mirella Ciapara (Joanna Kurowska) – natrętna i szukająca sensacji reporterka telewizyjna.

Role gościnne | edytuj kod

W serialu epizodycznie pojawiło się wielu znanych aktorów kina i telewizji, w tym m.in. Witold Pyrkosz[23], Teresa Lipowska[24], Bohdan Smoleń[4], Olaf Lubaszenko[7], Bogusław Linda[25], Bartosz Obuchowicz, Jarosław Boberek, Katarzyna Żak, Małgorzata Foremniak, Małgorzata Pieczyńska[12], Anna Samusionek, Radosław Pazura, Artur Żmijewski, Stanisława Celińska, Beata Tyszkiewicz, Krzysztof Kiersznowski, Lech Łotocki, Jerzy Łapiński, Jan Krzysztof Szczygieł, Cezary Żak, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Bryg, Marek Barbasiewicz, Sylwester Maciejewski, Dariusz Dobkowski, Leszek Teleszyński, Dariusz Kurzelewski i Tomasz Sapryk.

Nawiązania | edytuj kod

Motyw komisariatu w Muzeum Pożarnictwa w Warszawie nawiązuje do odcinka 13 pt. Spotkania z Temidą serialu Zmiennicy w reżyserii Stanisława Barei.

Spis serii | edytuj kod

Spis odcinków | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. W kilku pierwszych odcinkach Stępień został nazwany aspirantem (np. w odcinku 2. przez Cezarego), w odcinku 29. pierwszej serii nosi mundur starszego aspiranta.
 2. Serial emitowany w dwóch transzach – pierwsza w okresie 24 grudnia 1997 – 14 czerwca 1998 (27 odcinków), a druga – 2 września 1998 – 26 stycznia 1999 (14 odcinków).
 3. Serial emitowany w dwóch transzach – pierwsza w okresie 1 września 1998 – 26 stycznia 1999 (21 odcinków), a druga – 3 września 1999 – 21 stycznia 2000 (20 odcinków).
 4. Serial emitowany w dwóch transzach – pierwsza w okresie 2 stycznia – 25 czerwca 2000 (26 odcinków), a druga – 3 września – 31 grudnia 2000 (16 odcinków).

Przypisy | edytuj kod

 1. Piętnastolecie pechowego posterunku.
 2. a b c d e f g h 13 posterunek – Odcinek 1 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 3. a b 13 posterunek – Odcinek 2 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 4. a b 13 posterunek – Odcinek 8 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 5. a b c 13 posterunek – Odcinek 1 (Sezon 2) – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 6. a b c 13 posterunek – Odcinek 2 (Sezon 2) – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 7. a b 13 posterunek - Odcinek 34 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 8. 13 posterunek - Odcinek 38 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 9. a b c 13 posterunek – Odcinek 6 (Sezon 2) – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 10. 13 posterunek - Odcinek 37 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 11. 13 posterunek - Odcinek 16 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 12. a b 13 posterunek – Odcinek 29 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 13. 13 posterunek – Odcinek 9 (Sezon 2) – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 14. a b c 13 posterunek - Odcinek 1 (Sezon 2) – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 15. Odcinek 23, Nimfomanka, cz. 1.
 16. 13 posterunek – Odcinek 31 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 17. a b c 13 posterunek – Odcinek 13 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 18. 13 posterunek – Odcinek 14 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 19. 13 posterunek – Odcinek 10 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 20. W odcinku 37. pojawia się jako młodszy aspirant.
 21. 13 posterunek – Odcinek 32 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 22. 13 posterunek – Odcinek 22 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 23. 13 posterunek – Odcinek 3 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 24. 13 posterunek – Odcinek 5 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].
 25. 13 posterunek – Odcinek 12 – Streszczenie odcinka (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2020-11-14].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "13 Posterunek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy