15. Drużynowe Mistrzostwa Świata Młodzieży w Brydżu Sportowym


15. Drużynowe Mistrzostwa Świata Młodzieży w Brydżu Sportowym w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

15. Drużynowe Mistrzostwa Świata Młodzieży w Brydżu Sportowym (15th World Youth Team Championships) – 15 edycja drużynowych mistrzostw świata młodzieży w brydżu sportowym, która odbyła się w Stambule (Turcja) w okresie od 13 do 23 sierpnia 2014. Zawody rozgrywane były w kategoriach juniorów (U26), młodzieży szkolnej (U21), dziewcząt (U26) oraz juniorów najmłodszych (U15; nowa kategoria, wiek do 15 lat[a])[1][2].

Tytuły mistrzowskie zdobyły następujące drużyny:

W dodatkowym turnieju konsolidacyjnym wygrał zespół War of The Roses: Marius Agica, Zachary Brescoll, Adam Grossack, Zachary Grossack, Adam Kaplan, Owen Lien (wszyscy z USA).

Spis treści

Poprzednie zawody tego cyklu | edytuj kod

Drużynowe mistrzostwa świata młodzieży w brydżu sportowym są najważniejszymi zawodami młodzieżowymi w formacie zbliżonym do Bermuda Bowl. Zawodnicy do 26 roku życia (juniorzy) rozgrywają je co dwa lata od roku 1987. Początkowo były rozgrywane w latach nieparzystych, a od roku 2006 w latach parzystych.

Zawody dla zawodników do 21 roku życia (młodzież szkolna) rozgrywane są od roku 2003. W roku 2010, na zawodach w Filadelfii (USA) włączono konkurencję dziewcząt.

Formuła zawodów | edytuj kod

Zawody odbywały się zgodnie z regulaminem zawodów opracowanym przez WBF[1]:

  • Zawody odbywały się w czterech kategoriach:
    • juniorów (National Junior Teams Jaime Ortiz‐Patiño Trophy),
    • młodzieży szkolnej (National Youngsters Teams José Damiani Cup),
    • dziewcząt (National Girls Teams Gianarrigo Rona Cup), oraz
    • juniorów najmłodszych (Koç University Trophy);
  • Do zawodów w kategorii juniorów najmłodszych zaproszono kilkanaście krajów. Zaproszenie przyjęło 8 zespołów. Ostatecznie wystartowało 7 drużyn w kategorii juniorów najmłodszych.
  • Do zawodów zostały zakwalifikowane zespoły z poszczególnych stref, w sumie 22 zespoły juniorów, 18 młodzieży szkolnej (po 6 zespołów ze strefy europejskiej) oraz 14 zespoły dziewcząt (5 zespołów ze strefy europejskiej). Ostatecznie w kategorii dziewcząt wystartowało 13 zespołów. Kwalifikacją europejską do tych zawodów były 24. Drużynowe Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Brydżu Sportowym.
  • W każdej kategorii zawody odbywały się w dwóch etapach. W pierwszym etapie – fazie eliminacyjnej – drużyny grały spotkania ze wszystkimi przeciwnikami. W drugim etapie:
    • (dla juniorów najmłodszych) – 4 pierwsze drużyny grały o miejsca 1–4 a pozostałe 4 o miejsca 5–8;
    • (dla kategorii juniorów, młodzieży szkolnej i dziewcząt) – po 8 najlepszych zespołów grało w fazie pucharowej – przegrywający odpadał.
  • W fazie eliminacyjnej we wszystkich kategoriach grano mecze 14-rozdaniowe. Uzyskane punkty IMP tych rozdań z jednej strony były przeliczane na VP w skali 0–20 i miały znaczenie na określenie pozycji drużyn po zakończeniu tej fazy, a z drugiej strony wyniki poszczególnych rozdań fazy eliminacyjnej przenosiły się do fazy pucharowej.
  • W fazie eliminacyjnej zespoły spotykały się jeden raz.
  • Dobór par w fazie ćwierćfinałowej odbywał się według następujących kroków:
    • drużyna, która zdobyła miejsce 1 mogła wybrać sobie dowolnego przeciwnika z pozycji 5–8,
    • drużyna z 2 miejsca mogła sobie wybrać dowolnego z 3 pozostałych przeciwników z pozycji 5–8,
    • drużyna z 3 miejsca mogła sobie wybrać jednego z 2 pozostałych przeciwników z pozycji 5–8.
  • W przypadku półfinałów kroki wyboru były podobne do opisanych powyżej kroków wyboru dla ćwierćfinałów, ale wstępnie był postawiony warunek, zgodnie z którym, jeśli w półfinale spotkałyby się dwie drużyny z tego samego kraju (dotyczy USA), to wówczas te drużyny musiały by zagrać razem w półfinałach.
  • Drużyny, które przegrały mecz w półfinale rozgrywały mecz o 3 miejsce.
  • Ćwierćfinały i półfinały były rozgrywane w 4 sesjach po 14 rozdań (w sumie 56 rozdań).
  • Mecz o 3 miejsce składał się z 3 sesji po 14 rozdań (42 rozdań).
  • Finał składał się z 6 sesji po 14 rozdań (84 rozdania).
  • W każdym przypadku do wyników w fazie pucharowej między drużynami przenoszony był wynik z fazy eliminacyjnej w wysokości różnicy między punktami IMP mnożonej przez:
    • ½ – gdy drużyna, która wygrała bezpośrednie spotkanie, była na wyższej pozycji po fazie eliminacyjnej
lub
    • ⅓ – gdy drużyna, która wygrała bezpośrednie spotkanie, była na niższej pozycji po fazie eliminacyjnej.
  • Wszystkie drużyny musiały dostarczyć organizatorom karty konwencyjne zawodników[4][5][6][7].
  • Medale otrzymują zarówno zawodnicy zwycięskich drużyn, jak i niegrający kapitanowie i trenerzy.
  • Uczestnicy zawodów (z każdej kategorii), którzy nie przeszli do fazy finałowej, mogli wystartować w turnieju konsolidacyjnym BAM. Do tego turnieju mogli dołączyć przegrani w ćwierćfinałach.

Zespoły z Polski | edytuj kod

Do udziału w zawodach uzyskały prawo zespoły z Polski we wszystkich kategoriach.

Transmisje z zawodów | edytuj kod

Wszystkie sesje zawodów były transmitowane w internecie poprzez BBO. Była jednoczesna transmisja z 10 stołów (5 meczów). Z jednego ze stołów była przeprowadzana dodatkowo transmisja głosowa.

Wyniki zawodów | edytuj kod


Przebieg zawodów | edytuj kod

Runda każdy z każdym | edytuj kod

Poniżej podano plan wszystkich sesji rundy eliminacyjnej wraz z wynikami polskich zespołów.

Faza pucharowa | edytuj kod

Kategoria juniorów (U26) | edytuj kod

Do fazy pucharowej zakwalifikowały się 8 drużyn w kategorii juniorów:

  1. Polska
    Maciej Bielawski, Paweł Jassem, Michał Klukowski, Sławomir Niajko, Piotr Tuczyński, Jakub Wojcieszek.
  2. Chiny
    Chen Yanfeng, Liu Shuo, Tang Zhi, Tao Yong, Xia Xinyu, Zhang Liangxiao.
  3. USA 1
    Marius Agica, Zachary Brescoll, Adam Grossack, Zachary Grossack, Adam Kaplan, Owen Lien.
  4. Francja
    Julien Bernard, Fabrice Charignon, Baptiste Combescure, Thibault Coudert, Clément Laloubeyre, Cedric Lorenzini (France).
  5. Szwecja
    Simon Ekenberg, Mikael Grönkvist, Daniel Gullberg, Simon Hult, Adam Stokka.
  6. Holandia
    Tobias Polak, Joris van Lankveld, Tom van Overbeeke, Ernst Wackwitz, Chris Westerbeek, Ricardo Westerbeek.
  7. Turcja
    Anil Altindag, Erkmen Aydogdu, Yusuf Berkay Kapusuz, Akin Koclar, Berk Can Ozen, Ugurcan Suzer.
  8. Norwegia
    Harald Eide, Mats Eide, Kristian Ellingsen, Tor Eivind Grude, Kristoffer Hegge.
Mecze ćwierćfinałowe i półfinałowe | edytuj kod


Mecze finałowe | edytuj kod


Kategoria młodzieży szkolnej (U21) | edytuj kod

Do fazy pucharowej zakwalifikowało się 8 drużyn w kategorii młodzieży szkolnej:

  1. Szwecja
    Ida Grönkvist, Mikael Rimstedt, Ola Rimstedt,Johan Säfsten.
  2. Chiny
    Chen Siyuan,Gu Sijia, Jin Kai, Miao Benjie,Wang Qingfeng, Zhu Chenyu.
  3. Norwegia
    Christian Bakke, Espen Flått, Joakim Sæther, Marcus Scheie.
  4. Polska
    Błażej Krawczyk, Michał Krysa, Przemysław Kurzak, Piotr Marcinowski, Łukasz Pląder, Mateusz Sobczak.
  5. USA-1
    Nolan Chang, Christopher Huber, Oren Kriegel, Benjamin Kristensen, Kevin Rosenberg.
  6. Francja
    Francois Beugin, Arthur Boulin, Colin Deheeger, Matthieu Fourre, Benjamin Marie, Thibaud Vincenot.
  7. Holandia
    Pim Coppens, Bob Donkersloot, Thibo Sprinkhuizen, Leen Stougie, Marc Stougie, Luc Tijssen.
  8. Hongkong
    Francis Chan, Louis Lee, Mark Ng, Jackson Tsang, Sam Tseng, Vinci Wan.
Mecze ćwierćfinałowe i półfinałowe | edytuj kod


Mecze finałowe | edytuj kod


Kategoria dziewcząt (U26) | edytuj kod

Do fazy pucharowej zakwalifikowały się 8 drużyn w kategorii dziewcząt:

  1. Włochy
    Giorgia Botta, Caterina Burgio, Federica Buttò, Margherita Chavarria, Margherita Costa, Michela Salvato.
  2. Holandia
    Natalia Banaś, Merel Bruijnsteen, Carla Groenland, Lotte Leufkens, Magdaléna Tichá, Doris Van Delft.
  3. Polska
    Zofia Bałdysz, Olga Długosz, Aleksandra Jarosz, Anna Maduzia, Agnieszka Szczypczyk, Justyna Żmuda.
  4. Australia
    Jessica Brake, Jessica Brake, Kirstyn Fuller, Ellena Moskovsky, Ella Pattison, Lauren Travis.
  5. Chiny
    Chen Li, Fu Bo, Li Hanxiao, Li Xinyi, Wu Qihao, Zhao Bing.
  6. Francja
    Jessie Carbonneaux, Anaïs Leleu, Jennifer Mourgues, Anne-Laure Tartarin, Aurélie Thizy, Mathilde Thuillez.
  7. USA
    Julie Arbit, Asya Ladyzhensky, Marianna Linz, Anam Tebha, Isha Thapa, Rebecca Wernis.
  8. Węgry
    Maria Beko, Zsofia Beko, Laura Ersek, Andrea Fischer, Brigitta Fischer.
Mecze ćwierćfinałowe i półfinałowe | edytuj kod


Mecze finałowe | edytuj kod


Kategoria juniorów najmłodszych (U15) | edytuj kod

Do fazy pucharowej zakwalifikowały się 4 drużyny w kategorii juniorów najmłodszych:

  1. Francja
    Luc Bellicaud, Théo Guillemin, Romaric Guth, Victor Le Lez.
  2. Polska
    Michał Kaleta, Kacper Kopka, Michał Maszenda, Jakub Patreuha, Patryk Patreuha, Tomasz Pawełczyk.
  3. Chiny
    Cheng Zhiyu,Fang Dongke, Jiang Baozhuo, Randy Pan, Shen Jiahe,Wang Zihan.
  4. Szwecja
    Teo Bodin, Sanna Clementsson, Erik Hansson, Alexander Sandin.
Półfinały | edytuj kod


Mecze finałowe | edytuj kod


Turniej konsolidacyjny | edytuj kod

W turnieju konsolidacyjnym uczestniczyło 35 zespołów. Uczestniczyły w nim dwa polskie zespoły: drużyny dziewcząt i młodzieży szkolnej. Polska drużyna dziewcząt zajęła 8 miejsce.

Czołowe miejsca w turnieju konsolidacyjnym (BAM) zajęły zespoły[2]:

  1. War of The Roses
    Marius Agica, Zachary Brescoll, Adam Grossack, Zachary Grossack, Adam Kaplan, Owen Lien (wszyscy USA).
  2. The Boyz
    Dennis Bilde (Dania), Nabil Edgtton (Australia), Justin Howard (Australia), Nick Jacob (Nowa Zelandia), Tom Walsh (Kanada).
  3. Buus Thomsen
    Thomsen Emil Buus (Dania), Thomsen Signe Buus (Dania), Peter Jepsen (Dania), Kornel Lazar (Niemcy), Lauren Travis (Australia).

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Uczestnicy konkurencji juniorów najmłodszych (do 15 lat) – w odróżnieniu od pozostałych konkurencji – startowali na zasadzie zaproszenia.
  2. Podane godziny dotyczą czasu polskiego (CET). W Turcji było to o godzinę później.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b WBF: Supplemental Conditions of Contest for the 2014 World Youth Bridge Teams Championships (ang.). [dostęp 2014-08-14].
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s 15th World Youth Team Championships, Istmabul, Turkey • 13 23 August 2014 (ang.). [dostęp 2014-08-14].
  3. Oficjalna strona 14. Mistrzostw Świata Młodzieży w Brydżu Sportowym (ang.). [dostęp 2012-07-18].
  4. Karty konwencyjne juniorów (U26) (ang.). [dostęp 2014-08-14].
  5. Karty konwencyjne młodzieży szkolnej (U21) (ang.). [dostęp 2014-08-14].
  6. Karty konwencyjne dziewcząt (U26) (ang.). [dostęp 2014-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu.
  7. Karty konwencyjne juniorów najmłodszych (U15) (ang.). [dostęp 2014-08-14].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  1. Biuletyn 1 (ang.). [dostęp 2014-08-14].
  2. Biuletyn 2 (ang.). [dostęp 2014-08-15].
  3. Biuletyn 3 (ang.). [dostęp 2014-08-16].
  4. Biuletyn 4 (ang.). [dostęp 2014-08-17].
  5. Biuletyn 5 (ang.). [dostęp 2014-08-18].
  6. Biuletyn 6 (ang.). [dostęp 2014-08-19].
  7. Biuletyn 7 (ang.). [dostęp 2014-08-20].
  8. Biuletyn 8 (ang.). [dostęp 2014-08-21].
  9. Biuletyn 9 (ang.). [dostęp 2014-08-22].
  10. Biuletyn 10 (ang.). [dostęp 2014-08-23].
  11. Biuletyn 11 (ang.). [dostęp 2014-08-23].
Na podstawie artykułu: "15. Drużynowe Mistrzostwa Świata Młodzieży w Brydżu Sportowym" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy