19. dzielnica Paryża w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania19. dzielnica Paryża (fr. 19e arrondissement de Paris) to jedna z 20 paryskich dzielnic.
Dzielnica leży na prawym brzegu Sekwany. Dwa kanały: Saint-Denis oraz de l'Ourcq przechodzą przez 19. dzielnicę łącząc się razem na poziomie Parc de la Villette.
W 19. dzielnicy znajdują się także dwa duże parki publiczne którymi są: Parc des Buttes Chaumont oraz Parc de la Villette w którym znajduje się Cité des Sciences et de l'Industrie, największe muzeum nauki w Europie. 19. dzielnica jest również miejscem, w którym swoje siedziby posiadają znane paryskie szkoły w tym m.in. Cité de la Musique oraz Conservatoire de Paris (Konserwatorium Paryskie).
Spis treści
- 1 Geografia
- 2 Demografia
- 3 Imigracja
- 4 Ważniejsze miejsca oraz zabytki w 19. dzielnicy
- 5 Uwagi
- 6 Linki zewnętrzne
Geografia | edytuj kod
Łączna powierzchnia 19. dzielnicy wynosi 6,79 km²
Demografia | edytuj kod
W 1999 roku dzielnicę zamieszkiwało 172 730 mieszkańców. Dane te pochodzą z ostatniego spisu powszechnego przeprowadzonego w tymże roku. Z tego samego spisu wynika że w 19. dzielnicy zatrudnionych jest 68 101 osób.
Zmiana populacji dzielnicy | edytuj kod
Parc des Buttes ChaumontImigracja | edytuj kod
Ze spisu przeprowadzonego w 1999 roku wynika że 70,7% mieszkańców 18. dzielnicy urodziło się na terenie Francji metropolitarnej. Pozostałe 29,3% stanowią imigranci, wśród których struktura pochodzenia kształtuje się następująco: 2,1% stanowią imigranci pochodzący z francuskich terenów zamorskich, 4,5% imigrantów stanowią urodzeni zagranicą lecz posiadający francuski paszport od urodzenia (głównie ex-kolonie w Afryce Północnej), 2,8% imigrantów stanowią przedstawiciele piętnastu państw Starej Unii, a 19,9% populacji 19. dzielnicy stanowią pozostali imigranci.
Ważniejsze miejsca oraz zabytki w 19. dzielnicy | edytuj kod
Uwagi | edytuj kod
- ↑ od 4 lutego 2013
Linki zewnętrzne | edytuj kod
Kontrola autorytatywna (arrondissement):OryginałEdytujHistoria i autorzy
