1 Front Nadbałtycki


1 Front Nadbałtycki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Sztandar 1 Frontu Nadbałtyckiego z Muzeum Sił Zbrojnych FR w Moskwie

1 Front Nadbałtycki (ros. 1-й Прибалтийкий фронт w polskiej literaturze występuje również nazwa 1 Front Bałtycki) – związek operacyjno-strategiczny Armii Czerwonej o kompetencjach administracyjnych i operacyjnych na zachodnim terytorium ZSRR, działający podczas wojny z Niemcami w czasie II wojny światowej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Utworzony 20 października 1943 w wyniku przemianowania Frontu Kalinińskiego. W październiku - grudniu 1943 prowadził walki w rejonie Witebska. 23 czerwca - 31 lipca 1944 uczestniczył w operacji białoruskiej. W sierpniu - listopadzie 1944 walczył przeciw Grupie Armii "Północ" wyzwalając Litwę i część Łotwy, oraz blokował wojska niemieckie w rej. Kłajpedy i na cyplu w rej. Lipawa, Tukums. W okresie 13-31 stycznia 1945 uczestniczył w operacji wschodniopruskiej. 24 lutego przemianowany na Grupę Zemlandzką (Sambijską), którą włączono do 3 Frontu Białoruskiego. Sztab tej Grupy rozformowano w marcu 1945.

Dowódcy Frontu | edytuj kod

Struktura organizacyjna | edytuj kod


Bibliografia | edytuj kod

  • Bolszaja Sowietskaja Encykłopedija Moskwa 1978,
  • Kazimierz Sobczak [red.]: Encyklopedia II wojny światowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1975, s. 144.
Na podstawie artykułu: "1 Front Nadbałtycki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy