1 Pułk Strzelców Konnych (II RP) w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania1 Pułk Strzelców Konnych (1 psk) – oddział kawalerii Armii Polskiej we Francji (1919), Wojska Polskiego II RP (1919–1939) i Armii Krajowej (1940–1944).
Jednostka nieoficjalnie nosiła imię Cesarza Napoleona i nazwę wyróżniającą „Raszyńskich”[1].
Przed 1939 stacjonowała w Garwolinie, w dawnych koszarach 13 pułku dragonów carskiej armii.
Święto pułkowe obchodzono 9 maja w rocznicę przekroczenia granicy polskiej w 1919 przez 4 pułk szwoleżerów.
Oddział nawiązywał do tradycji 1 pułku strzelców konnych Księstwa Warszawskiego (1807–1815) i 1 pułku strzelców konnych Królestwa Kongresowego (1815–1831).
Spis treści
- 1 Formowanie
- 2 Pułk w walce o granice
- 3 Pułk w okresie pokoju
- 4 Działania bojowe pułku
- 5 Garwolińscy strzelcy konni
- 6 Symbole pułkowe
- 7 Tradycje
- 8 Uwagi
- 9 Przypisy
- 10 Bibliografia
- 11 Linki zewnętrzne
Formowanie | edytuj kod
Na przełomie kwietnia i maja 1919, w Louri we Francji, w składzie Armii gen. Józefa Hallera, sformowana została I Grupa 4 pułku szwoleżerów[2]. Dowództwo grupy, będącej odpowiednikiem dywizjonu, objął major armii francuskiej Henryk Paweł de Baupuis. Organizacja jednostki odbywała się na bazie francuskiego 10 pułku dragonów. 4 maja 1919 grupa wyjechała z Francji do Polski przez Niemcy. 9 maja 1919 na stacji kolejowej Zbąszyń oddział przekroczył granicę polsko-niemiecką, a następnie został tymczasowo rozlokowany w Makowie pod Skierniewicami. Pod koniec sierpnia tego roku dowództwo nad grupą objął rtm. Franciszek Kościesza-Ożegalski. 1 września 1919, w wyniku scalenia Armii Polskiej we Francji z armią krajową, grupa przemianowana została na I dywizjon 1 pułku Dragonów Kresowych, a 1 października 1920 na III dywizjon 1 pułku strzelców konnych[3]. 16 października 1919 zorganizowane zostało dowództwo pułku[2]. Dowodzenie jednostką powierzone zostało płk. Tadeuszowi Sulimirskiemu[4]. Dowódca pułku przebywał w Warszawie, nie miał kancelarii i adiutanta, nie wydawał rozkazów i często nie wiedział gdzie walczą jego dywizjony[5].
Dopiero w maju 1921 otrzymał on nazwę 1 pułku strzelców konnych.
Pułk w walce o granice | edytuj kod
15 września 1919 III/4 p.szw. wyjechał na front do Małopolski Wschodniej[6]. 18 września wyładowany został w Łanowcach i wszedł w skład Grupy gen. Bonin’a (eks-7 Dywizja Strzelców Polskich), jako jazda dywizyjna[7]. W okolicach Tarnopola nadzorował brzegi Zbrucza, patrolował przedpole oraz utrzymywał łączność między pułkami a dowództwem Grupy[2].
W listopadzie odszedł na front litewsko-białoruski. 27 grudnia wyruszył przez Hermanowicze do Woronki, a 29 grudnia stanął w Stołbach[8]. 30 grudnia uczestniczył w wypadzie 29 pułku piechoty na Dryssę nad Dźwiną, a po walkach został wycofany do odwodu i prowadził działania rozpoznawcze. W tym czasie przechodził też reorganizację. Zdemobilizowani zostali ochotnicy z Ameryki oraz większości strzelców roczników 1877–1886. Dywizjon usuwał braki w uzbrojeniu i umundurowaniu oraz przyjmował uzupełnienia w ludziach[9].
Pod koniec marca 1920 przeszedł na linię Dzisny i prowadził tam rozpoznanie na korzyść XV Brygady Piechoty. Liczył wtedy 7 oficerów i 171 żołnierzy, posiadał 191 koni wierzchowych, 56 koni pociągowych, 2 kuchnie, 2 jaszcze i 19 wozów[6].
W połowie maja ruszyła ofensywa Armii Czerwonej. Zepchnęła ona polską 8 Dywizje Piechoty z obszaru Połocka w kierunku południowo-zachodnim[10]. Dywizjon prowadził działania opóźniające, łącznikowe i rozpoznawcze[9]. Będąc w składzie 8 Dywizji Piechoty, wszedł w skład Armii Rezerwowej. W jej szykach uderzył na północne skrzydło wojsk bolszewickich z zadaniem powstrzymania nieprzyjacielskiej ofensywy i wyparcia Sowietów za Berezynę[11]. Po przełamaniu frontu w rejonie jezior Granat i Dolsza, w dniach 1–12 czerwca uczestniczył w pościgu i wziął udział w zajęciu Dunilowicz i Głębokiego[6].
13 czerwca dywizjon przeszedł do odwodu i do początków lipca pełnił służbę łącznikową[10].
4 lipca oddziały Armii Czerwonej przeszły do ofensywy[10]. Oddziały polskiej 1 Armii zaczęły odchodzić w kierunku południowo-zachodnim. Idący w straży tylnej dywizjon ubezpieczał 8 Dywizję Piechoty. Ciężkie i wyczerpujące marsze, służba wywiadowcza i duże straty wśród koni spowodowały, że dywizjon reprezentował realną siłę zaledwie dwóch plutonów jazdy[12].
19 lipca pod Grodnem kawaleria bolszewicka i wrogo nastawiona do Polaków miejscowa ludność żydowska zaatakowały tabory dywizjonu. Polakom udało się jednak przeprawić przez Niemen. W kolejnych dniach dywizjon cofał się przez Supraśl, Małkinię, a 12 sierpnia doszedł do Ząbek[12].
Po krótkim odpoczynku, 16 sierpnia dywizjon, wraz z ochotniczym oddziałem piechoty, uczestniczył w wypadzie na Radzymin[13]. Dwa dni później, już w ramach polskiej ofensywy, ruszył w pościg za wycofującymi się w kierunku Prus Wschodnich oddziałami Armii Czerwonej[14].
Po rozwiązaniu Frontu Północnego, został przesunięty do Małopolski Wschodniej[15]. 11 września stacjonował w Stanisławowie, a kilka dni później wziął udział w ofensywie 6 Armii[16]. Jego wydzielony pododdział walczył między innymi w rejonie Bybła ponosząc duże straty[12].
Po zawieszeniu broni, dywizjon pełnił służbę na linii demarkacyjnej. W grudniu 1920, po przemianowaniu go na II dywizjon, przeszedł do Wołkowyj, gdzie pozostawał do lutego 1921[14].
Pułk w okresie pokoju | edytuj kod
Brama wjazdowa do koszar, na pierwszym planie Polski Fiat 518 Mazur w wersji wojskowej, rok 1939W latach 1921–1924 jednostka podporządkowana była dowódcy Okręgu Korpusu Nr I w Warszawie. W tym czasie w jej skład wchodziły trzy szwadrony i szwadron karabinów maszynowych[17]. W czasie wojny dywizjony miały występować w charakterze kawalerii dywizyjnej 8, 18 i 28 DP. W 1924 oddział został przeformowany i podporządkowany dowódcy I Brygady Kawalerii. Jednostka przestała występować w charakterze kawalerii dywizyjnej i została zaliczona do kawalerii samodzielnej. Od 5 marca 1937 do 5 sierpnia 1939 podlegał bezpośrednio Departamentowi Kawalerii Ministerstwa Spraw Wojskowych. W okresie od 6 sierpnia do 5 września 1939 pułk został zmotoryzowany i w składzie Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej wziął udział w kampanii wrześniowej.
Działania bojowe pułku | edytuj kod
Pierwsza bitwa pod Tomaszowem Lub.Kampania wrześniowa 1939
W kampanii wrześniowej uczestniczył w ramach Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej. W dniach 1 września – 3 września 1939 na stanowisku zapasowym w rejonie Garwolina. Następnie w dniach 4 września – 11 września zajmował wraz z brygadą stanowiska obronne nad Wisłą. Pułk został wyznaczony jako odwód WBPM i zajął stanowiska w rejonie gajówki Wola Osińska niedaleko Kurowa. 4 i 6 września wieczorem pułk odbył ćwiczenia w tym marsz bojowy ze sprzętem. Pobrano brakujący sprzęt, uzbrojenie oraz zaopatrzenie ze składnic w Stawach i Warszawie. Od 7 września wzmocniony 3 szwadron przedłużył obronę dywizjony rozpoznawczego WBPM w rejonie Józefowa nieopodal Annopola. Od 8 września 1 psk wykonał trzy marsze nocne na pojazdach i osiągnął 11 września Chruślaki Józefowskie. 12 września 3 szwadron po stoczeniu potyczki ogniowej został ściągnięty ze stanowisk w Jozefowie. 13 września o świcie szwadron rozpoznawczy pułku rozpoznawał kierunek na Annopol, następnie w godzinach południowych 1 psk bez 3 szwadronu z kompanią czołgów Vickers wsparty baterią 2 dywizjonu artylerii motorowej przeprowadził natarcie na Księżomierz i Annopol, dokąd dotarły niemieckie oddziały po przekroczeniu Wisły[18] . Pomimo powodzenia tego ataku czołowymi szwadronami 1 i 4 pułk zdobył wieś Huta. Dalsze natarcie zostało wstrzymane z uwagi na silny ostrzał artylerii niemieckiej i zapadające ciemności. Rozkazem dowódcy brygady i pułk wycofał się na stanowiska wyjściowe. 1 psk przegrupował się do 14 września rano do wsi Struża nieopodal Kraśnika. 15 września pułk przemaszerował z Frampola do Biłgoraja. Szwadron rozpoznawczy prowadził ciągłe rozpoznanie w kierunku na Zamość, Szczebrzeszyn i Tomaszów, tocząc z wojskami niemieckimi potyczki. 1 psk 17 września osiągnął rejon miejscowości Zielone. 18 września 1939 roku 1 psk wsparty baterią 2 dam w godzinach porannych prowadził natarcie przez wieś Rogoźno i okoliczne wzgórza w kierunku Tomaszowa Lubelskiego. 2 szwadron zdobył obsadzone przez wroga wzg. 308, a 1 i 4 szwadron silnie bronione wzg. 318. Szwadron 2 i część szwadronu rozpoznawczego rozpoczęły walkę o wsie Szarowola i Zamiany, częściowo je opanowując, 3 szwadron wraz z częścią szwadronu ckm prowadził natarcie w kierunku Rogoźna. Z uwagi na silną obronę niemiecką, przed wieczorem pułk wycofał się na stanowiska wyjściowe[19]. 19 września pododdziały pułku wysłały rozpoznanie, które ustaliło, iż nieprzyjaciel okrążył dużymi siłami polskie wojska w lasach pod Tomaszowem. Próba dokonania wyłomu z okrążenia przez polską 23 DP w dniach 19/20 września również się nie powiodła. 20 września pułk wraz z innymi jednostkami brygady skapitulował wobec braku możliwości kontynuowania dalszej walki. Grupa ok. 200 oficerów i żołnierzy pułku po porzuceniu sprzętu ciężkiego podjęła próbę samodzielnego przebicia się przez pierścień okrążenia. Gdy próba okazała się bezskuteczna, grupa rozproszyła się.
Rozwiązanie pułku nastąpiło 20 września 1939 wraz z kapitulacją Armii „Lublin”.
Ponadto w 1 psk zmot. sformowano w ramach mobilizacji alarmowej 24 VIII 1939 r. 117 kompanię ckm plot. typu "B" pod dowództwem por. Bolesława Sokolnickiego (4 plutony - 16 ckm) skierowana do obrony plot. mostów kolejowych i stacji w Małkini. W trakcie odwrotu 11/12 IX stoczyła walkę w Sokołowie Podlaskim z niemieckim podjazdem zmotoryzowanym, wzięła udział w obronie Brześcia n/Bugiem. Walczyła z niemiecką kolumną zmotoryzowaną pod Białą Podlaską, rozwiązana 1 października w Momotach g. Huta Krzeszowska[20].
W dniach 3-5 września na rozkaz Szefa Departamentu Kawalerii MSW - gen. bryg. Piotra Skuratowicza z pozostałości kadrowych 1 psk, sformowano improwizowany pułk rezerwowy kawalerii - nazwany 1 pułk strzelców konnych spieszonych. Jednostka walczyła jednym szwadronem w obronie przepraw przez Wisłę w rejonie Piwonina w dniach 8-10 września w składzie Oddziału Wydzielonego "Brzumin" mjr Jerzego Jasiewicza. Reszta jednostki weszła w skład Grupy Kawalerii Pieszej ppłk Edwarda Wani i walczyła na Lubelszczyźnie do 27 września 1939 roku[21].
1 pułku strzelców konnych spieszonych | edytuj kod
- Dowódca pułku mjr Bohdan Budkowski [21].
- dowódca plutonu (konnego) zwiadu i osłony - st. wachm. Władysław Giczan [22]
- 1 szwadron - por. rez. Kazimierz Szymański [21]
- dowódca plutonu - ppor. rez. Wincenty Śnieżko-Błocki [23]
- 2 szwadron - rtm. Michał Kłopotowski[22]
- 3 szwadron - rtm. Aleksander Saryusz-Wolski [21].
- 4 szwadron - rtm. rez. Adam Larysz-Niedzielski [22]
- szwadron ckm - ppor. rez. Brunon Kram [21]
- dowódca plutonu - ppor. rez. Dawid Weinstejn [21].
Powstanie Warszawskie 1944
Odtworzony został w konspiracji w ramach Armii Krajowej w 1942 w Warszawie i w obwodzie garwolińskim. W powstaniu warszawskim wziął udział jako Dywizjon 1806. Walczył na Woli i na Starym Mieście w ramach Zgrupowania „Radosława” – ppłk. Jana Mazurkiewicza.
Garwolińscy strzelcy konni | edytuj kod
- płk Tadeusz Sulimirski (X – XI 1919)
- płk Bohdan Aleksander Rudolph (15 XI 1919 – I 1920)
- mjr Bohdan Dąbrowski (p.o. 7 VI – 12 X 1921)
- ppłk Wacław Wysocki (13 X 1921 – 18 V 1922)
- płk Konrad Piekarski (19 V 1922 – 19 VI 1924)
- mjr Jerzy Bereżecki (p.o. 20 VI – 6 XII 1924)
- ppłk Witold Walicki (p.o. 6 XII 1925 – 4 I 1925)
- płk Władysław Kulesza (5 I 1925 – 11 IV 1929)
- płk Adam Bogoria-Zakrzewski (11 IV 1929 – 12 VI 1937)
- mjr Włodzimierz Białobłocki (p.o. 12 VI – 24 VII 1937)
- płk Stanisław Królicki (24 VII 1937 – 5 VII 1939)
- mjr Włodzimierz Białobłocki (p.o. 5 – 29 VII 1939)
- ppłk kaw. Józef Jerzy Mularczyk (29 VII – 16 VIII 1939)
- mjr Włodzimierz Białobłocki (p.o. 16 – 23 VIII 1939)
- ppłk Stanisław Lewicki (23 VIII – 10 IX 1939)
- mjr Włodzimierz Białobłocki (10 – 16 IX 1939)
- rtm. Stanisław Łukaszewicz (od 16 IX 1939)
- ppłk Karol Błasiński (1940 – 1944)
- ppłk kaw. Jan Klim (do 1 IX 1923 → Rezerwa Oficerów Sztabowych DOK I[24])
- ppłk kaw. Witold Walicki (od 6 XII 1924[25])
- ppłk dypl. Stefan Bolesław Zabielski (1928)
- mjr dypl. Władysław Chwalibogowski (od 31 III 1930)
- mjr kaw. Józef Jerzy Mularczyk (od III 1932[26])
- ppłk dypl. Adam Remigiusz Grocholski (do 1934)
- mjr kaw. Stanisław Ulankiewicz (1924)
- mjr kaw. Józef Jerzy Mularczyk (był w 1928, do III 1932 → zastępca dowódcy pułku)
- mjr kaw. Marian Fabrycy (od III 1932[26])
- mjr kaw. Jan Olpiński (1939)
- mjr Willibald Romański (1922 – 1927)
- por. Edward Uściński (1933 – 1936)
- por. Stanisław Wołoszowski (1934–1938)
- plut. pchor. Leonard Zub-Zdanowicz (1931)
Obsada personalna w 1939 roku | edytuj kod
Obsada personalna i struktura organizacyjna w marcu 1939 roku[27][a]:
- dowódca pułku – płk Stanisław Królicki
- I zastępca dowódcy – mjr Włodzimierz Ludwik Józef Białobłocki
- I zastępca dowódcy (dubler) – mjr dypl. Jan Kazimierz Jastrzębski
- adiutant – mjr Karol Błasiński (*)[b]
- lekarz medycyny – kpt. dr Grzegorz Woźniakowski
- starszy lekarz weterynarii – kpt. Karol Jacko
- komendant rejonu PW Konnego – rtm. adm. (kaw.) Władysław Słuszko-Ciapiński
- w dyspozycji dowódcy – rtm. Edmund Chojnacki
- II zastępca dowódcy (kwatermistrz) – mjr Jan Ołpiński
- oficer mobilizacyjny – rtm. Edmund Grunwald
- zastępca oficera mobilizacyjnego – por. Mieczysław Bartik
- oficer administracyjno-materiałowy – por Mirosław Sawicki
- dowódca szwadronu gospodarczego – mjr Karol Błasiński (*)[b]
- oficer gospodarczy – por int. Jan Cabaj
- oficer żywnościowy – vacat
- dowódca plutonu łączności – p.o. por. Stanisław Antoni Sokołowski
- dowódca plutonu kolarzy – vacat
- dowódca plutonu ppanc. – vacat
- dowódca 1 szwadronu – rtm. Stanisław I Łukaszewicz
- dowódca plutonu – ppor. Jan Wojciech Alfons Sokołowski
- dowódca 2 szwadronu – rtm. Jarosław Malinowski
- dowódca plutonu – por. Józef Adam Leszczyński
- dowódca plutonu – ppor. Stanisław Mierzikowicz
- dowódca 3 szwadronu – por. Edward Schöenaich
- dowódca plutonu – ppor. Wacław Zaleski
- dowódca 4 szwadronu – p.o. por. Jan Kazimierz Koszutski
- dowódca plutonu – ppor. Jerzy Dobrski
- dowódca szwadronu km – rtm. Karol Dąbrowski
- dowódca plutonu – ppor. Józef Mossakowski
- dowódca plutonu – chor. Narcyz Witczak-Witaczyński
- dowódca szwadronu zapasowego – mjr Oskar Andrzej Berenson
- zastępca dowódcy – mjr kontr. Izrafił Jedigar
- dowódca plutonu – chor. Stanisław Hagner
- odkomenderowany – por. Jan Marowski
- na kursie – rtm. Jan Mossakowski
- na kursie – rtm. Aleksander Maria Józef Antoni Sariusz-Wolski
- na kursie – por. Stanisław Sierawski
- na kursie – por. Władysław Tomaszewski
Organizacja i obsada personalna pułku we wrześniu 1939
- dowódca – ppłk dypl. Stanisław Lewicki chory od 12 IX 1939 (zmarł w niewoli w 1940)
- I zastępca dowódcy – mjr Włodzimierz Białobłocki (zmarł po wojnie)
- oficer operacyjny p.o. dowódcy pułku od 12 IX 1939 – rtm. Stanisław Łukaszewicz (zmarł po wojnie)
- szef kancelarii ewidencyjno-mobilizacyjnej - por. Władysław Giczan
- adiutant – por. Józef Leszczyński
- Oficer informacyjny – por. rez. Antoni Bądzyński (zmarł po wojnie)
- oficer ordynansowy – por. Stanisław Sierawski († 18 IX, Szarowola)
- kwatermistrz (II zastępca dowódcy) – mjr Jan Olpiński
- oficer techniczny – kpt. br. panc. Piotr Włodzimierz Nowak
- dowódca plutonu technicznego – ppor. rez. Stanisław Roguski
- płatnik – chor. Narcyz Witczak-Witaczyński (zginął w Majdanku)
- naczelny lekarz pułku – kpt. lek. dr Grzegorz Woźniakowski (rozstrzelany w 1940 na górze Gruszka[30])
- kapelan – ks. Marian Walczak
- dowódca plutonu gospodarczego – por. Jan Cabaj
- dowódca szwadronu rozpoznawczego – rtm. Jan Mossakowski
- dowódca plutonu motocyklistów – ppor. Wacław Zaleski
- dowódca plutonu kolarzy – por. rez. Jan Rękawek
- dowódca plutonu czołgów rozpoznawczych TKS – por. Stefan Żywirski (do 17 IX, po nim plut. Stanisław Żak)
- dowódca – por. Jan Koszutski
- dowódca I plutonu – ppor. Jan Wojciech Sokołowski (zmarł po wojnie)
- dowódca II plutonu – ppor. rez. Aleksander Rożecki
- dowódca III plutonu – ppor. rez. Gert Eisenbraun
- dowódca – rtm. Jarosław Malinowski
- dowódca I plutonu – ppor. Stanisław Mierzikowicz (zmarł po wojnie)
- dowódca II plutonu – ppor. rez. dr Eugeniusz Judenko
- dowódca III plutonu – ppor. rez. Szymon Czaplicki († 18 IX, Szarowola)
- dowódca – por. Edward Schoeneich (zmarł po wojnie)
- dowódca I plutonu – ppor. Stanisław Wojciechowicz (ranny 18 IX, Kolonia Rogoźno)
- dowódca II plutonu – por. rez. Adam Iłłakowicz (ranny 18 IX, Kolonia Rogoźno, zmarł po wojnie))
- dowódca III plutonu – ppor. rez. Zdzisław Korzybski († 18 IX, Kolonia Rogoźno)
- dowódca – rtm. Edmund Grunwald (zmarł po wojnie)
- dowódca I plutonu – ppor. Jerzy Dobrski (zginął w 1944)
- dowódca II plutonu – ppor. rez. Stanisław Leśniowski
- dowódca III plutonu – por. rez. Włodzimierz Wasilewski
- dowódca – rtm. Andrzej Zawisza
- dowódca I plutonu ckm – ppor. kaw. Lech Włodzimierz Syrokomla-Syrokomski (1913–1953)[31]
- dowódca II plutonu ckm – ppor. rez. Włodzimierz Tymieniecki
- dowódca III plutonu ckm – ppor. rez. Witold Zwoliński
- dowódca IV plutonu ckm – por. rez. Andrzej Kamocki
- dowódca I plutonu moździerzy – por. Franciszek Uczciwek
- dowódca II plutonu moździerzy – ppor. rez. inż. Konstanty Strączyński
- pluton przeciwpancerny – por. Jan Marowski (do 12 IX, po nim kpr. Józef Wysocki)
- pluton pionierów – por. Mirosław Sawicki
- pluton łączności – por. Stanisław Sokołowski (zginął w maju 1945)
- pluton techniczny – ppor. rez. broni panc. Stanisław Roguski
- pluton gospodarczy – por. int. Jan Cabaj (zginął w Oświęcimiu)
- szwadron zapasowy – rtm. Aleksander Saryusz-Wolski († 29 IX 1939, Krasnobród)
Odznaczeni srebrnym krzyżem Orderu „Virtuti Militari” V klasy za wojnę 1918-1920
Spis utworzony na podstawie "Zarys historji wojennej 1-go pułku strzelców konnych " s. 19
Odznaczeni srebrnym krzyżem Orderu „Virtuti Militari” V klasy za wrzesień 1939
Lista poległych i zmarłych z ran
Spis utworzony na podstawie "Zarys historji wojennej 1-go pułku strzelców konnych " s. 19
Symbole pułkowe | edytuj kod
Sztandar
Sztandar 1 psk8 lutego 1924 Prezydent RP Stanisław Wojciechowski zatwierdził wzór sztandaru 1 psk[32], a 4 maja 1924 w Garwolinie wręczył go pułkowi. Sztandar ufundowany został przez społeczeństwo powiatu garwolińskiego i wykonany zgodnie z ustawą z dnia 1 sierpnia 1919.
W 1936 podczas manewrów padały ulewne deszcze. Płat sztandaru zafarbował tak mocno, że nie nadawał się do publicznej prezentacji. Dowódca pułku postanowił, że pierwotne ornamenty i medaliony, wycięte ze zniszczonego płatu zostaną naszyte na kanwę nowego. Całą operację utrzymano w głębokiej tajemnicy. Pierwszy, poplamiony i pozbawiony haftów płat zdeponowano w muzeum pułkowym.
20 września 1939, po rozwiązaniu pułku pod Tomaszowem Lubelskim, sztandar został zabrany przez żołnierzy pułku i 25 września zakopany w Lasach Janowskich.
W 1973 odnaleziono w Garwolinie zestaw pamiątek pułkowych, a wśród nich poplamiony, pozbawiony haftów i medalionów płat sztandaru. Był to jednak stary płat wymieniony w sztandarze na nowy przez zakonnice z Poznańskiego.
W 1974 podczas obchodów święta pułkowego w Garwolinie weteranom pułku i społeczeństwu miasta zaprezentowano kopię sztandaru. Wykonały ją siostry zakonne ze zgromadzenia "Sacre Coeur" w Poznaniu z inicjatywy byłych żołnierzy 1 psk. Następnie sztandar (kopię) przekazano do Muzeum WP wraz z pierwotnym płatem[33].
Odznaka
wzór 1
Odznaka ma kształt podkowy. W centrum wpisano numer o inicjały 1 PSK. Jednoczęściowa - wykonana w tombaku srebrzonym. Wymiary: 32x30 mm. Wykonanie: Józef Michrowski - Warszawa
wzór 2
Odznaka zatwierdzona Dz. Rozk. MSWojsk. nr 14, poz. 142 z 27 maja 1926 roku. Posiada kształt gwiazdy wielopromieniowej nałożonej na stalowe koło. Na środku gwiazdy srebrny orzeł trzymający w szponach proporczyk emaliowany w barwie oliwkowoamarantowej. Nad orłem srebrna cyfra pułkowa 1, na kole lata 1806 1812 1815 1831 1919 1924. Trzyczęściowa - oficerska wykonana w srebrze, emaliowana. Wymiary: 40 mm. Wykonanie: Jan Knedler - Warszawa [34]
Barwy
Proporczyk szmaragdowo-amarantowy
Czapka rogatywka – otok amarantowy[35].
Spodnie długie[c] ciemnogranatowe, lampasy amarantowe, wypustka amarantowa.
proporczyk 5 szwadronu ckm w 1939
proporczyk plutonu łączności w 1939
Żurawiejka
Jedzie strzelec z Garwolina, Dzielna postać, butna mina. Gdzie ty mieszkasz – w Garwolinie, Strzelcem jesteś (taki synie). Niedaleko od stolicy, Siedzą sami pułkownicy. Z Francji swój początek bierze, Spośród strzelców jest na przedzie. Z całej Polski zbieranina, To są strzelcy z Garwolina!Tradycje | edytuj kod
Tradycje Pułku sięgają czasów Napoleona, gdy w latach 1800-1814 istniał polski pułk strzelców konnych w armii francuskiej. Po klęsce Napoleona rozwiązany, został odtworzony w Królestwie Polskim w 1816 r. Brał udział w powstaniu listopadowym w latach 1830-1831.
W lutym 1813 wszedł w skład Dywizji Kawalerii Antoniego Pawła Sułkowskiego
Osobne artykuły: 1 Pułk Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego i 1 Pułk Strzelców Konnych Królestwa Kongresowego.Uwagi | edytuj kod
- ↑ Wykaz zawiera obsadę jednostki według stanu bezpośrednio przed rozpoczęciem mobilizacji pierwszych oddziałów Wojska Polskiego w dniu 23 marca 1939, ale już po przeprowadzeniu ostatnich awansów ogłoszonych z datą 19 marca 1939[28].
- ↑ a b Gwiazdką oznaczono oficera, który pełnił jednocześnie więcej niż jedną funkcję[29].
- ↑ szasery
Przypisy | edytuj kod
- ↑ 1 Pułk Strzelców Konnych Raszyńskich im. Napoleona I, Rocznik Oficerów Kawalerii 1930 s. 41.
- ↑ a b c Gnat-Wieteska 1989 ↓, s. 8.
- ↑ Józef Mularczyk, "Zarys Historji Wojennej (...)", s. 6.
- ↑ Gnat-Wieteska 2013 ↓, s. 5.
- ↑ Gnat-Wieteska 2013 ↓, s. 5-8.
- ↑ a b c Gnat-Wieteska 2013 ↓, s. 8.
- ↑ Mularczyk 1931 ↓, s. 5.
- ↑ Mularczyk 1931 ↓, s. 6.
- ↑ a b Gnat-Wieteska 1989 ↓, s. 9.
- ↑ a b c Mularczyk 1931 ↓, s. 9.
- ↑ Mularczyk 1931 ↓, s. 8.
- ↑ a b c Gnat-Wieteska 2013 ↓, s. 9.
- ↑ Mularczyk 1931 ↓, s. 12.
- ↑ a b Gnat-Wieteska 1989 ↓, s. 10.
- ↑ Gnat-Wieteska 2013 ↓, s. 10.
- ↑ Mularczyk 1931 ↓, s. 14.
- ↑ Almanach oficerski 1923/24 ↓, s. 57.
- ↑ Gnat-Wieteska 2001 wyd. 2 ↓, s. 21-25.
- ↑ Gnat-Wieteska 2001 wyd. 2 ↓, s. 26-29.
- ↑ Gnat-Wieteska 2001wyd.2 ↓, s. 32.
- ↑ a b c d e f Gnat-Wieteska 2001 wyd.2 ↓, s. 33.
- ↑ a b c Gnat-Wieteska 1995 ↓, s. 96.
- ↑ Gnat-Wieteska 2000 ↓, s. 15, 22.
- ↑ Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 58 z 6 września 1923 roku, s. 547.
- ↑ Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 128 z 6 grudnia 1924 roku, s. 717.
- ↑ a b Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 6 z 23 marca 1932 roku, s. 225.
- ↑ Rocznik oficerski 1939 ↓, s. 710.
- ↑ Rocznik oficerski 1939 ↓, s. VI.
- ↑ Rocznik oficerski 1939 ↓, s. VIII.
- ↑ Lista zamordowanych na Gruszce 5/6 lipca 1940 roku (wykaz sporządzony przez B.R na podstawie księgi więziennej) oraz Czesław Cyran: Stanisław Zabierowski (red.): Studia nad okupacją hitlerowską południowo-wschodniej części Polski. T. I: Ludzie i dokumenty o więźniach politycznych więzienia w Sanoku w latach 1939–1944. Wykaz więźniów więzienia w Sanoku rozstrzelanych w Tarnawie Dolnej w lesie „na Gruszce” w dniu 5 VII 1940 r.. Rzeszów: Towarzystwo Naukowe w Rzeszowie i Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Rzeszowie, 1976, s. 90.
- ↑ Rocznik oficerski 1939 ↓, s. 151, był synem ppłk. pil. Jerzego Syrokomla-Syrokomskiego.
- ↑ Dziennik Rozkazów M.S.Wojsk. z 1924, nr 8, poz. 102.
- ↑ Satora 1990 ↓, s. 247-249.
- ↑ Zdzisław Sawicki: Odznaki Wojska Polskiego 1918-1945. s. 210.
- ↑ Dziennik Rozkazów MSWojsk. nr 6 z 24 lutego 1928 roku
Bibliografia | edytuj kod
- Karol Firich, Stanisław Krzysik, Tadeusz Kutrzeba, Stanisław Müller, Józef Wiatr: Almanach oficerski na rok 1923/24 zeszyt 2, dział III. Warszawa: Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy, 1923.
- Zbigniew Gnat-Wieteska: 1 pułk strzelców konnych. Warszawa: Edipresse Polska S.A., 2013, seria: Wielka księga kawalerii polskiej 1918-1939. ISBN 978-83-7769-358-2.
- Zbigniew Gnat-Wieteska: 1 pułk strzelców konnych. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Ajaks, 1989, seria: Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej zeszyt nr 1. ISBN 83-00-02552-9.
- Zbigniew Gnat-Wieteska: 1 pułk strzelców konnych wyd.2. Garwolin: Oficyna wydawnicza Ajaks, 2001, seria: Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej zeszyt nr 1. ISBN 83-88773-44-5.
- HenrykH. Smaczny HenrykH., Księga Kawalerii Polskiej 1914 – 1947 Rodowody – Barwa – Broń, Warszawa: wyd. TESCO, 1989, ISBN 83-00-02555-3, OCLC 834089856 .
- WacławW. Zaleski WacławW., W Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej 1939, Warszawa: MON, 1988, ISBN 83-11-07460-7, OCLC 834980399 .
- Cezary Leżański Zostały tylko ślady podków... wyd. Książka i Wiedza Warszawa 1984 ISBN 83-05-11122-9
- mjr Józef Mularczyk 1 Pułk Strzelców Konnych (z cyklu Zarys historii wojennej pułków polskich 1918-1920) wyd. Warszawa 1931
- Kazimierz Satora: Opowieści wrześniowych sztandarów. Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax, 1990. ISBN 83-211-1104-1.
- Zdzisław Sawicki, Adam Wielechowski: Odznaki Wojska Polskiego 1918-1945: Katalog Zbioru Falerystycznego: Wojsko Polskie 1918-1939: Polskie Siły Zbrojne Na Zachodzie. Pantera Books. ISBN 83-204-3299-5.
- 1 Pułk Strzelców Konnych
- Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Rocznik oficerski 1939. Stan na dzień 23 marca 1939. T. 29. Kraków: Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Biblioteka Jagiellońska, 2006. ISBN 83-7188-899-6.
- Zbigniew Gnat-Wieteska: Brzumin-Maciejowice. Obrona przepraw przez Wisłę we wrześniu 1939 roku. Seria Boje Polskie nr 18. Pruszków: Oficyna wydawnicza Ajaks, 2000. ISBN 83-87103-95-0.
- Zbigniew Gnat-Wieteska: Pierwszy Pułk Strzelców Konnych 1806-1944. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Volumen Wydawnictwo Bellona, 1995. ISBN 83-85218-78-8, 83-11-08415-7.
Linki zewnętrzne | edytuj kod
- Zespół koszar z końca XIX i początku XX w., Aleja Legionów, Garwolin (pol.). Urząd Miasta w Garwolinie. [dostęp 2013-09-22].
OryginałEdytujHistoria i autorzy
