21 gramów


21 gramów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

21 gramów (ang. 21 Grams) – amerykański dramat w reżyserii Alejandro González Iñárritu z roku 2003.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Akcja filmu obejmuje kilkanaście miesięcy. Film ukazuje życie trójki osób, których losy łączy tragiczny wypadek. Profesor college’u Paul Rivers (Sean Penn) jest ciężko chory, a jego życie może uratować jedynie przeszczepienie serca. Jego żona Mary (Charlotte Gainsbourg) chce mieć z nim dziecko, jednak w wyniku aborcji przeprowadzonej w przeszłości nie może zajść w ciążę w naturalny sposób – jedynym wyjściem jest sztuczne zapłodnienie. Cristina Peck (Naomi Watts), szczęśliwa żona Michaela (Danny Huston) i matka dwóch córek, starsza siostra Claudii (Clea DuVall). Jack Jordan (Benicio del Toro) jest zresocjalizowanym kryminalistą i wraz z żoną Marianne (Melissa Leo) stara się odbudować życie rodzinne. Jack głęboko angażuje się w działalność religijną.

Ich losy połączy nieszczęśliwy wypadek, spowodowany przez Jacka. Cristina traci w nim obie córki i męża. Paul dostaje szansę na dłuższe życie – serce Michaela. Na skutek wypadku zostaje nadszarpnięta wiara Jacka. Bohaterowie muszą zmierzyć się ze swoim życiem po tragicznym wypadku.

Obsada | edytuj kod

Nagrody Akademii Filmowej | edytuj kod

Film 21 gramów był nominowany w 2003 do Oskara (ang. Oscar lub Academy Awards) za Najlepszą Rolę Drugoplanową (Benicio del Toro) i dla Najlepszej Aktorki (Naomi Watts).

Ciekawostki | edytuj kod

Tytuł filmu 21 gramów pochodzi z prac dr. Duncana MacDougalla z Haverhill w Massachusetts w Stanach Zjednoczonych z początku dwudziestego wieku. Lekarz ten ważył umierające osoby w eksperymentach, chcąc określić materialność i wymierność ludzkiej duszy. Wyniki badań były niejednoznaczne i zmienne w każdym przypadku, ale wielkość 21 gramów w kulturze masowej została uznana za przypuszczalną masę ludzkiej duszy.

Film został w całości nakręcony kamerami trzymanymi w rękach (bez statywów).

Box office | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "21 gramów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy