26 błogosławionych męczenników z Daimiel


26 błogosławionych męczenników z Daimiel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

26 błogosławionych męczenników z Daimiel, znani również jako „Męczennicy ze Zgromadzenia Pasjonistów” hiszp. Beatos Mártires de Daimiel – 26 pasjonistów, męczenników, ofiar prześladowań antykatolickich w Hiszpanii okresu wojny domowej w Hiszpanii, zamordowanych w okresie od lipca do października 1936 roku.

Spis treści

Tło wydarzeń | edytuj kod

W Daimiel znajdował się dom seminaryjny prowadzony przez pasjonistów. Po wybuchu wojny domowej prowincja Ciudad Real znalazła się w rękach marksistów i 21 lipca 1936 roku milicja wtargnęła do klasztoru, a następnie wyprowadzono zakonników na cmentarz i zmuszono do rozproszenia. Na pożegnanie Nicefor od Jezusa i Marii Díez Tejerina powiedział do zgromadzonych

Bracia, to jest nasze Getsemani. Ludzka natura, w swej słabości, drży i lęka się. Ale przecież jest z nami Chrystus. Czciciele i mieszkańcy Kalwarii, odwagi! Idziemy na śmierć za Chrystusa. Wypada mi dodać wam ducha, ale sam czuję się umocniony waszym przykładem.

Zakonnicy zginęli w różnych miejscach w okresie od lipca do października 1936 roku.

Lista błogosławionych | edytuj kod

Beatyfikacja i dzień obchodów | edytuj kod

Beatyfikacji dokonał Jan Paweł II na Placu Świętego Piotra, w Watykanie 1 października 1989[1]. Wspominani są w Kościele katolickim 23 lipca[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b BEATIFICAZIONI DEL SANTO PADRE GIOVANNI PAOLO II (wł.). [dostęp 2012-08-04].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "26 błogosławionych męczenników z Daimiel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy