3 Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej


3 Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej Typ A Nr 3pododdział artylerii przeciwlotniczej Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej.

Bateria nie występowała w organizacji pokojowej wojska. Została zmobilizowana, zgodnie z planem mobilizacyjnym „W” 24 sierpnia 1939 roku przez 9 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej w Trauguttowie dla 3 Dywizji Piechoty Legionów. W czasie mobilizacji i koncentracji wojsk skierowana została do obrony przeciwlotniczej mostu na Bugu w Siemiatyczach i do macierzystej dywizji już nie dołączyła.

Na początku września dwa plutony skierowane zostały Czeremchy z zadaniem dozorowania przeprawy. 11 września bateria razem z 905 plutonem artylerii przeciwlotniczej stoczyła dwugodzinną walkę z niemieckimi czołgami, a następnie wycofała się do Brześcia. W Brześciu do baterii dołączył por. rez. obs. Norbert Jezierski, dwa luźne działony 40 mm armat plot. oraz fabryczny pluton artylerii przeciwlotniczej „Ursus” z Warszawy pod dowództwem podchorążego rezerwy, z zapasem 400 naboi. 13 września ściągnięte zostały dwa plutony z Czeremchy. W dniach 14-16 września bateria wzięła udział w walkach, w obronie twierdzy brzeskiej. W nocy z 16 na 17 września bateria wraz z załogą twierdzy ewakuowała się do Terespola. Przed opuszczeniem twierdzy zniszczono wszystkie działa i ciągniki. Zabrano jedynie 11 samochodów. W Terespolu rozbity został 1 i 2 pluton. Pozostałość baterii skierowała się przez Kodeń, Żuki koło Sławatycz, Rejowiec, Wojsławice i Hrubieszów. Pod Mirczem bateria została rozbita przez niemieckie czołgi. Zestrzeliła w sumie 10 samolotów niemieckich, kilkakrotnie także pomagała w odparciu ataków czołgów, niszcząc trzy.

Obsada personalna baterii | edytuj kod

  • dowódca – kpt. Stanisław Małecki
  • oficer zwiadowczy – ppor. Zbigniew Osiecki
  • dowódca 1 plutonu – ppor. rez. Leopold Franciszek Zawistowski
  • dowódca 2 plutonu – ppor. rez. Kazimierz Błażałek
  • dowódca 3 plutonu – ppor. rez. inż. Władysław Seweryn Trzciński
  • dowódca 4 plutonu – ppor. rez. mgr Olgierd Lenkiewicz
  • szef baterii – ogn. Leon Snopek
 Osobny artykuł: Organizacja baterii artylerii przeciwlotniczej motorowej typu A.

Bibliografia | edytuj kod

  • Stanisław Truszkowski, Działania artylerii przeciwlotniczej w wojnie 1939 r. Zakończenie, Wojskowy Przegląd Historyczny Nr 2 (84), Warszawa 1978, s. 212-236.
Na podstawie artykułu: "3 Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy