44 Pułk Strzelców Legii Amerykańskiej


44 Pułk Strzelców Legii Amerykańskiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pomnik Józefa Piłsudskiego w koszarach 44 pp w Równem

44 Pułk Strzelców Legii Amerykańskiej (44 pp) – oddział piechoty Armii Polskiej we Francji i Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej.

Sformowany został w 1918 jako 2 pułk strzelców polskich 1 Dywizji Strzelców Polskich Armii Polskiej we Francji. Po powrocie do kraju oddział przemianowany na 2 pułk strzelców pieszych, a po zjednoczeniu Błękitnej Armii z Wojskiem Polskim w kraju, na 44 pułk strzelców kresowych. Po wojnie z bolszewikami nazwę oddziału ustalono na 44 pułk piechoty Strzelców Kresowych, a w 1939 jednostka przemianowana została na 44 pułk strzelców Legii Amerykańskiej[2].

W okresie międzywojennym pułk stacjonował w Równem i wchodził w skład 13 Kresowej Dywizji Piechoty.

Spis treści

Formowanie i zmiany organizacyjne | edytuj kod

W 1918 we Francji sformowany został 2 pułk strzelców polskich. Jednostka weszła w skład 1 Dywizji Strzelców Polskich Armii Polskiej we Francji. Po powrocie do kraju oddział przemianowany został na 2 pułk strzelców pieszych. 1 września 1919 po zjednoczeniu Armii Polskiej we Francji z Wojskiem Polskim przemianowany został na 44 pułk Strzelców Kresowych. Po wojnie z bolszewikami nazwę oddziału ustalono na 44 pułk piechoty Strzelców Kresowych. W 1939 jednostka przemianowana została na 44 pułk strzelców Legii Amerykańskiej[2].

 Osobny artykuł: Organizacja pułku piechoty Wojska Polskiego II RP.

Pułk w walce o granice | edytuj kod

Ofensywa na Wołyń | edytuj kod

12 maja 1919, już jako 2 pułk strzelców pieszych, pułk ruszył na front polsko-ukraiński. Maszerował w dwóch kolumnach: prawą, pod dowództwem ppłk. Józefa Grabińskiego stanowił I batalion, jedna bateria 1 pułku artylerii, pluton kawalerii dywizyjnej i kolumna lewa pod dowództwem kpt. Bronisława Prugara-Kettlinga w składzie III batalion i jedna bateria artylerii[3]. II batalion podporządkowany został grupie gen. Aleksandra Karnickiego i maszerował na Łuck.

Pierwsze walki stoczono w Zabłotowcach i Iwaniczach, po czym obie kolumny dotarły do brzegów Styru, a II batalion walczył o z powodzeniem o Łuck[4]. W tym czasie nadchodzący od wschodu bolszewicy wypierali oddziały ukraińskie, które przechodziły przez front na stronę polską[5].

1 czerwca wojska bolszewickie podeszły pod Łuck. Naprzeciw siebie stanęły oddziały Wojska Polskiego i Armii Czerwonej. Naczelne Dowództwo WP zdecydowało się zająć Równe. 2 pułk strzelców uderzył II i III batalionem w pierwszym rzucie, a piechurów wspierał pociąg pancerny, bateria 1 pułku artylerii i szwadron kawalerii dywizyjnej[6]. Po krwawych walkach toczonych w dniach 8 i 9 czerwca pododdziały polskie nie odnotowały sukcesu, wróciły na swoje dawne pozycję i pozostawał na nich do sierpnia. W tym czasie pułk przechodził reorganizację. Odeszli doradcy francuscy, zmieniło się też dowództwo[5].

11 sierpnia pułk brał udział w kolejnym natarciu na Równe. II i III batalion przerwały obronę bolszewicką koło Klewania i Bielowa, natomiast I batalion zdobył fort „Obarów”. Nad ranem 13 sierpnia zajęto miasto, a pododdziały pułku obsadziły pozycje obronne od Bereźna do Horodyszczy[7].

1 września nastąpiło scalenie Błękitnej Armii przybyłej z Francji z „Armią w kraju”. 2 pułk strzelców pieszych przemianowany został na 44 pułk strzelców kresowych, a jego macierzysta dywizja na 13 Kresową Dywizję Piechoty. Pułk wszedł w skład XXV Brygady Piechoty płk. Leona Pachuckiego[8].

Na linii Horynia i Słuczy | edytuj kod

W drugiej połowie września I batalion bronił Olewska, a II batalion obsadził odcinek BuhryńBrody. 29 września pułk przeszedł do Zdołbunowa, skąd I batalion atakował Zwiahel i następnego dnia zdobył miejscowość.

Jesienią 1919 nastąpiła stabilizacja działań na froncie polsko-bolszewickim. Prowadzono jedynie walki o znaczeniu lokalnym. 8 listopada pułk obsadził linię Słuczy od Baranówki do Lubaru. 23 grudnia dwie kompanie I batalionu wspierane ogniem pociągu pancernego zaatakowały z sukcesem Romanów. Dwa dni później skutecznie na tę samą miejscowość uderzył III batalion i spowodował ucieczkę nieprzyjaciela z miasta. 5 stycznia II batalion z 8 baterią 13 pal, wsparty 10 kompanią ckm, odbił Lubar i do 8 stycznia bronił się w okrążeniu[9].

W styczniu 1920 pułk przeszedł kolejną reorganizację. Zwolniono amerykańskich ochotników, a ich miejsce zajęli żołnierze z batalionu zapasowego. Prowadzono nadal wypady o znaczeniu lokalnym. Atakowano między innymi Prywitów, Kamień i Romanów. W marcu pułk bronił pozycji pod Miropolem i Czartonią. 27 marca pułk odszedł do Połonnego, a 1 kwietnia przeprowadził wypad na Romanów. W Bubnowie rozbił sowieckie 518. i 519. pułki strzelców i zmusił przeciwnika do wycofania się aż do Wróblewki. Po wykonaniu zaplanowanych zadań, pułk wycofał się do Miropola, a przeszedł do Połonnego na dwutygodniowy odpoczynek[9].

Działania pułku w ofensywie kijowskiej | edytuj kod

Przed ofensywą na Ukrainie Naczelne Dowództwo WP zadecydowało się zreorganizować siły. W miejsce frontów utworzono armie. Na południowym kierunku operacyjnym sformowano 6 Armię gen.por. Wacława Iwaszkiewicza, 2 Armię gen. ppor. Antoniego Listowskiego i 3 Armię Józefa Piłsudskiego. 25 kwietnia 44 pułk strzelców kresowych uderzył ze stanowisk pod Lubarem na wieś Filińcy. I i III batalionem opanował umocnioną pozycję Awratyn–Mały Bratałów broniona przez oddziały sowieckiej 44 Dywizji Strzelców i przeszedł do pościgu maszerując trzema kolumnami. 27 kwietnia zajął na swoim kierunku linię starych okopów niemieckich[9]. Sowieci nie pogodzili się z utratą terenu i przeprowadzali gwałtowne kontrataki. Dochodziło do walki wręcz. Stosując manewr oskrzydlenia nieprzyjaciel wychodził na tyły i skrzydła wojsk polskich. Dopiero uderzenie przeprowadzone przez mjr. Szyllinga przechyliło szalę zwycięstwa na stronę polską[10]. Ostatecznie wzięto około 4 000 jeńców, zdobyto 14 dział i 200 karabinów maszynowych[11]. W rocznicę tych walk pułk obchodził corocznie swoje święto[12].

 Osobny artykuł: Bitwa pod Holendrami.

Pułk w działaniach odwrotowych | edytuj kod

Po zajęciu przez Wojsko Polskie Kijowa ofensywa polska zatrzymała się. Na zajętej pozycji przygotowywano się do obrony[12]. 44 pułk strzelców kresowych przeszedł do odwodu 2 Armii i ześrodkował się w okolicach Koziatyna, a jego II batalion pozostał w odwodzie XXV Brygady Piechoty i rozbudował obronę w oparciu o punkty oporu w Nowochwastowie, Śnieżnej, Oziernej i Samhorodku[13]. 25 maja nastąpiła reorganizacja sił polskich na ukraińskim teatrze działań wojennych. Rozwiązano 2 Armię, a 3. i 6 Armia utworzyły Front Ukraiński gen. por. Antoniego Listowskiego. Z końcem maja ruszyła sowiecka ofensywa na Ukrainie. Wiodącą rolę odgrywała w niej 1 Armia Konna Siemiona Budionnego. Do pierwszego starcia z konnicą Budionnego doszło 29 maja. W tym dniu III/44 pp kpt. Bilmina toczył ciężki bój z nacierającą 4 Dywizją Jazdy[14]. Mimo zaciekłych szarż jazdy sowieckiej utrzymano obronę. Przeciwnik przebił się jednak przez ugrupowanie 50 pułku piechoty i wyszedł na drugorzutowy I/44 pp. Jednocześnie odkryte zostało skrzydło III/44 pp i zagrożone tyły XXV Brygady w Pohrebyszczu[15]. Nazajutrz w wyłom uderzyła z powodzeniem 3 Brygada Jazdy gen. Sawickiego[11], a 4 czerwca obronę zorganizował tam III/44 pp[16]. W tym samym czasie dowodzony przez ppłk. Antoniego Szyllinga odwód dywizyjny w składzie II/40 pp oraz I i II/44 pp z 9/13 pap atakował sowiecką 6 Dywizję Kawalerii. Po ciężkich walkach zdobyto Dołżek, a wieczorem 31 maja luka między 43. i 45 pułkiem strzelców została zlikwidowana[15].

5 czerwca Armia Konna Budionnego przełamała front polski w pasie obrony polskich 7 Dywizji Piechoty i 1 Dywizji Kawalerii i wdarła się około 20 km za polskie linie. Uderzenie 44 pułku strzelców kresowych na Czemiawkę i potem na Skałę trafiło w próżnię. Zarządzony odwrót nakazał pułkowi cofać się na południe z pozycji Zazuliniec, Macheryniec Dubowych, poprzez pozycję pośrednią Biczowa–Mały Bratałów na pozycję w okolicach Lubaru[15].

2 lipca grupa ppłk. Szyllinga (I i II batalion z kompanią ckm) wszedł w podporządkowanie dowódcy 18 Dywizji Piechoty, III batalion pozostał w macierzystej 13 DP[17]. 17 lipca 18 Dywizja Piechoty gen. Krajowskiego uderzyła na Ostróg i Równe dla połączenia się z 3 Armią. 44 pułk zajął Ostróg wychodząc na tyły kawalerzystów Budionnego. Kontratak na zdobyte miasto wykonała sowiecka 14 Dywizję Kawalerii. Po całodziennym boju w okrążeniu, pułk wycofał się w nocy z miasta i dotarł do Wesołówki[18]. Po stoczonym tam ciężkim boju, przeszedł do Krzemieńca, a następnie do Horynki, w celu połączenia się z macierzystą 13 Dywizją Piechoty[19].

 Osobny artykuł: Bitwa pod Ostrogiem.

13 lipca pułk walczył z brygadą kawalerii Kotowskiego i rozbił ją[20]. Nawiązał też łączność taktyczną z 43 pułkiem strzelców i we współdziałaniu z nim w kolejnych dniach odpierał ataki w Horynce, Wiśniowcu i Załoźcach. 28 lipca zdobył Pieniaki, skąd III batalion pozorował atak na Ponikwę, wspierając oddziały 18 Dywizji Piechoty walczące pod Brodami[18].

3 sierpnia pułk dwoma batalionami uderzył na oddziały 6 Dywizji Jazdy broniące Podkamienia. W tym samym dniu II batalion nacierał na Litowisko i zdobył je. Zdobytego Podkamienia pułk bronił do 13 sierpnia. Następnie wycofywał się przez Majdan i Podhorce i 16 sierpnia bronił się w Sassowie i Białym Kamieniu. O świcie 17 sierpnia pułk rozpoczął dalszy odwrót do Krasnego. Tu zorganizowano obronę. Bolszewicy, nie mogąc zdobyć miejscowości, ominęli ją i maszerowali na Lwów[21].

W tej sytuacji pułk skierowany został do Biłki Szlacheckiej. Tu, współdziałając z 45 pułkiem strzelców, toczył walki z oddziałami 4. i 6 Dywizji Jazdy[22]. Ostatecznie nieprzyjaciel wycofał się, a pułk przyjął w Winnikach uzupełnienie od krakowskiego batalionu etapowego i obsadził pozycje od Czartowskiej Skały do Drugiej Wólki. 22 sierpnia wykonał wypad na Mogiłę[23].

Walki pod Zamościem | edytuj kod

W związku z marszem Budiennego ku północy, Naczelny Wódz zadecydował, aby cała jazda 6-ej armji, wraz z najlepszą tam dywizja piechoty, ruszyły za konną armją Budiennego. Jako „najlepsza” wyznaczona została 13 Dywizja Piechoty[24]. Zluzowany przez oddziały 5 Dywizji Piechoty załadowała się na transporty kolejowe i odjechała do Rawy Ruskiej. Tymczasem Budionny odszedł na północ w kierunku Zamościa, by uderzyć na tyły uderzających znad Wieprza polskich 3. i 4 Armii[25].

W tej sytuacji taktycznej grupa operacyjna gen. Stanisława Hallera otrzymała zadanie nie dopuścić do utraty Zamościa i zamknąć Konnej Armii drogi na południe i na Wschód. 23 sierpnia 44 pułk przeszedł do Przewodowa i tam zagrodził drogę oddziałom sowieckiej kawalerii. 29 sierpnia pomaszerował na Czartowczyk i Kraczów, a 30 sierpnia wspólnie z 43 pułkiem uderzył na Łabunie i Komarów i zajął obie te miejscowości[25]. W trakcie akcji na Komarów szarża jednej sowieckiej brygady kawalerii wyszła na tyły pułku. Interweniował stojący w odwodzie III batalion i odparł kontratak[26].

 Osobny artykuł: Bitwa pod Komarowem.

Następnego dnia pułk atakował dalej. Wyzwolił Ruszczyznę i Wolę Sniatycką i Bródek i stanął w Barchaczowie[25]. Od 2 września pułk ścigał Budionnego[20]. Wziął udział w natarciu na Koniuchy i pościgu przez Werbkowice na zachodni brzeg Bugu. Potem przeszedł odszedł do odwodu i odpoczywał pod Hrubieszowem do 11 września[25].

Pułk w ofensywie za Bug | edytuj kod

W następnym dniu przeprawił się przez Bug w Horodku, opanował przedmoście i rozbił oddziały sowieckie 44 Dywizji Piechoty w Zielinowie, Hoszczatynie i Laskowym[27]. 15 września natarciem nocnym zaatakował Łuck i zdobył miasto przy niewielkich stratach własnych. Kontynuując natarcie, obsadził Równe, w Kamiennej Górze pobił 62. i 65. pułk strzelców,a 26 września zajął Tuczyn. Po walkach powrócił do Równego[28]. W kolejnych dniach w Zwiahlu zluzował 43 pułku strzelców i stad prowadził wypady na przeciwnika broniącego się w Kuce,Iwaszówce i Katerynówce. Swoimi działaniami rozbił sowiecki 56. i 47 pułk strzelców.

18 października odparł sowieckie natarcie na Czyżewkę i tym zakończył działalność bojową[29]. Ostatni meldunek sytuacyjny pułku o godzinie 24.00 podawał[30]:

Zawieszenie broni odbyło się bez kontaktu z nieprzyjacielem. W Czyżowce nieprzyjaciel wycofał się w popłochu. Białe rakiety wystrzelone przez własne oddziały dały znak zawieszenia broni. Na froncie cisza, straże czuwają.

Bilans walk | edytuj kod

Podczas walk pułk stracił: 7 poległych oficerów i 169 żołnierzy, 1 oficer i 289 żołnierzy zmarło z chorób, a 20 oficerów i 430 żołnierzy zostało rannych. Krzyżem Virtuti Militari odznaczono 22 oficerów i 27 żołnierzy, a Krzyżem Walecznych 113 oficerów i 372 żołnierzy. Dwaj oficerowie zostali odznaczeni Legią Honorowa, 9 oficerów Medalem Zwycięstwa, 16 Medalem Pamiątkowym Wielkiej Wojny, 28 oficerów i szeregowych francuskim krzyżem wojennym Croix de Guerre[20][31].

Pułk wziął 4959 jeńców, 27 dział, 297 karabinów maszynowych[29][32].

Pułk w okresie pokoju | edytuj kod

13 DP w 1938

Po podpisaniu rozejmu 44 pułk Strzelców Kresowych stacjonował w Zwiahlu[29]. Od 22 listopada 1919 pułk stacjonował w garnizonie Równe[33] (batalion zapasowy we Włodzimierzu Wołyńskim)[34]. Wchodził w skład 13 Kresowej Dywizji Piechoty[35]. Rozmieszczony był na przedmieściu Wola nieopodal stacji kolejowej, w dawnych carskich koszarach przy ul. Koszarowej. Wspólnie z nim stacjonowały: 21 pułk ułanów nadwiślańskich, 13 pułk artylerii lekkiej i 45 pułk strzelców kresowych[36].

Na podstawie rozkazu wykonawczego Ministerstwa Spraw Wojskowych do Departamentu Piechoty o wprowadzeniu organizacji piechoty na stopie pokojowej PS 10-50 z 1930 roku, w Wojsku Polskim wprowadzono trzy typy pułków piechoty. 44 pułk piechoty zaliczony został do typu III pułków piechoty o stanach zbliżonych do wojennych. Na czas wojny przewidywany był do działań osłonowych. Corocznie otrzymywał około 1010 rekrutów. Jego obsadę stanowiło 68 oficerów i 2200 podoficerów i żołnierzy[37].

Strzelcy kresowi | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Żołnierze 44 Pułku Strzelców Legii Amerykańskiej.
Dowódcy pułku[38][a]
 • mjr/ppłk Jan (Jean) Grabiński (13 III 1918 - 2 IV 1918)
 • płk Ryszard Edward Berecki (3 IV 1918 - I 1919)
 • ppłk Jan (Jean) Grabiński (I 1919 - 21 VI 1919)
 • mjr Antoni Szylling (21 VI 1919 - 30 IX 1920)
 • ppłk Stanisław Powroźnicki (30 IX 1920 - 18 X 1920)
 • ppłk Wilhelm Lawicz-Liszka (XII 1920 - X 1921)
 • płk Rudolf Siwy (1923 - † 15 IX 1924)
 • płk Mikołaj Korszun-Osmołowski (1924)
 • płk piech. Roman Witorzeniec (18 I 1925 - 23 X 1931 → dowódca piechoty dywizyjnej 17 DP)
 • płk Józef Werobej (XII 1931 - XII 1934)
 • ppłk dypl. Marian Porwit (XII 1934 - 18 X 1936)
 • ppłk dypl. piech. Bolesław Ciechanowski (p.o. 18 X 1936 - 4 II 1937[40])
 • ppłk / płk Józef Frączek (4 II 1937 - IX 1939)
Zastępcy dowódcy pułku[b]

Kawalerowie Virtuti Militari | edytuj kod

Żołnierze pułku odznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari[31]. Gwiazdką oznaczono żołnierzy odznaczonych dekretem L. 2862 Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza z 13 kwietnia 1921 roku[47].

 1. por. Piotr Andruszkiewicz (5642)
 2. por. Stanisław Bobrowski *
 3. kpt. Stanisław Bilmin *
 4. szer. Józef Brzoza
 5. st. szer. Jakub Chruszczyk
 6. st. szer. Stanisław Ciura
 7. kpr. Bronisław Dzięgielewski
 8. chor. Stefan Glora-Godłowski
 9. por. Władysław Gorczyca
 10. por. Roman Gutkowski
 11. ś.p. por. Władysław Kargoł
 12. kpr. Stanisław Komar
 13. por. Jan II Laskowski
 14. kpr. Józef Kowalski
 15. por. Tadeusz Kwaśniewski *
 16. chor. Stanisław Laskowski
 17. ś.p. kpt. Napoleon de Latour[d] *
 18. ppłk Wilhelm Lawicz-Liszka *
 19. sierż. Bronisław Lewicki
 20. por. Stanisław Łączkowski
 21. por. Józef Małachowski-Mikołajczak
 22. por. Stanisław Michno
 23. plut. Andrzej Morys
 24. szer. Józef Niejadlik
 25. szer. Kazimierz Nowicki
 26. por. Witalis Olszewski
 27. kpr. Franciszek Parus
 28. sierż. Edward Pędrak
 29. szer. Wojciech Filip vel Wojciech Pękała[e]
 30. sierż. Jan Piekielniak
 31. kpt. Mikołaj Pieślak[f] *
 32. chor. Paweł Piński-Piechocki
 33. kpr. Władysław Polak
 34. plut. Jan Sadowski
 35. plut. Aleksander Sokołowski
 36. por. Stanisław Solon *
 37. por. Stanisław Sosień *
 38. sierż. Józef Straszewski
 39. ppłk Antoni Szylling *
 40. szer. Andrzej Śladowski
 41. st. szer. Stanisław Śledź
 42. por. Tadeusz Śniechowski
 43. szer. Michał Trawiński
 44. por. Antoni Wiącek *
 45. por. Zygmunt Więckus
 46. st. sierż. Jan Woliński vel Józef Wierzelewski
 47. kpt. Rafał Zieleniewski *
 48. chor. Stanisław Zieliński
 49. st. szer. Maciej Żylak

Obsada personalna w 1939 roku | edytuj kod

Obsada personalna i struktura organizacyjna w marcu 1939 roku[50][g]:

 • dowódca pułku – płk Józef I Frączek
 • I zastępca dowódcy – ppłk dypl. Aleksander Jędruch
 • adiutant – kpt. Andrzej Paluch
 • naczelny lekarz – kpt. dr Augustyn Szozda
 • młodszy lekarz – ppor. lek. Jerzy Ginelli
 • II zastępca dowódcy (kwatermistrz) – mjr Tadeusz Gołąb
 • oficer mobilizacyjny – kpt. Edward Eisele †1940 Bykownia
 • zastępca oficera mobilizacyjnego – kpt. adm. (piech.) Władysław Antoni Pucek
 • oficer administracyjno-materiałowy – kpt. Jan Michniewicz
 • oficer gospodarczy – kpt. int. Feliks Wiktor Kański
 • oficer żywnościowy – por. adm. (piech.) Antoni Pluta
 • dowódca kompanii gospodarczej i oficer taborowy – kpt. Tadeusz Wolfgang Zieliński
 • kapelmistrz – ppor. adm. (kapelm.) mgr Tadeusz Władysław Głodziński
 • dowódca plutonu łączności – por. Władysław Józef Podgórski
 • dowódca plutonu pionierów – por. Wojciech Kabza
 • dowódca plutonu artylerii piechoty – kpt. Walenty Parat
 • dowódca plutonu ppanc. – ppor. Jan Rus
 • dowódca oddziału zwiadu – por. Stanisław Zabłocki
I batalion
 • dowódca batalionu – mjr Marian Władysław Kokular
 • dowódca 1 kompanii – por. Wiktor Świercz
 • dowódca plutonu – ppor. Józef Gargasz
 • dowódca 2 kompanii – kpt. kontr. Gedwan Chundadze
 • dowódca plutonu – ppor. Zygmunt Czeszejko-Sochacki
 • dowódca plutonu – ppor. Cezary Grabowski
 • dowódca 3 kompanii – kpt. adm. (piech.) Józef Ciapka
 • dowódca plutonu – por. Mieczysław Czyżewski
 • dowódca plutonu – ppor. Mieczysław Michał Chmiel
 • dowódca 1 kompanii km – kpt. Michał Dowgielewicz
 • dowódca plutonu – ppor. Kazimierz Gajewski
 • dowódca plutonu – ppor. Felicjan Pawlak
II batalion
 • dowódca batalionu – mjr Aleksander Nowosielski
 • dowódca 4 kompanii – kpt. Jan Żakiewicz
 • dowódca plutonu – ppor. Stefan Leon Grajewski
 • dowódca 5 kompanii – p.o. por. Zenon Minkiewicz
 • dowódca plutonu – ppor. Adrian Borkowski
 • dowódca 6 kompanii – p.o. por. Zbigniew Tadeusz Walczyk
 • dowódca plutonu – ppor. Leonid Teliga
 • dowódca 2 kompanii km – kpt. Stanisław Wacław Kulawik
 • dowódca plutonu – por. Tadeusz Józef Romanowski
 • dowódca plutonu – ppor. Józef Baumann
III batalion
 • dowódca batalionu – mjr Tadeusz Grzeszczyński
 • dowódca 7 kompanii – kpt. Roman Julian Szpindura
 • dowódca plutonu – por. Józef Bartkowiak
 • dowódca 8 kompanii – kpt. Edmund Danielewski
 • dowódca plutonu – ppor. Stanisław Franciszek Midura
 • dowódca plutonu – chor. Andrzej Rozynek
 • dowódca 9 kompanii – kpt. Antoni Brodnicki
 • dowódca plutonu – por. Antoni Bartłomiej Gąsowski
 • dowódca plutonu – ppor. Stanisław II Mazur
 • dowódca 3 kompanii km – kpt. Stefan Dziekoński
 • dowódca plutonu – por Stefan Piotr Bilski
 • dowódca plutonu – ppor. Józef Tucki
 • dowódca plutonu – chor. Piotr Lipiński
 • na kursie – kpt. Michał Franciszek Burzyński
 • na kursie – por. Marcin Józef Bochenek
 • na kursie – por. Antoni Słomski
 • na kursie – por. Tadeusz Białek
Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy 13 DP
 • dowódca – mjr Rolke Brunon
 • dowódca plutonu – kpt. Tomasz Srokowski (45 pp)
 • dowódca plutonu – por. Wilhelm Auterhoff
 • dowódca plutonu – por. Edwin Bednarek
 • dowódca plutonu – por. Tadeusz Bryłka (43 pp)

Obsada personalna we wrześniu 1939 roku | edytuj kod

Obsada personalna we wrześniu 1939 roku[52]

Dowództwo
 • dowódca - płk Józef Frączek
 • I adiutant - kpt. Andrzej Paluch
 • II adiutant - por. Zenon Minkiewicz
 • oficer informacyjny - ppor. Wiktor Świercz
 • oficer łączności - NN
 • kwatermistrz - kpt. Edmund Danielewski
 • oficer płatnik - NN
 • oficer żywnościowy - NN
 • naczelny lekarz - kpt. lek. dr Augustyn Szozda
 • kapelan - ks. Władysław Świderek
 • dowódca kompanii gospodarczej - NN
I batalion
 • dowódca I batalionu - mjr Marian Władysław Kokular
 • adiutant batalionu - ppor. Józef Bauman
 • dowódca 1 kompanii strzeleckiej - kpt. Stanisław Czyżewski
 • dowódca 2 kompanii strzeleckiej - kpt. Gedeon Chundadze
 • dowódca 3 kompanii strzeleckiej - por. Mieczysław Czyżewski
 • dowódca 1 kompanii ckm - kpt. Michał Dowgielewicz
II batalion
 • dowódca II batalionu - mjr Aleksander Nowosielski
 • dowódca 4 kompanii strzeleckiej - kpt. Jan Żakiewicz, zm. 25 XII 1939 w Lublinie, w następstwie odniesionych ran
 • dowódca 5 kompanii strzeleckiej - por. Adam Borkowski
 • dowódca 6 kompanii strzeleckiej - kpt. Tadeusz Wolfgang Zieliński
 • dowódca 2 kompanii ckm - por. Marcin Józef Bochenek
III batalion
 • dowódca III batalionu – mjr Tadeusz Grzeszczyński
 • adiutant batalionu - ppor. Stefan Grajewski
 • dowódca 7 kompanii strzeleckiej - por. Edwin Bednarek
 • dowódca 8 kompanii strzeleckiej - por. Antoni Bartłomiej Gąsowski
 • dowódca 9 kompanii strzeleckiej - kpt. Antoni Brodnicki
 • dowódca 3 kompanii ckm - kpt. Stefan Dziekoński
Pododdziały specjalne
 • dowódca kompanii przeciwpancernej - kpt. Stanisław Wacław Kulawik
 • dowódca plutonu artylerii piechoty - kpt. Walenty Parat
 • dowódca kompanii zwiadowców - por. Stanisław Zabłocki
 • dowódca plutonu pionierów - por. Wojciech Kabza
 • dowódca plutonu przeciwgazowego - ppor. rez. Marian Chladek

Symbole pułkowe | edytuj kod

Sztandar
 Osobny artykuł: Polskie sztandary wojskowe.

22 czerwca 1918 w Dienville pułk otrzymał chorągiew ofiarowaną przez miasto Verdun. Chorągiew wręczył dowódcy pułku, pułkownikowi Bereckiemu, Prezydent Republiki Poincare, w obecności prezesa Komitetu Narodowego w Paryżu, Romana Dmowskiego[53].

Fundatorem nowego sztandaru było także miasto Verdun. Przepisowy sztandar wręczył pułkowi 14 czerwca 1931 roku gen. dyw. J. Rommer[54]. Losy sztandaru po 1939 roku nie są znane[55]

Odznaka pamiątkowa

Zatwierdzona Dz. Rozk. MSWojsk. nr 17, poz. 202 z 7 czerwca 1930 roku. Odznakę stanowi srebrny krzyż pokryty błękitną emalią. Na ramionach krzyża numer i inicjały dawnego 2 pułku strzelców polskich oraz inicjały i data jego powstania 2 PSP 13 III 1918. Środek odznaki stanowi wygięta w koło srebrna trąbka strzelecka, wewnątrz której wpisano numer 44. Krzyż nałożony jest na romb. Oficerska - dwuczęściowa, wykonana w srebrze, emaliowana, łączona czterema nitami. Wymiary: 4lx31 mm. Wykonanie: Wiktor Gontarczyk - Warszawa[33].

Uwagi | edytuj kod

 1. Dowódca pułku kierował osobiście szkoleniem oficerów i był odpowiedzialny za gotowość bojową, całokształt wyszkolenia, służbę gospodarczą i wewnętrzną pułku[39].
 2. 13 czerwca 1922 roku Minister Spraw Wojskowych zniósł dotychczasowe stanowisko referenta wyszkolenia pułku piechoty i ustanowił etatowe stanowisko zastępcy dowódcy pułku zaszeregowanego do stopnia podpułkownika, wyznaczanego przez Ministra Spraw Wojskowych. Zakres działania zastępcy dowódcy określał dowódca pułku, przed którym był on całkowicie odpowiedzialny[41]. W 1938 roku zmieniona została nazwa stanowiska na „I zastępca dowódcy”. W organizacji wojennej pułku nie było stanowiska zastępcy dowódcy.
 3. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 29 z 25 marca 1924 roku, s. 148, sprostowano omyłkę drukarską zamieszczoną w Dz. Pers. MSWojsk. Nr 23 z 11 marca 1924 roku, s. 113, w którym ogłoszono przydział ppłk. piech. Ludwika Oknińskiego z Rezerwy Oficerów Sztabowych DOK I do 2 psp na stanowisko zastępcy dowódcy pułku.
 4. Kpt. Napoleon de Latour został wykazany także wśród kawalerów VM – żołnierzy 13 Pułku Artylerii Polowej
 5. Na podstawie przedłożonej metryki urodzenia parafii rzymskokatolickiej w Mogilnie k. Tarnowa oraz wyciągu ewidencyjnego PKU Stryj minister spraw wojskowych sprostował nazwisko kawalera orderu wojennego Virtuti Militari szer. Pękały Wojciecha z 44 pp z „Pękała Wojciech” na „Filip Wojciech”[48].
 6. Kpt. Mikołaj Pieślak od 1 lipca 1923 do lipca 1924 roku był przydzielony do PKU Równe na stanowisko I referenta. W kwietniu 1925 roku został przeniesiony z 44 do 48 pp w Stanisławowie[49].
 7. Wykaz zawiera obsadę jednostki według stanu bezpośrednio przed rozpoczęciem mobilizacji pierwszych oddziałów Wojska Polskiego w dniu 23 marca 1939, ale już po przeprowadzeniu ostatnich awansów ogłoszonych z datą 19 marca 1939[51].

Przypisy | edytuj kod

 1. Dziennik rozkazów MSWojsk. nr.16 z 19 maja 1927 roku
 2. a b Dziennik Rozkazów M.S.Wojsk. z 1939 nr 9, poz. 90.
 3. Bobrowski 1929 ↓, s. 11.
 4. Bobrowski 1929 ↓, s. 12.
 5. a b Bieliński 2010 ↓, s. 9.
 6. Bobrowski 1929 ↓, s. 13-14.
 7. Bieliński 2017 ↓, s. 47.
 8. Bieliński 2010 ↓, s. 9-10.
 9. a b c Bieliński 2010 ↓, s. 10.
 10. Bieliński 2010 ↓, s. 10-11.
 11. a b Bieliński 2017 ↓, s. 48.
 12. a b Bobrowski 1929 ↓, s. 27.
 13. Bieliński 2010 ↓, s. 11.
 14. Bobrowski 1929 ↓, s. 28.
 15. a b c Bieliński 2010 ↓, s. 12.
 16. Bobrowski 1929 ↓, s. 29.
 17. Bobrowski 1929 ↓, s. 32.
 18. a b Bieliński 2010 ↓, s. 13.
 19. Bobrowski 1929 ↓, s. 33.
 20. a b c Bieliński 2017 ↓, s. 49.
 21. Bobrowski 1929 ↓, s. 35.
 22. Bobrowski 1929 ↓, s. 36.
 23. Bieliński 2010 ↓, s. 49.
 24. Bobrowski 1929 ↓, s. 37.
 25. a b c d Bieliński 2010 ↓, s. 14.
 26. Bobrowski 1929 ↓, s. 38.
 27. Bieliński 2010 ↓, s. 14-15.
 28. Bobrowski 1929 ↓, s. 41.
 29. a b c Bieliński 2010 ↓, s. 15.
 30. Bobrowski 1929 ↓, s. 42.
 31. a b Bobrowski 1929 ↓, s. 45.
 32. Bobrowski 1929 ↓, s. 46.
 33. a b Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 86.
 34. Almanach Oficerski 1923/24 ↓, s. 51.
 35. Satora 1990 ↓, s. 95.
 36. Bieliński 2010 ↓, s. 17.
 37. Jagiełło 2007 ↓, s. 63-65.
 38. Prugar-Ketling (red.) 1992 ↓, metryka.
 39. Almanach 1923 ↓, s. 49.
 40. Jarno 2012 ↓, s. 46.
 41. Dz. Rozk. MSWojsk. Nr 24 z 13 czerwca 1922 roku, poz. 357.
 42. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 76 z 7 sierpnia 1924 roku, s. 433.
 43. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 6 z 20 stycznia 1926 roku, s. 32.
 44. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 2 z 20 stycznia 1928 roku, s. 3.
 45. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 2 z 20 stycznia 1928 roku, s. 10.
 46. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 8 z 28 czerwca 1933 roku, s. 130.
 47. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 16 z 23 kwietnia 1921 roku, s. 811-812.
 48. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 2 z 11 listopada 1937 roku, s. 56.
 49. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 39 z 2 kwietnia 1925 roku, s. 186.
 50. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. 600-601 i 676.
 51. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. VI.
 52. Bieliński 2010 ↓, s. 54-56.
 53. Bobrowski 1929 ↓, s. 7.
 54. Satora 1990 ↓, s. 95-96.
 55. Satora 1990 ↓, s. 96.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "44 Pułk Strzelców Legii Amerykańskiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy