5 Pułk Inżynieryjny


5 Pułk Inżynieryjny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Koszary pułku

5 Pułk Inżynieryjny im. gen. Ignacego Prądzyńskiegojednostka Wojska Polskiego wchodząca w skład Wojsk Lądowych. Miejscem stałej dyslokacji pułku jest Szczecin (Podjuchy).

Spis treści

Formowanie i zmiany organizacyjne | edytuj kod

Pod koniec 1944 r. sformowano 5 Brygadę Saperów, która brała udział w rozminowywaniu kraju po działaniach wojennych. W 1946 roku brygadę przeformowano w pułk i przebazowano do Szczecina, gdzie stacjonuje po dzień dzisiejszy. W 1961 r. jednostkę ponownie przeformowano w brygadę. 1 stycznia 2001 r. na bazie 5 Brygady Saperów przeprowadzono kolejną restrukturyzację tworząc 5 Pułk Inżynieryjny[1]

Przeznaczenie | edytuj kod

Pułk jest jednostką inżynieryjną. Głównym zadaniem jednostki jest realizacja zadań wsparcia inżynieryjnego Wojsk Lądowych. Pułk jest ściśle powiązany ze strukturami Paktu Północnoatlantyckiego i jest operacyjnie podporządkowany wielonarodowej 29 Brygadzie Inżynieryjnej, której dowództwo stacjonuje w Aldershot w Wielkiej Brytanii. Pułk przewidziany jest do realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego związków taktycznych Korpusu Sił Szybkiego Reagowania oraz sił międzynarodowych realizujących misje pokojowe i stabilizacyjne w różnych częściach świata. Jednostka jest również przewidziana do użycia w wypadku powstania sytuacji kryzysowych w kraju np. oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, udział w akcjach przeciwpowodziowych czy likwidacja skutków awarii przemysłowych i klęsk żywiołowych.

Saperzy 5pinż tworzą 1 Patrol rozminowania[2][3]. Celem patroli jest usuwanie niewybuchów i niewypałów.

Struktura organizacyjna | edytuj kod

Struktura w 2018[4]:

 • dowództwo i sztab
 • kompania dowodzenia
 • 1 batalion inżynieryjny
 • 2 batalion inżynieryjny
 • batalion logistyczny
 • kompania pontonowa
 • grupa zabezpieczenia medycznego
 • patrol saperski nr 1

Dowódcy pułku | edytuj kod

Symbole jednostki | edytuj kod

Sztandar
W związku z przeformowaniem 5 Brygady Saperów w Szczecinie na 5 Pułk Inżynieryjny i dla zachowania w pamięci chlubnych tradycji orężnych tego związku taktycznego Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 44/MON z dnia 13 marca 2001 r. polecił 5 Pułkowi Inżynieryjnemu przejąć dziedzictwo i z honorem kontynuować tradycje:

Odznaka pamiątkowa
Minister Obrony Narodowej Decyzją Nr 50/MON z dnia 13 marca 2001 r. zatwierdził wzór odznaki pamiątkowej i wzór legitymacji wraz z regulaminem stanowiącym podstawę jej nadawania. Odznaka jest wzorowana na przedwojennej odznace 5. Pułku Saperów. Na okrągłej czarnej tarczy, z wystającą poza jej strzałkę u podstawy w całości obwiedzionej szkarłatnym obramowaniem, wpisany został centralnie herb Szczecina – głowa gryfa w złotej koronie zwrócona w lewo, obramowana wąską niebieską linią. Symetrycznie z lewej i prawej strony tarczy na wysokości podstawy gryfa, umieszczone są dwie daty: „1921” – rok powstania 5. Pułku Saperów i „2000” – rok powstania 5. Pułku Inżynieryjnego, które mają symbolizować etapy i ciągłość dziedzictwa tradycji jednostki. W pole podstawy tarczy w kształcie strzałki wpisano cyfrę „5” utrzymaną również w kolorze szkarłatnym. Na drugim planie – w tle umieszczone zostały elementy związane z tradycją , charakterystyczna dla wojsk saperskich II RP: kotwica, skrzyżowane u dołu – kilof z lewej i wiosło z prawej strony, a na górze – bosak z lewej i wiosło z prawej strony, uzupełnione dwoma karabinkami wystającymi poza obręb tarczy. Odznaka wykonana jest techniką warstwową z nierdzewnego metalu barwy srebrzystej lub patynowana, natomiast powierzchnia tarczy wraz z umieszczonymi tam symbolami jest pokryta emalią. Wymiary odznaki: wysokość 4,3 cm, szerokość 3,5 cm.

Oznaka rozpoznawcza
Minister Obrony Narodowej Decyzją Nr 145/MON z dnia 3 czerwca 2004 r. wprowadził oznakę rozpoznawczą 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie oraz zatwierdził jej wzór. Symbolem pułku jest sylwetka odyńca symbolizująca siłę i wytrwałość, a więc cechy, którymi każdy saper winien się charakteryzować. Cechuje go także zdolność przetrwania w trudnych warunkach oraz umiejętność poruszania się w każdym terenie. Sylwetka dzika umieszczona jest na tarczy podzielonej na dwa pionowe pola o barwach czerwonej i czarnej stanowiących historyczne barwy saperskie. W dolnej części tarczy - złota cyfra „ 5 ’’ określa numer pułku oraz jednostek, których tradycje pułk dziedziczy – 5 Pułku Saperów, 5 Batalionu Saperów oraz 5 Brygady Saperów.

Proporczyk na beret
Minister Obrony Narodowej Decyzją Nr 145/MON z dnia 3 czerwca 2004 r. wprowadził proporczyk na beret 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie z jednoczesnym zatwierdzenie jego wzoru.

Proporczyk ma kształt prostokąta z wcięciem z prawej strony (na ¼ długości osi poziomej). Powierzchnia proporczyka została podzielona na dwa poziome pasy. Górne pole jest koloru czerwonego, natomiast dolne barwy czarnej. Centralnie wyhaftowano złote litery IP stanowiące inicjały imienia i nazwiska patrona pułku (gen. Ignacego Prądzyńskiego).

Odznaczenia | edytuj kod

 • 2001.05.29 medal "Za Zasługi dla Miasta Augustowa"
 • 2004.10.08 Złota Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego
 • 2 maja 2014 r., z okazji Dnia Flagi RP, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, prezydent Bronisław Komorowski wręczył flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej wyróżniającym się jednostkom i instytucjom wojskowym, wśród nich był 5 Pułk Inżynieryjny

Dziedzictwo tradycji | edytuj kod

Ignacy Prądzyński – patron pułku

W związku z przeformowaniem 5 Brygady Saperów w Szczecinie, dla zachowania w pamięci chlubnych tradycji orężnych tego związku taktycznego Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 44/MON z dnia 13 marca 2001 roku polecił 5 pułkowi inżynieryjnemu przejąć dziedzictwo i z honorem kontynuować tradycje:

Ponadto:

Pułk swoje tradycje wywodzi od jednostki która sformowana została w 1921 r. w Krakowie jako 5 Pułk Saperów. W listopadzie 1929 roku jednostkę przeformowano w batalion. W czasie kampanii wrześniowej 5 batalion saperów nie brał bezpośrednio udziału, ale bataliony zmobilizowane przez 5 batalion saperów w Krakowie brały czynny udział i tak np. w składzie Armii Kraków 65 batalion saperów w 1939 r. budował przeprawy przez Wisłę i Dunajec.

Ciekawostki | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej nr 4 z 11 kwietnia 2001 r., poz. 39
 2. 5.Pułk Inżynieryjny im. gen. Ignacego Prądzyńskiego (pol.). sgwp.wp.mil.pl. [dostęp 2016-01-04].
 3. PKONTAKTY DO DOWÓDCÓW PATROLI ROZMINOWANIA (pol.). stopniewypaly.wzp.pl, 2010-08-20. [dostęp 2016-01-04].
 4. 5 pułk inżynieryjny - Struktura, 5pinz.wp.mil.pl [dostęp 2018-06-04] .
 5. 5 pułk inżynieryjny - Przekazanie obowiązków na stanowisku Dowódcy Pułku, 5pinz.wp.mil.pl [dostęp 2020-10-18] .
 6. a b Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej nr 4 z 11 kwietnia 2001 r. poz. 39

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "5 Pułk Inżynieryjny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy