66. Turniej Czterech Skoczni w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania66. Turniej Czterech Skoczni (niem. 66. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni przeprowadzona w sezonie 2017/2018 na skoczniach w Niemczech i Austrii w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.
Turniej rozpoczął się 29 grudnia 2017, kiedy rozegrano kwalifikacje do konkursu w Oberstdorfie, a trzy dni później 1 stycznia 2018 zostały przeprowadzone zawody w Garmisch-Partenkirchen. Następnie zwyczajowo zawody przeniosły się do Austrii: 4 stycznia odbył się konkurs w Innsbrucku, a ostatnia z części turnieju została rozegrana tradycyjnie w święto Trzech Króli (Objawienia Pańskiego, 6 stycznia) w Bischofshofen. Tytuł obronił Kamil Stoch z Polski, wygrywając wszystkie cztery konkursy i tym samym powtarzając wyczyn Svena Hannawalda z 50. Turnieju.
Zwyczajowo rywalizacja w pierwszej serii konkursów wchodzących w skład turnieju toczyła się zgodnie z systemem KO, a w drugiej serii tak jak podczas innych zawodów Pucharu Świata.
OberstdorfGa-PaInnsbruckBischofshofen Miejsca zawodówSpis treści
- 1 Skocznie
- 2 Przed turniejem
- 3 Zasady
- 4 Program zawodów
- 5 Jury
- 6 Podsumowanie
- 7 Wyniki
- 8 Klasyfikacja 66. Turnieju Czterech Skoczni
- 9 Klasyfikacja Pucharu Świata i Pucharu Narodów po zakończeniu turnieju
- 10 Składy reprezentacji
- 11 Uwagi
- 12 Przypisy
- 13 Bibliografia
Skocznie | edytuj kod
Konkursy Turnieju Czterech Skoczni zostały rozegrane – jak co roku – na czterech położonych niedaleko siebie (ale w dwóch krajach) obiektach: dwóch w Niemczech, tj. w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen, oraz na dwóch w Austrii, tj. w Innsbrucku i Bischofshofen. Wszystkie cztery obiekty to duże skocznie – punkt konstrukcyjny skoczni w Oberstdorfie i Innsbrucku usytuowany jest na 120. metrze, a obiektów w Bischofshofen i Garmisch-Partenkirchen – na 125. metrze.
W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni 2017/2018 lub ustanowione bądź wyrównane w trakcie jego trwania (wyróżnione wytłuszczeniem).
Przed turniejem | edytuj kod
Sponsorzy | edytuj kod
Głównym sponsorem 66. Turnieju Czterech Skoczni została firma Audi, będąca także sponsorem zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich 2017/2018. Ponadto wśród sponsorów znalazły się firmy Bauhaus, Milka, Veltins oraz Intersport.
Klasyfikacja Pucharu Świata i Pucharu Narodów przed rozpoczęciem turnieju | edytuj kod
Przed rozpoczęciem turnieju rozegrano siedem indywidualnych konkursów Pucharu Świata, w których najwięcej punktów zgromadził Richard Freitag, zwyciężając w trzech z nich (po jednym konkursie w Niżnym Tagile, Titisee-Neustadt i Engelbergu), wyprzedzając drugiego w zestawieniu rodaka Andreasa Wellingera o 151 punktów i o 194 Daniela-André Tandego. Za wymienioną trójką znajdował się najwyżej sklasyfikowany z Polaków, Kamil Stoch, który uzbierał 323 punkty.
W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów po rozegraniu siedmiu indywidualnych i trzech drużynowych konkursów największą liczbę punktów zgromadzili Niemcy (2431), a za nimi sklasyfikowani byli Norwedzy (2328) i Polacy (1722).
Poniższe tabele przedstawiają klasyfikację Pucharu Świata i Pucharu Narodów 2017/2018 przed 66. Turniejem Czterech Skoczni – po przeprowadzeniu 7 konkursów indywidualnych oraz trzech drużynowych[1][2].
Zasady | edytuj kod
Podobnie jak w przypadku wszystkich edycji od sezonu 1996/1997 Turniej Czterech Skoczni rozegrano według systemu KO. Na podstawie miejsc uzyskanych w kwalifikacjach zawodnicy byli dobierani w pary – zwycięzca kwalifikacji startował ze skoczkiem, który zajął w nich 50. miejsce, drugi zawodnik kwalifikacji z 49. zawodnikiem itd., aż do pary, w której znaleźli się zawodnicy z miejsc 26. i 25. Podczas konkursu awans do serii finałowej uzyskiwało bezpośrednio 25 zwycięzców par. Spośród przegranych wyłaniano pięciu tzw. lucky losers z najwyższymi w tej grupie notami. Podczas serii finałowej obowiązywały takie same zasady jak podczas indywidualnych zawodów Pucharu Świata[3].
Od tej edycji Turnieju Czterech Skoczni zaszły zmiany obowiązujące od początku sezonu 2017/2018 Pucharu Świata, gdzie zawodnicy zgłoszeni do kwalifikacji każdego z konkursów turnieju mają obowiązek wystartowania w nich i zajęcia w nich miejsca 50. lub wyższego, aby zapewnić sobie rywalizację w pierwszej serii konkursowej. W ten sposób czołowa dziesiątka klasyfikacji tego cyklu straciła przywilej automatycznej kwalifikacji do zawodów.
Trzydziestu zawodników, którzy awansowali do serii finałowej, zdobywało punkty do klasyfikacji Pucharu Świata według identycznych zasad jak w pozostałych konkursach tej rangi. Wszyscy uczestnicy zawodów głównych zyskiwali także punkty do klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni, w której sumowano wyniki uzyskane we wszystkich seriach konkursowych.
Skoki oceniano w taki sam sposób jak podczas pozostałych zawodów Pucharu Świata. Za osiągnięcie odległości równej punktowi konstrukcyjnemu zawodnik otrzymywał 60 punktów; za każdy metr powyżej tej granicy uzyskiwał dodatkowo 1,8 punktu, zaś za każdy metr poniżej odejmowano mu analogiczną liczbę punktów. Styl skoku i lądowania podlegał ocenie przez pięciu sędziów wybranych przez FIS, którzy mogli przyznać maksymalnie po 20 punktów. Dwie skrajne noty (najwyższa i najniższa) nie były wliczane do noty łącznej zawodnika. Ponadto wpływ na ocenę końcową skoczka miał przelicznik za prędkość i kierunek wiatru oraz za ewentualną zmianę długości najazdu. Jeżeli zawodnik skakał z niższej belki startowej, otrzymywał dodatkowe punkty, jeżeli skacze z wyższej – punkty mu odejmowano. Dodatkowo jeżeli wiatr wiał z przodu skoczni, zawodnik tracił punkty, gdyż dzięki temu zyskiwał lepsze noszenie na nartach, zaś jeżeli wiatr wiał z tyłu skoczni, zawodnik zyskiwał punkty.
Program zawodów | edytuj kod
Jury | edytuj kod
Głównym dyrektorem zawodów w ramach 66. Turnieju Czterech Skoczni jest Walter Hofer, a jego asystentem – Borek Sedlák.
Podsumowanie | edytuj kod
Wyniki | edytuj kod
Skróty stosowane w tabelach:
- DNS – zawodnik nie wystartował
- DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany
- NQ – zawodnik nie zakwalifikował się do serii finałowej
- nq – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego
- q – zawodnik, który zakwalifikował się do konkursu głównego
Oberstdorf | edytuj kod
Kwalifikacje | edytuj kod
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[4].
Zestawienie par | edytuj kod
Zwycięzca pary
Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
Konkurs | edytuj kod
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[5].
* – szczęśliwi przegrani z I seriiGarmisch-Partenkirchen | edytuj kod
Kwalifikacje | edytuj kod
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[6].
Zestawienie par | edytuj kod
Zwycięzca pary
Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
Konkurs | edytuj kod
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[7].
* – szczęśliwi przegrani z I seriiInnsbruck | edytuj kod
Kwalifikacje | edytuj kod
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[8].
Zestawienie par | edytuj kod
Zwycięzca pary
Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
Konkurs | edytuj kod
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[9].
* – szczęśliwi przegrani z I seriiBischofshofen | edytuj kod
Kwalifikacje | edytuj kod
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[10].
Zestawienie par | edytuj kod
Zwycięzca pary
Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej
Konkurs | edytuj kod
Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[11].
* – szczęśliwi przegrani z I seriiKlasyfikacja 66. Turnieju Czterech Skoczni | edytuj kod
Klasyfikacja Pucharu Świata i Pucharu Narodów po zakończeniu turnieju | edytuj kod
Dzięki zdobyciu maksymalnej liczby punktów w 66. Turnieju Czterech Skoczni Kamil Stoch, został liderem klasyfikacji indywidualnej (723 punkty). Z pierwszego miejsca na drugie spadł Richard Freitag (711 punktów), natomiast na trzeciej pozycji plasował się drugi w turnieju Andreas Wellinger (142 punktów straty do Stocha). Liczba zawodników klasyfikowanych zwiększyła się z 48 do 54.
Po zakończeniu turnieju na czele klasyfikacji Pucharu Narodów utrzymała się reprezentacja Niemiec, a ich przewaga nad drugimi w zestawieniu Norwegami zmalała do 35 punktów. Lista reprezentacji klasyfikowanych w Pucharze Narodów przed turniejem powiększyła się o zespół Włoch.
Poniższe tabele przedstawiają klasyfikację Pucharu Świata i Pucharu Narodów w sezonie 2017/2018 po przeprowadzeniu 11 konkursów indywidualnych (siedmiu przed Turniejem Czterech Skoczni i tych przeprowadzonych w jego ramach) oraz trzech drużynowych[12][13].
Składy reprezentacji | edytuj kod
Poniższa tabela zawiera składy reprezentacji, które potwierdziły udział w 66. Turnieju Czterech Skoczni. W nawiasie obok nazwy kraju podana została liczba zawodników z poszczególnych państw, którzy przynajmniej raz zostali zgłoszeni do serii kwalifikacyjnej. W tabeli przedstawiono także wyniki zajmowane przez zawodników we wszystkich czterech konkursach.
Legenda:
DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie; dsq – zawodnik zdyskwalifikowany w kwalifikacjach; dns – zawodnik nie wystartował w kwalifikacjach; q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego; – – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji, bądź nie został sklasyfikowany albo nie wystartował w poprzedniej edycji.Uwagi | edytuj kod
- ↑ a b Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym.
- ↑ a b Suma liczby konkursów drużynowych z udziałem danej reprezentacji oraz zawodów indywidualnych (głównych), w których wystąpił co najmniej jeden przedstawiciel danego państwa.
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Klasyfikacja generalna Pucharu Świata 2017/2018 po konkursie w Engelbergu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-23].
- ↑ Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów 2017/2018 po konkursie w Engelbergu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-23].
- ↑ Fisskijumping.com – Encyklopedia – System KO (pol.). berkutschi.com. [dostęp 2017-01-18].
- ↑ 11th World Cup Competition Oberstdorf (GER) Large Hill KO Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-29].
- ↑ 11th World Cup Competition Oberstdorf (GER) Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-30].
- ↑ 12th World Cup Competition Garmisch-Partenkirchen (GER) Large Hill KO Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-02].
- ↑ 12th World Cup Competition Garmisch-Partenkirchen (GER) Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-02].
- ↑ 13th World Cup Competition Innsbruck (AUT) Large Hill KO Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-04].
- ↑ 13th World Cup Competition Innsbruck (AUT) Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-04].
- ↑ 14th World Cup Competition Bischofshofen (AUT) Large Hill KO Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-05].
- ↑ 14th World Cup Competition Bischofshofen (AUT) Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-06].
- ↑ Klasyfikacja generalna Pucharu Świata 2017/2018 po konkursie w Bischofshofen (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-06].
- ↑ Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów 2017/2018 po konkursie w Bischofshofen (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-06].
- ↑ FIS Ski Jumping World Cup presented by Viessmann – 2016/2017 – Vierschanzentournee Standing. fis-ski.com, 2017-01-06. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ Dominik Formela: Poppinger opuści inaugurację TCS (pol.). skijumping.pl, 2017-12-21. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ a b c FIS SKI JUMPING WORLD CUP PRESENTED BY VIESSMANN – 13th World Cup Competition – Innsbruck (AUT) – Large Hill KO – Start List Training & Qualification (ang. • niem.). medias4.fis-ski.com, 2017-12-28. [dostęp 2017-12-31].
- ↑ AIGNER Clemens – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ ALTENBURGER Florian – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
- ↑ FETTNER Manuel – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ HAYBOECK Michael – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ HUBER Daniel – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ KRAFT Stefan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ LACKNER Thomas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
- ↑ LEITNER Clemens – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
- ↑ POPPINGER Manuel – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
- ↑ SCHIFFNER Markus – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
- ↑ SCHLIERENZAUER Gregor – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ WOHLGENANNT Ulrich – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
- ↑ a b c d e f g FIS SKI JUMPING WORLD CUP PRESENTED BY VIESSMANN – 11th World Cup Competition – Oberstdorf (AUT) – Large Hill KO – Start List Training & Qualification (ang. • niem.). medias4.fis-ski.com, 2017-12-28. [dostęp 2017-12-31].
- ↑ ZOGRAFSKI Vladimir – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
- ↑ Turné čtyř můstků přichází, český tým na něj vyrazí ve složení Koudelka, Kožíšek a Śtursa (cz.). czech-ski.com, 2017-12-27. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ KOUDELKA Roman – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ KOZISEK Cestmir – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ POLASEK Viktor – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ STURSA Vojtech – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ AIGRO Artti – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
- ↑ Adrian Dworakowski: Bez Ahonena w TCS (pol.). skijumping.pl, 2017-12-21. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ AALTO Antti – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ NOUSIAINEN Eetu – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ MAEAETTAE Jarkko – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ Tournée des 4 Tremplins. Les sélections (fr.). ffs.fr, 2017-12-26. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ DESCOMBES SEVOIE Vincent – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ LEAROYD Jonathan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ ITO Daiki – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ KASAI Noriaki – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ KOBAYASHI Junshiro – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ KOBAYASHI Ryoyu – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ SAKUYAMA Kento – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ TAKEUCHI Taku – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ BOYD-CLOWES Mackenzie – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
- ↑ MUMINOV Sabirzhan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
- ↑ Dominik Formela: Dwunastu Niemców pewnych startu w Oberstdorfie i Ga-Pa (pol.). skijumping.pl, 2017-12-27. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ BAER Moritz – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ EISENBICHLER Markus – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ FREITAG Richard – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ FUCHS Tim – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ GEIGER Karl – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ HAMANN Martin – Athlete Information, www.fis-ski.com [dostęp 2021-09-28] .
- ↑ HOFFMANN Felix – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ LEYHE Stephan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ PASCHKE Pius – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ SCHMID Constantin – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ SIEGEL David – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ WELLINGER Andreas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ WANK Andreas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ Adam Bucholz: Szóstka Norwegów na 66. Turniej Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 2017-12-21. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ FANNEMEL Anders – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ FORFANG Johann Andre – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ GRANERUD Halvor Egner – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ JOHANSSON Robert – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ STJERNEN Andreas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ TANDE Daniel Andre – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ Tadeusz Mieczyński: Tylko sześciu Polaków na niemiecką część 66. Turnieju Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 2017-12-22. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ HULA Stefan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ KOT Maciej – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ KUBACKI Dawid – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ PILCH Tomasz – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
- ↑ STOCH Kamil – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ WOLNY Jakub – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ ZYLA Piotr – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ Турне четырех трамплинов»: кто представляет Россию (ros. • ang.). rsaski.ru, 2017-12-27. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ KLIMOV Evgeniy – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ KORNILOV Denis – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ NAZAROV Mikhail – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ ROMASHOV Alexey – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ VASSILIEV Dimitry – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ Piotr Bąk: Skład Słowenii na niemiecką część Turnieju Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 2017-12-22. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ BARTOL Tilen – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ DAMJAN Jernej – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ DEZMAN Nejc – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
- ↑ JELAR Ziga – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ PREVC Domen – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ PREVC Peter – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ SEMENIC Anze – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ TEPES Jurij – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ ZAJC Timi – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
- ↑ BICKNER Kevin – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
- ↑ GLASDER Michael – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
- ↑ RHOADS William – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
- ↑ AMMANN Simon – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
- ↑ DESCHWANDEN Gregor – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
- ↑ PEIER Kilian – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
- ↑ IPCIOGLU Fatih Arda – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
- ↑ Bresadola, Colloredo e Insam al via del Quattro Trampolini. Si comincia con le qualificazioni di Oberstdorf (wł.). fisi.org, 2017-12-27. [dostęp 2017-12-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-28)].
- ↑ BRESADOLA Davide – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ COLLOREDO Sebastian – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
- ↑ INSAM Alex – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
Bibliografia | edytuj kod
- INVITATION AUSSCHREIBUNG VIERSCHANZENTOURNEE 2017/2018 (niem. • ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-23)].
OryginałEdytujHistoria i autorzy
