66. Turniej Czterech Skoczni


66. Turniej Czterech Skoczni w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

66. Turniej Czterech Skoczni (niem. 66. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni przeprowadzona w sezonie 2017/2018 na skoczniach w Niemczech i Austrii w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Turniej rozpoczął się 29 grudnia 2017, kiedy rozegrano kwalifikacje do konkursu w Oberstdorfie, a trzy dni później 1 stycznia 2018 zostały przeprowadzone zawody w Garmisch-Partenkirchen. Następnie zwyczajowo zawody przeniosły się do Austrii: 4 stycznia odbył się konkurs w Innsbrucku, a ostatnia z części turnieju została rozegrana tradycyjnie w święto Trzech Króli (Objawienia Pańskiego, 6 stycznia) w Bischofshofen. Tytuł obronił Kamil Stoch z Polski, wygrywając wszystkie cztery konkursy i tym samym powtarzając wyczyn Svena Hannawalda z 50. Turnieju.

Zwyczajowo rywalizacja w pierwszej serii konkursów wchodzących w skład turnieju toczyła się zgodnie z systemem KO, a w drugiej serii tak jak podczas innych zawodów Pucharu Świata.

OberstdorfGa-PaInnsbruckBischofshofen Miejsca zawodów

Spis treści

Skocznie | edytuj kod

Konkursy Turnieju Czterech Skoczni zostały rozegrane – jak co roku – na czterech położonych niedaleko siebie (ale w dwóch krajach) obiektach: dwóch w Niemczech, tj. w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen, oraz na dwóch w Austrii, tj. w Innsbrucku i Bischofshofen. Wszystkie cztery obiekty to duże skocznie – punkt konstrukcyjny skoczni w Oberstdorfie i Innsbrucku usytuowany jest na 120. metrze, a obiektów w Bischofshofen i Garmisch-Partenkirchen – na 125. metrze.

W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni 2017/2018 lub ustanowione bądź wyrównane w trakcie jego trwania (wyróżnione wytłuszczeniem).

Przed turniejem | edytuj kod

Sponsorzy | edytuj kod

Głównym sponsorem 66. Turnieju Czterech Skoczni została firma Audi, będąca także sponsorem zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich 2017/2018. Ponadto wśród sponsorów znalazły się firmy Bauhaus, Milka, Veltins oraz Intersport.

Klasyfikacja Pucharu Świata i Pucharu Narodów przed rozpoczęciem turnieju | edytuj kod

Przed rozpoczęciem turnieju rozegrano siedem indywidualnych konkursów Pucharu Świata, w których najwięcej punktów zgromadził Richard Freitag, zwyciężając w trzech z nich (po jednym konkursie w Niżnym Tagile, Titisee-Neustadt i Engelbergu), wyprzedzając drugiego w zestawieniu rodaka Andreasa Wellingera o 151 punktów i o 194 Daniela-André Tandego. Za wymienioną trójką znajdował się najwyżej sklasyfikowany z Polaków, Kamil Stoch, który uzbierał 323 punkty.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów po rozegraniu siedmiu indywidualnych i trzech drużynowych konkursów największą liczbę punktów zgromadzili Niemcy (2431), a za nimi sklasyfikowani byli Norwedzy (2328) i Polacy (1722).

Poniższe tabele przedstawiają klasyfikację Pucharu Świata i Pucharu Narodów 2017/2018 przed 66. Turniejem Czterech Skoczni – po przeprowadzeniu 7 konkursów indywidualnych oraz trzech drużynowych[1][2].

Zasady | edytuj kod

Podobnie jak w przypadku wszystkich edycji od sezonu 1996/1997 Turniej Czterech Skoczni rozegrano według systemu KO. Na podstawie miejsc uzyskanych w kwalifikacjach zawodnicy byli dobierani w pary – zwycięzca kwalifikacji startował ze skoczkiem, który zajął w nich 50. miejsce, drugi zawodnik kwalifikacji z 49. zawodnikiem itd., aż do pary, w której znaleźli się zawodnicy z miejsc 26. i 25. Podczas konkursu awans do serii finałowej uzyskiwało bezpośrednio 25 zwycięzców par. Spośród przegranych wyłaniano pięciu tzw. lucky losers z najwyższymi w tej grupie notami. Podczas serii finałowej obowiązywały takie same zasady jak podczas indywidualnych zawodów Pucharu Świata[3].

Od tej edycji Turnieju Czterech Skoczni zaszły zmiany obowiązujące od początku sezonu 2017/2018 Pucharu Świata, gdzie zawodnicy zgłoszeni do kwalifikacji każdego z konkursów turnieju mają obowiązek wystartowania w nich i zajęcia w nich miejsca 50. lub wyższego, aby zapewnić sobie rywalizację w pierwszej serii konkursowej. W ten sposób czołowa dziesiątka klasyfikacji tego cyklu straciła przywilej automatycznej kwalifikacji do zawodów.

Trzydziestu zawodników, którzy awansowali do serii finałowej, zdobywało punkty do klasyfikacji Pucharu Świata według identycznych zasad jak w pozostałych konkursach tej rangi. Wszyscy uczestnicy zawodów głównych zyskiwali także punkty do klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni, w której sumowano wyniki uzyskane we wszystkich seriach konkursowych.

Skoki oceniano w taki sam sposób jak podczas pozostałych zawodów Pucharu Świata. Za osiągnięcie odległości równej punktowi konstrukcyjnemu zawodnik otrzymywał 60 punktów; za każdy metr powyżej tej granicy uzyskiwał dodatkowo 1,8 punktu, zaś za każdy metr poniżej odejmowano mu analogiczną liczbę punktów. Styl skoku i lądowania podlegał ocenie przez pięciu sędziów wybranych przez FIS, którzy mogli przyznać maksymalnie po 20 punktów. Dwie skrajne noty (najwyższa i najniższa) nie były wliczane do noty łącznej zawodnika. Ponadto wpływ na ocenę końcową skoczka miał przelicznik za prędkość i kierunek wiatru oraz za ewentualną zmianę długości najazdu. Jeżeli zawodnik skakał z niższej belki startowej, otrzymywał dodatkowe punkty, jeżeli skacze z wyższej – punkty mu odejmowano. Dodatkowo jeżeli wiatr wiał z przodu skoczni, zawodnik tracił punkty, gdyż dzięki temu zyskiwał lepsze noszenie na nartach, zaś jeżeli wiatr wiał z tyłu skoczni, zawodnik zyskiwał punkty.

Program zawodów | edytuj kod

Jury | edytuj kod

Głównym dyrektorem zawodów w ramach 66. Turnieju Czterech Skoczni jest Walter Hofer, a jego asystentem – Borek Sedlák.

Podsumowanie | edytuj kod

Wyniki | edytuj kod

Skróty stosowane w tabelach:

  • DNS – zawodnik nie wystartował
  • DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany
  • NQ – zawodnik nie zakwalifikował się do serii finałowej
  • nq – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego
  • q – zawodnik, który zakwalifikował się do konkursu głównego

Oberstdorf | edytuj kod

Kwalifikacje | edytuj kod

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[4].

Zestawienie par | edytuj kod

Legenda

     Zwycięzca pary

     Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej

Konkurs | edytuj kod

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[5].

* – szczęśliwi przegrani z I serii

Garmisch-Partenkirchen | edytuj kod

Kwalifikacje | edytuj kod

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[6].

Zestawienie par | edytuj kod

Legenda

     Zwycięzca pary

     Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej

Konkurs | edytuj kod

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[7].

* – szczęśliwi przegrani z I serii

Innsbruck | edytuj kod

Kwalifikacje | edytuj kod

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[8].

Zestawienie par | edytuj kod

Legenda

     Zwycięzca pary

     Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej

Konkurs | edytuj kod

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[9].

* – szczęśliwi przegrani z I serii

Bischofshofen | edytuj kod

Kwalifikacje | edytuj kod

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[10].

Zestawienie par | edytuj kod

Legenda

     Zwycięzca pary

     Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej

Konkurs | edytuj kod

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[11].

* – szczęśliwi przegrani z I serii

Klasyfikacja 66. Turnieju Czterech Skoczni | edytuj kod

Klasyfikacja Pucharu Świata i Pucharu Narodów po zakończeniu turnieju | edytuj kod

Dzięki zdobyciu maksymalnej liczby punktów w 66. Turnieju Czterech Skoczni Kamil Stoch, został liderem klasyfikacji indywidualnej (723 punkty). Z pierwszego miejsca na drugie spadł Richard Freitag (711 punktów), natomiast na trzeciej pozycji plasował się drugi w turnieju Andreas Wellinger (142 punktów straty do Stocha). Liczba zawodników klasyfikowanych zwiększyła się z 48 do 54.

Po zakończeniu turnieju na czele klasyfikacji Pucharu Narodów utrzymała się reprezentacja Niemiec, a ich przewaga nad drugimi w zestawieniu Norwegami zmalała do 35 punktów. Lista reprezentacji klasyfikowanych w Pucharze Narodów przed turniejem powiększyła się o zespół Włoch.

Poniższe tabele przedstawiają klasyfikację Pucharu Świata i Pucharu Narodów w sezonie 2017/2018 po przeprowadzeniu 11 konkursów indywidualnych (siedmiu przed Turniejem Czterech Skoczni i tych przeprowadzonych w jego ramach) oraz trzech drużynowych[12][13].

Składy reprezentacji | edytuj kod

Poniższa tabela zawiera składy reprezentacji, które potwierdziły udział w 66. Turnieju Czterech Skoczni. W nawiasie obok nazwy kraju podana została liczba zawodników z poszczególnych państw, którzy przynajmniej raz zostali zgłoszeni do serii kwalifikacyjnej. W tabeli przedstawiono także wyniki zajmowane przez zawodników we wszystkich czterech konkursach.

Legenda:

DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie; dsq – zawodnik zdyskwalifikowany w kwalifikacjach; dns – zawodnik nie wystartował w kwalifikacjach; q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego; – – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji, bądź nie został sklasyfikowany albo nie wystartował w poprzedniej edycji.

Uwagi | edytuj kod

  1. a b Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym.
  2. a b Suma liczby konkursów drużynowych z udziałem danej reprezentacji oraz zawodów indywidualnych (głównych), w których wystąpił co najmniej jeden przedstawiciel danego państwa.

Przypisy | edytuj kod

  1. Klasyfikacja generalna Pucharu Świata 2017/2018 po konkursie w Engelbergu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-23].
  2. Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów 2017/2018 po konkursie w Engelbergu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-23].
  3. Fisskijumping.com – Encyklopedia – System KO (pol.). berkutschi.com. [dostęp 2017-01-18].
  4. 11th World Cup Competition Oberstdorf (GER) Large Hill KO Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-29].
  5. 11th World Cup Competition Oberstdorf (GER) Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-30].
  6. 12th World Cup Competition Garmisch-Partenkirchen (GER) Large Hill KO Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-02].
  7. 12th World Cup Competition Garmisch-Partenkirchen (GER) Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-02].
  8. 13th World Cup Competition Innsbruck (AUT) Large Hill KO Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-04].
  9. 13th World Cup Competition Innsbruck (AUT) Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-04].
  10. 14th World Cup Competition Bischofshofen (AUT) Large Hill KO Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-05].
  11. 14th World Cup Competition Bischofshofen (AUT) Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-06].
  12. Klasyfikacja generalna Pucharu Świata 2017/2018 po konkursie w Bischofshofen (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-06].
  13. Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów 2017/2018 po konkursie w Bischofshofen (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-06].
  14. FIS Ski Jumping World Cup presented by Viessmann – 2016/2017 – Vierschanzentournee Standing. fis-ski.com, 2017-01-06. [dostęp 2017-12-24].
  15. Dominik Formela: Poppinger opuści inaugurację TCS (pol.). skijumping.pl, 2017-12-21. [dostęp 2017-12-24].
  16. a b c FIS SKI JUMPING WORLD CUP PRESENTED BY VIESSMANN – 13th World Cup Competition – Innsbruck (AUT) – Large Hill KO – Start List Training & Qualification (ang. • niem.). medias4.fis-ski.com, 2017-12-28. [dostęp 2017-12-31].
  17. AIGNER Clemens – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  18. ALTENBURGER Florian – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  19. FETTNER Manuel – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  20. HAYBOECK Michael – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  21. HUBER Daniel – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  22. KRAFT Stefan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  23. LACKNER Thomas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  24. LEITNER Clemens – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  25. POPPINGER Manuel – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  26. SCHIFFNER Markus – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  27. SCHLIERENZAUER Gregor – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  28. WOHLGENANNT Ulrich – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  29. a b c d e f g FIS SKI JUMPING WORLD CUP PRESENTED BY VIESSMANN – 11th World Cup Competition – Oberstdorf (AUT) – Large Hill KO – Start List Training & Qualification (ang. • niem.). medias4.fis-ski.com, 2017-12-28. [dostęp 2017-12-31].
  30. ZOGRAFSKI Vladimir – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  31. Turné čtyř můstků přichází, český tým na něj vyrazí ve složení Koudelka, Kožíšek a Śtursa (cz.). czech-ski.com, 2017-12-27. [dostęp 2017-12-27].
  32. KOUDELKA Roman – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  33. KOZISEK Cestmir – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  34. POLASEK Viktor – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  35. STURSA Vojtech – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  36. AIGRO Artti – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  37. Adrian Dworakowski: Bez Ahonena w TCS (pol.). skijumping.pl, 2017-12-21. [dostęp 2017-12-24].
  38. AALTO Antti – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  39. NOUSIAINEN Eetu – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  40. MAEAETTAE Jarkko – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  41. Tournée des 4 Tremplins. Les sélections (fr.). ffs.fr, 2017-12-26. [dostęp 2017-12-27].
  42. DESCOMBES SEVOIE Vincent – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  43. LEAROYD Jonathan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  44. ITO Daiki – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  45. KASAI Noriaki – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  46. KOBAYASHI Junshiro – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  47. KOBAYASHI Ryoyu – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  48. SAKUYAMA Kento – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  49. TAKEUCHI Taku – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  50. BOYD-CLOWES Mackenzie – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  51. MUMINOV Sabirzhan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  52. Dominik Formela: Dwunastu Niemców pewnych startu w Oberstdorfie i Ga-Pa (pol.). skijumping.pl, 2017-12-27. [dostęp 2017-12-27].
  53. BAER Moritz – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  54. EISENBICHLER Markus – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  55. FREITAG Richard – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  56. FUCHS Tim – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  57. GEIGER Karl – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  58. HAMANN Martin – Athlete Information, www.fis-ski.com [dostęp 2021-09-28] .
  59. HOFFMANN Felix – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  60. LEYHE Stephan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  61. PASCHKE Pius – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  62. SCHMID Constantin – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  63. SIEGEL David – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  64. WELLINGER Andreas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  65. WANK Andreas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  66. Adam Bucholz: Szóstka Norwegów na 66. Turniej Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 2017-12-21. [dostęp 2017-12-24].
  67. FANNEMEL Anders – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  68. FORFANG Johann Andre – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  69. GRANERUD Halvor Egner – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  70. JOHANSSON Robert – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  71. STJERNEN Andreas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  72. TANDE Daniel Andre – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  73. Tadeusz Mieczyński: Tylko sześciu Polaków na niemiecką część 66. Turnieju Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 2017-12-22. [dostęp 2017-12-24].
  74. HULA Stefan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  75. KOT Maciej – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  76. KUBACKI Dawid – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  77. PILCH Tomasz – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  78. STOCH Kamil – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  79. WOLNY Jakub – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  80. ZYLA Piotr – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  81. Турне четырех трамплинов»: кто представляет Россию (ros. • ang.). rsaski.ru, 2017-12-27. [dostęp 2017-12-27].
  82. KLIMOV Evgeniy – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  83. KORNILOV Denis – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  84. NAZAROV Mikhail – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  85. ROMASHOV Alexey – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  86. VASSILIEV Dimitry – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  87. Piotr Bąk: Skład Słowenii na niemiecką część Turnieju Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 2017-12-22. [dostęp 2017-12-24].
  88. BARTOL Tilen – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  89. DAMJAN Jernej – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  90. DEZMAN Nejc – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  91. JELAR Ziga – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  92. PREVC Domen – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  93. PREVC Peter – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  94. SEMENIC Anze – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  95. TEPES Jurij – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  96. ZAJC Timi – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  97. BICKNER Kevin – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  98. GLASDER Michael – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  99. RHOADS William – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  100. AMMANN Simon – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  101. DESCHWANDEN Gregor – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  102. PEIER Kilian – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  103. IPCIOGLU Fatih Arda – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  104. Bresadola, Colloredo e Insam al via del Quattro Trampolini. Si comincia con le qualificazioni di Oberstdorf (wł.). fisi.org, 2017-12-27. [dostęp 2017-12-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-28)].
  105. BRESADOLA Davide – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  106. COLLOREDO Sebastian – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  107. INSAM Alex – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].

Bibliografia | edytuj kod

Turniej Czterech Skoczni

←2016/2017 Sezon 2017/2018 w skokach narciarskich 2018/2019→

←2016/2017 Sezon 2017/2018 w sportach zimowych 2018/2019→
Na podstawie artykułu: "66. Turniej Czterech Skoczni" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy