7 Days to Die


7 Days to Die w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

7 Days To Die – gra komputerowa z gatunku survival horror, stworzona przez studio The Fun Pimps Entertainment.

Jest to gra oparta na otwartym świecie, zbudowanym z wokseli[1]. Gra została ufundowana społecznie na portalu Kickstarter, zbierając łącznie ponad 500 000$ z zakładanych docelowo 200 000$[2].

Gra została wydana 13 grudnia 2013 na systemy Windows i macOS na platformie Steam jako wczesny dostęp, gdzie została wyróżniona przez użytkowników, otrzymując Steam greenlight[3]. Pełna wersja gry miała mieć swoją premierę w maju 2014 roku[4]. Wersje na konsole PlayStation 4 i Xbox One pojawiły się w czerwcu 2016 i zostały wydane przez Telltale Games[5].

Spis treści

Rozgrywka | edytuj kod

Akcja gry dzieje się w roku 2034[6], na terenie fikcyjnego hrabstwa Navezgane w Arizonie, USA. Ziemia została wyniszczona atakami nuklearnymi, które spowodowały powstanie nieznanego wirusa. Powoduje on u ludzi śmierć a po siedmiu dniach zmartwychwstanie jako zombie. W grze wcielamy się w postać ocalałego, niezainfekowanego wirusem człowieka. Naszym priorytetem jest przetrwanie w nieprzyjaznych warunkach. W tym celu zmuszeni jesteśmy zbierać różne przedmioty w przemierzanych przez nas miejscach. Możemy także wytwarzać własne przedmioty za pomocą wbudowanego w grę systemu rzemiosła opartego o tabelę, której liczba kolumn i wierszy jest równa pięć[7]. Świat przedstawiony w grze jest w pełni interaktywny. Teren, budynki, roślinność oraz wszystkie przedmioty są budowy blokowej, co pozwala nam je niszczyć lub przemieszczać. Podstawową strategią w grze jest wybudowanie lub zaadaptowanie istniejącego budynku na potrzeby fortu. Budowa lub adaptacja fortu jest jedyną pewną metodą na przetrwanie nocy, kiedy to zombie zaczynają wykazywać się wzmożoną aktywnością i prędkością[8].

Broń | edytuj kod

Broń w grze można zdobyć na dwa sposoby. Broń palną oraz amunicję można znaleźć jak i wytworzyć z części wytapianych w kuźni. Broń białą natomiast można wytworzyć samodzielnie za pomocą systemu rzemiosła[9]. W grze występują następujące modele broni palnej: wyrzutnia rakiet M-136, samopowtarzalny pistolet 9mm, karabin snajperski 7.62mm, pistolet maszynowy 10mm oraz obrzyn. Broń biała w grze to kilka rodzajów maczug, siekiera oraz różne narzędzia. W systemie rzemiosła istnieje możliwość stworzenia ładunków wybuchowych w postaci fugasów. Do tego celu przydatne będą przedmioty takie jakie jak pudełko z cukierkami, filtr powietrza czy kołpak. Poszczególne rodzaje broni różnią się zasięgiem rażenia, szybkostrzelnością oraz ilością zadanych obrażeń.

Przypisy | edytuj kod

  1. Megan Farokhmanesh: 7 Days to Die mixes survival, RPG and zombies on Kickstarter (ang.). polygon.com. [dostęp 2013-09-09].
  2. Strona projektu na portalu Kickstarter
  3. 7 Days to Die – Zombie Survival Game (ang.). steamcommunity.com. [dostęp 2013-09-09].
  4. Sylwia Zimowska: 7 Days to Die – skrzyżowanie Minecrafta z DayZ (pol.). Chip. [dostęp 2013-09-09].
  5. 7 Days to Die [PS4. Gry-Online. [dostęp 29 lipca 2016].
  6. 7 Days to Die [PC (pol.). www.gry-online.pl. [dostęp 2013-09-09].
  7. Steven Bogos: 7 Days to Die Is DayZ Crossed With Minecraft (ang.). escapistmagazine.com. [dostęp 2013-09-09].
  8. Jeffrey Matulef: 7 Days to Die combines a voxel-based sandbox with zombies (ang.). eurogamer.net. [dostęp 2013-09-09].
  9. Pivvott: 7 Days to Die (ang.). indiedb.com. [dostęp 2013-09-09].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "7 Days to Die" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy