8,8 cm Raketenwerfer 43


8,8 cm Raketenwerfer 43 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

8,8 cm Raketenwerfer 43niemiecki ciężki granatnik przeciwpancerny z okresu II wojny światowej, popularnie znany jako Püppchen („Laleczka”). Wystrzeliwane pociski zawierały ładunki kumulacyjne.

Spis treści

Konstrukcja | edytuj kod

8,8 cm Raketenwerfer 43 powstał w wyniku zapotrzebowania na lekki, przenośny i skuteczny system przeciwpancerny dla piechoty, o zasięgu większym od równolegle opracowywanej ręcznej pancerzownicy Raketenpanzerbüchse Panzerschreck. Wyrzutnia przypominała niewielką armatę przeciwpancerną z łożem, kołami i tarczą pancerną. „Laleczka” do tego stopnia była wzorowana na tradycyjnej armacie, że nawet pociski rakietowe były ładowane odtylcowo jak normalna amunicja. Podobnie jak armata, a w przeciwieństwie do Panzerschrecka, „laleczka” nie była bronią bezodrzutową – odrzut podczas strzału pochłaniany był przez wkopany w ziemię lemiesz na końcu łoża.

Historia | edytuj kod

Broń weszła do produkcji w końcu 1943, jednakże większe wymiary, masa i skomplikowanie konstrukcji w porównaniu do Panzerschrecka sprawiły, że jej wytwarzanie przerwano w 1944 po wyprodukowaniu 3150 egzemplarzy. W użyciu „laleczka” pozostała jednakże aż do końca wojny.

Bibliografia | edytuj kod

  • The Encyclopedia of Weapons of WWII, ​ISBN 1-58663-762-2​.
  • Fleischer W.: Die deutsche Panzerjägertruppe 1935-1945; Podzun-Pallas Verlag, Wölfersheim-Berstadt, 2003.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "8,8 cm Raketenwerfer 43" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy