8. Mila


8. Mila w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

8. Mila (ang. 8 Mile) – dramat filmowy produkcji amerykańsko-niemieckiej z 2002 roku w reżyserii Curtisa Hansona, bazujący na biografii znanego amerykańskiego rapera Eminema. Autorem scenariusza był Scott Silver.

W 2003 roku utwór „Lose Yourself” uhonorowany został Nagrodą Akademii Filmowej[1].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Rok 1995, Detroit. Jimmy „B-Rabbit” Smith, Jr. (Marshall Mathers III) mieszka w starej przyczepie samochodowej niedaleko ulicy o nazwie 8. Mila, która wyznacza granicę między miastem, a przedmieściami. Jego życiem jest hip-hop – w nim szuka ucieczki od szarej rzeczywistości i codziennych problemów, które piętrzą się przed nim z dnia na dzień. Rzuca go dziewczyna, a nowa praca w fabryce zderzaków samochodowych nie odpowiada mu. Postanawia stanąć do hiphopowej walki na słowa – w miejscowym klubie The Shelter co tydzień odbywają się zawody we freestyle’owaniu, a publiczność wybiera najlepszego MC. Jimmy’emu trudno jest zaaklimatyzować się w środowisku, ponieważ jest białoskóry, przez co jako raper od razu zostaje przekreślony. Jego występ okazuje się zupełną porażką. Gdy bierze do ręki mikrofon, nie potrafi wydobyć z siebie słowa. Zdesperowany wraca do matki, mieszkającej w przyczepie z młodszą siostrą Jimmy’ego i swoim chłopakiem (rówieśnikiem syna). W ciągu następnego tygodnia Jimmy’emu przyjdzie dokonać wielu ważnych wyborów, mających znaczenie w jego dalszym życiu.

O filmie | edytuj kod

Film w różnym stopniu opierał się o biografię Eminema. Jak przyznają on i reżyser, pewne fakty zmieniono, coś ujęto, coś dodano – zrobiono wszystko, aby film jak najbardziej spodobał się widzom, dla których powstał, czyli młodzieży. Film, z racji środowiska, w jakim się rozgrywa, jest dość brutalny i bardzo wulgarny. Dużą rolę odgrywa w nim muzyka – jak przyznaje reżyser, stanowiła ona połowę sukcesu filmu. Istotna była nie tyle ścieżka dźwiękowa, co freestyle’e, stanowiące „broń” raperów. Sceny w The Shelter przygotowywano przez kilka tygodni. Specjalnie na ich potrzeby zatrudniono rzeszę specjalnych statystów – osób, które na co dzień obserwują w Detroit prawdziwe wojny na słowa. Same freestyle’e były tworzone na kilka chwil przed rozpoczęciem kręcenia danej sceny.

8. Mila, jako jeden z niewielu filmów aktorskich, w wersji przeznaczonej na DVD została zdubbingowana na język polski. Bohaterowie mówią językiem polskim, jednak większość freestyle’ów pozostała w wersji oryginalnej – w miejsce polskich głosów automatycznie pojawiają się napisy.

Obsada | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

Wersja polska: Start International Polska
Reżyseria: Joanna Wizmur
Dialogi: Anna Niedźwiecka-Medek

Dźwięk i montaż: Hanna Makowska, Janusz Tokarzewski

Kierownictwo produkcji: Paweł Araszkiewicz
Udział wzięli:

oraz

Przypisy | edytuj kod

  1. 8 Mila – nagrody (pol.). Filmweb. [dostęp 2015-01-05].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "8. Mila" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy