Ażiotaż


Ażiotaż w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ażiotaż albo ażiotarstwospekulacje wykorzystujące podnoszenie lub obniżanie wartości pieniężnych, papierów rentowych, obligacji, akcji wszelkiego rodzaju, weksli itp. połączone z działaniami zmierzającymi do sztucznego oddziaływania na kształtowanie się ich cen tak w kierunku ich zwyżki, jak i obniżki[1].

Nie idzie tu o rzeczywiste negocjowanie papierów publicznych, tylko o różnicę w ich kursie (ażio), na którą ludzie oddający się tej spekulacji z dnia na dzień oczekują, a którą po upływie pewnego czasu sobie wypłacają. Stanowi to rodzaj hazardu, gry giełdowej. Przedmiotem tej gry mogą być nie tylko papiery publiczne, ale także towary (np. sprzedawanie zboża jesienią z dostawą na wiosnę następnego roku); skala ażiotażu zależy od tego, o ile sprzedaż ta przewyższa zapasy znajdujące się w kraju w momencie rozliczenia[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b S. Orgelbranda Encyklopedja Powszechna. Warszawa: Wydawnictwo Towarzystwa Akcyjnego Odlewni Czcionek i Drukarni S. Orgelbranda Synów, XIX i pocz. XX wieku (może wymagać uaktualnienia).
Na podstawie artykułu: "Ażiotaż" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy