A-League


A-League w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

A-League – piłkarskie rozgrywki ligowe na najwyższym szczeblu w Australii, które są organizowane i zarządzane przez Football Federation Australia. Liga została założona w 2004, występuje w niej 10 drużyn australijskich oraz 1 drużyna z Nowej Zelandii. Głównym sponsorem ligi jest koncern Hyundai Motor Company stad oficjalna nazwa ligi to Hyundai A-League[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed założeniem A-League w latach od 1977 do 2004 istniała liga narodowa National Soccer League (NSL). Liga NSL w ostatnich sezonach przechodziła kryzys. Niektóre kluby miały problemy finansowe, jednak głównym problemem ówczesnej ligi była jej słaba organizacja. Umowa z telewizją Seven Network doprowadziła do tego, że NSL niemal całkowicie znikła z ekranów co w konsekwencji odbiło się brakiem sponsorów i upadkiem ligi. W październiku 2003 Football Federation Australia (FFA) ogłosiła zorganizowanie nowych rozgrywek krajowych, prace nad nową formułą ligi, prowadzone były przez Franka Lőwy (również pionier stworzenia NSL). W porównaniu z NSL liczba drużyn została zmniejszona z 13 do 8 zespołów. Do lipca 2004 otrzymano 12 wniosków zgłoszeniowych na udział w A-League (trzy pochodziły z Melbourne, choć tylko jedno miejsce przypadało na każde miasto). W listopadzie 2004 wybrano ósemkę drużyn, które miały występować od nowego sezonu w A-League. Cztery z wybranych klubów wcześniej występowało w NSL i były to: Adelaide United, Newcastle Jets, Perth Glory i New Zealand Knights FC (obecnie zlikwidowany, założony jako Football Kingz Football Club). W tym samym czasie została podpisana umowa z koncernem Hyundai Motor Company na sponsorowanie ligi oraz umowa telewizyjna z Fox Sports[2].

Na promocję ligi wydano 3 mlnAU$, kapania reklamowa przeprowadzana była głównie na kanałach sportowych. W pierwszym sezonie (2005/06) na stadionach A-League zasiadło niemal milion kibiców. W sezonie 2009/10 liczba drużyn została zwiększona do 10. Od sezonu 2010/11 w lidze występuje drugi zespół z Melbourne - Melbourne Heart FC[3][4].

W dniu 13 grudnia 2018 roku zarząd FFA ogłosili rozszerzenie rozgrywek o dwa nowe kluby: Western Melbourne Group i Macarthur South West United FC. Klub Western Melbourne dołączy do rozgrywek od sezonu 2019/2020, natomiast Macarthur South West United FC od sezonu 2020/2021[5].

Forma rozgrywek[6] | edytuj kod

Sezon zasadniczy | edytuj kod

Regularne rozgrywki ligowe rozpoczynają się w październiku i trwają do kwietnia lub maja. Rozgrywki składają się z 27 kolejek, w trakcie których drużyny trzy razy spotykają się ze sobą. Jeżeli drużyna dwa razy w danym sezonie gra z przeciwnikiem u siebie, w następnym sezonie następuje odwrócenie sytuacji. Zespół z największa liczbą punktów zajmuje najwyższe miejsce. W wypadku gdy liczba punktów jest taka sama, wówczas zespoły układane są zgodnie z następującymi zasadami:

 1. najwyższa różnica bramek
 2. liczba zdobytych bramek
 3. liczba zdobytych punktów między zespołami zainteresowanymi
 4. różnica bramek w meczach zainteresowanych drużyn
 5. liczba bramek zdobytych w meczach zainteresowanych drużyn
 6. najniższa liczba zdobytych czerwonych kartek
 7. najniższa liczba zdobytych żółtych kartek
 8. rzut monetą (ang. toss of a coin)

W przeciwieństwie do lig europejskich nie istnieje system degradacji ani awansu do niższej lub wyższej ligi.

Seria finałowa | edytuj kod

W serii finałowej rozgrywek uczestniczy 6 najlepszych drużyn sezonu zasadniczego. Zespoły, które na koniec sezonu zasadniczego zajęły miejsca od 3 do 6 rozpoczynają zmagania od rundy eliminacyjnej. Natomiast drużyny z miejsc 1 i 2 zaczną swój udział od fazy półfinałowej w której to zmierzą się z zwycięzcami rundy eliminacyjnej (drużyny z miejsc 3–6). Zespoły, które wygrają swoje mecze w fazie półfinałowej awansują do Grand Final.

Składy i wynagrodzenia | edytuj kod

Minimalna liczba piłkarzy w każdej drużynie musi wynosić 20 graczy, a maksymalnie 23[7]. Każdy klub ma pułap wynagrodzeń w wysokości do 2,35 mln AU$[8] na cały zespół prócz tzw. gracza marquee player. Natomiast gwiazdy (ang. marquee player) danej drużyny mają większe wynagrodzenie, nie podlegają one pułapowi wynagrodzeń i są dość dobrze opłacane (np. Dwight Yorke w sezonie inauguracyjnym reprezentował Sydney FC). Od sezonu 2008-09 drużyny mogą płacić również wyższe wynagrodzenie tzw. junior marquee, czyli graczowi, który jeszcze nie ukończył 23 lat. Może on otrzymywać do 150 tys. AU$, które nie wchodzi w pułap wynagrodzeń[9]. W każdym zespole musi być co najmniej trzech graczy poniżej 20. roku życia. Maksymalnie może występować 5 zawodników spoza Australii i Nowej Zelandii[10] oraz kluby mogą posiadać dodatkowego gracza, który należy do Azjatyckiej Federacji Piłki Nożnej.

Kluby | edytuj kod

Adelaide United Brisbane Roar Central Coast Mariners Gold Coast United Melbourne City Melbourne Victory Newcastle Jets New Zealand Knights North Queensland Fury Perth Glory Macarthur FC Sydney FC Wellington Phoenix Western United Western Sydney Wanderers

Legenda do mapy:
     kluby występujące w rozgrywkach;
     kluby, które dołączą do rozgrywek;
     kluby wycofane z rozgrywek.

Triumfatorzy rozgrywek A-League | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Australii w piłce nożnej.

Sędziowie | edytuj kod

Mecze A-League są sędziowane przez arbitrów z Australii i Nowej Zelandii. Poniżej przedstawiono listę arbitrów głównych[11]

Australia | edytuj kod

Nowa Zelandia | edytuj kod

Telewizja | edytuj kod

Hyundai A-League jest stosunkowo niewielką ligą międzynarodową, z małą emisją w porównaniu z dużymi europejskimi ligami (np. Premier League, Serie A). W krajach, w których są nadawane mecze z A-League, żyją większe grupy imigrantów z Australii.

A-League jest bardziej dostępna dla świata dzięki stronie The-Afc.tv, która na żywo relacjonuje mecze. Strona oficjalnie współpracuje z AFC, pokazując mecze na żywo z lig oraz turniejów azjatyckich.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c Our partners (ang.). FFA. [dostęp 2012-12-11].
 2. History of the A-League
 3. Victory Skipper Is All Heart, [dostęp 5 lutego 2010]
 4. A-League Will Hit The Big-Time, [dostęp 5 lutego 2010]
 5. Revealed: Two teams to join expanded Hyundai A-League (ang.). A-league.com.au, 13.12.2018. [dostęp 2018-12-13].
 6. Hyundai A-League - Competition rules summary, [dostęp 10 kwietnia 2012].
 7. A-League salary cap to rise , [dostęp 12 lipca 2011].
 8. A=League CBA , [dostęp 23 maja 2010]
 9. New Season To Start With A Bang
 10. A-League salary cap to rise
 11. 2010-2011 HAL Panels, Football Federation Australia, [dostęp 5 kwietnia 2011].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

 • A-League (ang.) (oficjalna strona internetowa)
Na podstawie artykułu: "A-League" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy