A.C. ChievoVerona


A.C. ChievoVerona w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 10 lip 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Associazione Calcio ChievoVerona (znany jako Chievo Werona) – włoski klub piłkarski z siedzibą w Weronie, założony w 1929, występujący w Serie B. Właścicielem klubu jest firma Paulani, produkująca wyroby cukiernicze, a pierwotna nazwa klubu brzmiała Paulani Chievo (drugi człon od nazwy dzielnicy). Klub zyskał status profesjonalny dopiero w 1986, kiedy to przystąpił do rozgrywek Serie C2 i zmienił nazwę na obecną A.C. Chievo Werona. W 2001 roku awansował do Serie A, by spaść z niej w sezonie 2006/2007. Przez długi czas utrzymywał wysoką pozycję w najwyższej klasie rozgrywkowej Włoch, pokonując wiele faworyzowanych zespołów.

Chievo obecnie rozgrywa swoje mecze na stadionie Bentegodi, który dzieli z bardziej utytułowanym rywalem, Hellas Werona. Klub nazywany jest przez kibiców gialloblu (żółto-niebiescy) lub Mussi Volanti (Latające Osły). Wiele symboli Chievo to zapożyczenia (plagiaty) z Hellas.

Spis treści

Sukcesy | edytuj kod

Obecny skład | edytuj kod

stan na 16 czerwca 2018

Europejskie puchary | edytuj kod

Strony klubowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Lorenzo D'Anna - Profilo allenatore | Transfermarkt, www.transfermarkt.it [dostęp 2018-07-29]  (wł.).
Kontrola autorytatywna (klub piłki nożnej):
Na podstawie artykułu: "A.C. ChievoVerona" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy