A.P. Møller-Mærsk


A.P. Møller-Mærsk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kontenery z logo Maersk Platforma wiertnicza Mærsk Guardian podczas renowacji w porcie w Hirtshals (Dania) w 2011 Terminal w Portsmouth w Stanach Zjednoczonych Ameryki

A.P. Møller-Mærsk A/S – duński konglomerat bardziej znany jako Maersk. Maersk prowadzi działalność w różnych sektorach biznesu, głównie w ramach transportu i energii. Jest jednym z największych operatorów kontenerowych[1].

A.P. Møller-Mærsk A/S ma siedzibę w Kopenhadze, z filiami i oddziałami w ponad 135 krajach na całym świecie oraz około 120.000 pracowników. W rankingu na liście Fortune Global 500 jest na 106 miejscu w 2009, w porównaniu z 131 w 2008 roku.

Spis treści

Obszary działalności | edytuj kod

A.P. Møller-Mærsk działalność podzielona jest na główne segmenty: żegluga kontenerowa oraz działania powiązane, terminale kontenerowe APM Terminals, tankowce, ropa naftowa, gaz ziemny oraz inne.

Żegluga kontenerowa | edytuj kod

Żegluga kontenerowa – jest to największy obszar działalności dla A.P. Møller-Mærsk, zapewniając prawie połowę przychodów grupy w 2008 roku. Na całym świecie prowadzi usługi kontenerowe, logistyczne i spedycję pod markami: Maersk Line, Safmarine i Damco.

Maersk Line | edytuj kod

Mærsk Mc-Kinney Møller w terminalu kontenerowym DCT w Gdańsku w 2013

Największą jednostką działającą w A.P. Møller-Mærsk pod względem przychodów i pracowników (ok. 22.000 pracowników) jest Maersk Line. Prowadzący na całym świecie usługi żeglugi liniowej Maersk posiada ponad 550 statków o pojemności 2,2 milionów TEU. Obecnie jest to największy operator żeglugowy na świecie. Maersk Line odebrały 26 nowych statków w 2008 roku.

W 2006 roku został dostarczony do Maersk Line z Odense Steel Shipyard, największy wtedy kontenerowiec na świecie Emma Maersk. Jest on jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska kontenerowców i posiada cechy, które przyczyniają się do ograniczenia emisji poprzez obniżenie zużycia paliwa, takie jak zaawansowany system efektywności energetycznej, system odzysku ciepła odpadowego oraz sterowany elektronicznie silnik. W 2013 roku zwodowano kolejny największy i najdłuższy kontenerowiec na świecie, MS Mærsk Mc-Kinney Møller z serii Triple-E-Klasse.

Safmarine | edytuj kod

Safmarine są niezależnymi liniami żeglugowymi w grupie A.P. Møller-Mærsk z korzeniami w Afryce. Przewoźnik dysponuje flotą ponad 40 statków kontenerowych i ponad 40 wielofunkcyjnych.

Damco | edytuj kod

Damco jest nową marką powstałą po połączeniu marki A.P. Møller-Mærsk działu logistycznego, znany wcześniej jako Maersk Logistics i Damco.

Damco bierze udział w zarządzaniu łańcuchem dostaw i rozwiązań spedycyjnych na całym świecie.

Maersk Line, Limited | edytuj kod

Maersk Line, Limited, jest to amerykański koncern, filia A.P. Møller-Mærsk, która zarządza flotą statków pływających pod banderą USA i amerykańskich agencji rządowych. Z siedzibą w Norfolk w Wirginii, zarządza największą na świecie flotą statków pływających pod banderą USA.

APM Terminals – terminale kontenerowe | edytuj kod

W AP Møller-Mærsk działa około 50 terminali kontenerowych na całym świecie. APM Terminals International ma swoją siedzibę w Den Haag, Holandia.

Historia | edytuj kod

A.P. Møller-Mærsk powstało w 1904 w Svendborgu, jako przedsiębiorstwo żeglugowe Dampskibsselskabet Svendborg, założone przez kapitana Petera Mærsk-Møllera oraz jego syna Arnolda Petera Møllera (1876-1965). A.P. Møller miał czworo dzieci, po dwoje z każdą z dwóch jego żon: Chastine Estelle Robertą Mc-Kinney i urodzoną w Norwegii Pernille Ulrikke Amalią Nielsen. Drugim dzieckiem A.P. Møllera był Arnold Mærsk McKinney Møller (1913–2012), który w 1939 został partnerem, a po śmierci ojca w czerwcu 1965 został dyrektorem generalnym (prezesem) spółki, na tym stanowisku pozostając do 1993, kiedy zastąpił go Jess Soderberg. Począwszy od roku 1965, Mærsk Mc-Kinney Møller był także przewodniczącym rady nadzorczej nie rezygnując z tej pozycji aż do grudnia 2003, kiedy osiągnął wiek 90 lat. Do śmierci w 2012 był jednym z "właścicieli zarządzających spółką". Przewodniczącym został Michael Rasmussen Pram.

Przypisy | edytuj kod

  1. Top 5 Container Lines - TEU Operated by Month 2010-2011. „Alphaliner Newsletter”. 2011 (8), 21 lutego 2011 (ang.). 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "A.P. Møller-Mærsk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy