AC Cesena


Cesena FC w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z AC Cesena) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cesena FC jest włoskim klubem piłkarskim z miasta Cesena.

Historia | edytuj kod

21 kwietnia 1940 została założona Associazione Calcio Cesena. Do Serie B po raz pierwszy awansowała w 1968 roku, a historyczny awans do Serie A piłkarze tego klubu zaliczyli w roku 1973. W debiutanckim sezonie zajęła 11 miejsce. W kolejnym powtórzyła sukces i utrzymała się w najwyżej klasie rozgrywkowej. W sezonie 1975/76 Cesena zaskakując wszystkich zajęła doskonałe 6 miejsce w lidze i dostała prawy gry w Pucharze UEFA. Był to jednak jednorazowy wyczyn i po zakończeniu kolejnego sezonu drużyna została zdegradowana.

Drugi awans do Serie A uzyskali po zakończeniu sezonu w 1981, jednak nie zabawili tam długo i w 1983 po raz kolejny znajdują się w Serie B na następne 4 lata.

Po degradacji w roku 1991 Cesena mogła awansować do Serie A w roku 1994. Mieli wtedy drużynę, w której grali między innymi Alessandro Teodorani, Emiliano Salvetti, czy Dario Hübner. Był to zespół pełen perspektyw, jednakże piłkarze przegrali awans w barażach. W sezonie 2011/2012 zespół Ceseny zajął ostatnie 20. miejsce w rozgrywkach Serie A i spadł do drugiej ligi.

Dotychczas zespół grał 10 sezonów w Serie A, 27 sezonów w Serie B, 19 sezonów w Serie C, oraz 5 sezonów w Serie D.

Po zakończeniu sezonu 2017/18 klub ogłosił upadłość. Firma Cesena Football Club S.p.A., która została nową spadkobiercą sportowego tytułu Associazione Calcio Cesena, połączyła się z Associazione Sportiva Dilettantistica Romagna Centro (dawniej Polisportiva Martorano, założony w latach pięćdziesiątych), tworząc 23 lipca 2018 Cesena FC.

Europejskie puchary | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "AC Cesena" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy